Lakóház előtti terület: közterület vagy magánterület?
Budapesti, 12 lakásos, 4 emeletes társasházról van szó. Bejárat, mellette szeméttároló.
Békés, idős lakóközösség él a házban. Új szomszéd költözött be, aki rendszeresen kihívja a rendőrt, közterest a ház előtti parkolás miatt. Házon belül is problémázik, például a növények, illetve az aulában kitett kis szemetes miatt. Ezek nincsenek útban senkinek, ahogy a ház előtti parkolással sem álljuk el a mentő/tűzoltó útját, nem áll senki a kapura, kényelmesen lehet közlekedni, még a nagy méretű kukákat is bőven ki lehet húzni. Ahogy egy betegkocsit is.
Valamiféle ideillő jogszabályt keresek, amivel tudunk védekezni a rosszindulatú szomszéd ellen. Úgy gondolom, ha ez a kb. 20 m2-es terület a ház magántulajdona, akkor a többségi szavazat alapján továbbra is lehet odaparkolni (nyilván szabályosan). De amennyiben közterület, akkor is biztos van valami jogszabály erre, amíg nincs egy tábla kirakva, hogy x méteren belül tilos a parkolás. 40 éve épült a ház, soha nem volt probléma a parkolásból.
Köszönöm a válaszokat!
#20
Bizony, hogy ideje az összefogásnak!
Ismeritek a "Szokásjog" fogalmát?
Nem írott törvényen, hanem állandó gyakorlaton alapuló jog.
Közgyűlésen akár jegyzőkönyvbe is foglalhatjátok, hogy X idő óta fennálló szokásjog alapján a ház előtti ennyiszer ennyi területen autók parkolása megengedett.
Ha a földhivatalnál kiderül, hogy magánterület, akkor tiszta sor.
Ha nem magánterület, akkor az önkormányzattól hivatalosan igényeljétek meg parkolás céljából, a rendszámok feltüntetésével. Mellékeljetek róla alaprajzot, méreteket és fényképet, bizonyítva, hogy a közlekedést, valamint a mentőket, tűzoltókat az intézkedésben nem zavarja.
Beleírhatjátok a kérvénybe az éves - méltányos - díjfizetés lehetőségét is.
Ha megkapjátok, akkor felfestitek a járdára a helyet, a rendszámmal együtt és tehet egy szívességet!
#22
Ez speciel nem igaz a kapuról.
Ha megbírságoltak volna és megfellebbezed, simán megnyerted volna, különösen nyaralótelek esetén.
Nekünk 2500m-es telkünk van és a nyaralót a legvégébe építettük, mert nekünk ez így tetszett. Mindezt egy olyan környéken a Balatonnál, ahol főleg Nyugat-európaiak házai vannak mindenféle kerítés nélkül, mert náluk ez nem divat.
Mi építettünk kerítést a ház közelében, hogy a kutyánk ne menjen ki és más kutya ne jöjjön be, de szép is lenne, ha eszerint a "kaputörvény" szerint az előttünk levő 2000m2 már közterületnek minősülne.
23-as javítva:
*Nekünk 2500 m2-es....
Azt így nem lehet megmondani, hogy közterület vagy magánterület. Társasházak esetében nem mindenhol szokás bekeríteni a magánterületet. Ritka, hogy pont a telekhatárra tegyék a falakat, de ez se kizárt.
Szóval, lehet közterület is, meg "közforgalom számára megnyitott magánterület" is. Ha ezt kideríted, akkor fog eldőlni, hogy ott a közterületeseknek, vagy a lakóközösségnek van döntési joga.
A virágok esetében a # 19-es válaszban le van írva a lényeg, tehát a szükséges közlekedési szélességen kívül nyugodtan lehet virágot elhelyezni, ha azok olyan módon vannak ott, hogy nem okozhat gondot pl. egy virágtartó felborulása.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!