Átszellőzés. Mitől alakul ki a huzat?
Figyelt kérdés
Korábbi lakóhelyeimen (volt közöttük lakás és családi ház is) ellentétes oldali vagy másik szinten lévő helyiség ablakának kinyitásakor huzat alakult ki. Az újonnan (néhány éve) épített házunkban viszont gyakorlatilag nem lehet huzatot előidézni. Nyithatok ablakokat, ajtókat akármilyen kombinációban, sehogyan nem jön létre légmozgás kivéve, ha befúj a szél. Addig világos, hogy a huzathoz nyomáskülönbség kell. Azt viszont nem értem, miért nincs nyomáskülönbség pl. a pincegarázs és a padlás között, amikor a hőmérsékletkülönbség 10 foknál is nagyobb. Ugyanígy nincs huzat a ház átellenes oldali nyílászáróinak kinyitásakor sem (észak-déli tájolás)2021. júl. 30. 08:23
1/3 anonim válasza:
Nos, a nyomáskülönbség dologhoz nem tudok hozzászólni, de az biztos, hogy én magasföldszinti tégla lakásban lakom, ahol elvileg lehet kereszthuzatot csinálni, mivel vannak szemben lévő helyiségek, a gyakorlatban viszont teljesen más. Hiába van kinn 10 fokkal hidegebb éjszaka, kinyithatom az összes ablakot, ha nem mozog a levegő kinn, akkor bent sem mozdul és nem hűl le. Ezt tapasztalom nap-mint-nap.
2/3 anonim válasza:
Valóban a nyomáskülönbség hozza létre a huzatot. Önmagában azonban pl. az É-D tájolás nem biztosíték semmire, mivel az is számít, hogy a két oldalon milyen a külső légmozgás (Bernoulli törvény), mivel áramló közegben az áramlás irányára merőlegesen nyomáscsökkenés lép fel. A "befúj a szél" dolog ennek következtében lép fel.
3/3 A kérdező kommentje:
#2 A "befúj a szélt" úgy értem, hogy ha kinn fúj a szél, az megmozgatja a belső levegőt is.
Nem vagyok áramlástani szakember (mint látszik), így azt nem értem, miért alakul ki az egyik épületben huzat, míg a másikban gyakorlatilag soha.
Ha a ház két oldalán egyforma a külső levegő áramlása, mert a ház éppen párhuzamos az uralkodó széljárással, akkor lenne ez a helyzet. Ebben az esetben viszont az erre az oldalra merőleges nyílászárók kinyitásakor kellene tapasztalnunk huzatot és nálunk ilyen sincs. Nem is beszélve arról, hogy egy beépített településen nincs olyan határozott szélirány, mint a puszta közepén. A kavargó külső levegőnek pedig kellene okoznia annyi nyomáskülönbséget, ami megmozgatja a belső levegőt. Vagy nem feltétlenül?
2021. júl. 30. 14:50
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!