Hogy lehet,hogy régen annyi hegyi pince,présház épült?
Gondolok a 60-70-80 évekre.
Én Zalai vagyok és itt Zalában nagyon sok helyen zártkertekben jellemző ezek a hegyi szőlős telken pincék,présházak.
Volt akkoriban valami állami támogatás,vagy egyszerűen olcsóbb, könnyebben hozzá lehetett férni az
építőanyagokhoz?
A '70-es, '80-as években felénk is rengeteg présház épült. (Ezek jó részét mostanra a cigányok szétrombolták, a fa alkatrészeket eltüzelték, a fém részeket eladták.)
A szocialista világban nagyjából egyedülálló módon nálunk volt a mezőgazdaságnak 3 teljesen vagy részben kisüzemi ága: a háztáji, a hobbitelek, meg a szakcsoportos gyümölcstermesztés. Mindhárom rendkívül népszerű volt, főleg a háztájiból meg a szakcsoportból rengeteg pénzt tudtak beszedni a munkától nem félő falusi és kisvárosi emberek, akik másodállásban eladásra termeltek. Oda jutottak, hogy a pénzzel már nem nagyon tudtak mit kezdeni. Üzletelni nem volt szabad, a bankban semmi kamatot nem adtak, a beszerezhető műszaki cikkek már mind megvoltak, így a többség ingatlanokba fektette. Ekkor épültek a hatalmas, 2-3 lakószintes ronda családi házak (ahol most a két öreg teng-leng magában, mert a gyerekek elköltöztek), meg ugye a présházak. (Külön támogatás nélkül, természetesen, mert támogatást csak a közösségi létesítmények kaptak.)
Akkoriban divat volt kertészkedni, még az abszolút hozzá nem értő városiak is hobbitelket vettek a város körül, és megpróbálkoztak a termeléssel, sok helyen kis hétvégi ólakat is építettek, gyakran engedély nélkül. Szőlőtermelő vidéken státuszszimbólum volt, hogy a jobb családoknak legyen saját kisebb-nagyobb présházuk, vagy a telkükön, vagy a falu melletti régi pincesor kibővítésében. A régi 1-2 soros pincesor ötszörösére bővült, mert a régi rendszerben csak a nagyobb gazdák engedhették meg maguknak, a szocializmusban meg a nép fele.
Az építőanyag viszonylag olcsó volt, mert az állami cégek gyakorlatilag önköltségi áron adták az építőanyagot. Egyrészt, mivel nem voltak különösebben nyereségre szorulva, mivel az állam így is, úgy is fenntartotta a cégeket. Másrészt pedig, mert az állam kihirdetett célja a nép jólétének a fokozása volt, és ennek keretében az állami cégek nem nyerészkedhettek a népen. Sőt, egyes dolgokat még dotált is az állam, tehát az előállító cég így önköltségi ár alatt tudta adni a termékeit. (Ellentétben a mai világgal, ahol az önköltségi ár háromszorosáért jutunk építőanyaghoz.) A dotációba beleeső építőanyagokat természetesen nem a présházak miatt támogatták, hanem a családi házak építése miatt, de hát nyilván nem volt lehetséges kettéválasztani, hogy melyik zsák cement milyen célra megy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!