A kinti esős idő mennyire befolyásolhatja egy lakás relativ páratartalmát?
Van egy anomália a páratartalommal kapcsolatban, amire nem találok magyarázatot.
Előrebocsátva a körülmények: nálunk sok a főzés, ruhaszárítás, fürdés, növények, lélegzés, szóval minden elképzelhető páragyártás játszik. Az ablakok régi faablakok, gumi nélkül, bár elég jól záródnak, de attól még van folyamatos szellőzés, amennyi kell az egészséges légcseréhez.
A lényeg:
Télen, amikor nincs nyitva állandóan az ablak, 70 % körül szokott lenni a relatív páratartalom. Viszont pl. most, hogy kint ennyit esik, felment 75 fölé, e pillanatban pl. hajmeresztő 77 a hygrométer szerint. Vagyis, 22 fokon majdnem 15 g/m3 víz van a szobalevegőben.
Ebben az a furcsa, hogy a kinti 10 fokon a táblázat szerint 100 %-os relatív páratartalomnál is csak 9,4 g/m3 az abszolút páratartalom. Ha bejön a kinti levegő, és felmelegszik 22-re, akkor a 9,4 g már csak 48 %-os relatív páratartalomhoz elegendő, vagyis, lefelé kellene vinni a páratartalmat. A valóságban meg felfelé viszi. Nem csak most van így, hanem mindig, csapadékos időben.
Ki érti ezt??
Kérdező:
Nézz meg egy harmatpont-táblázatot, a páralecsapódáshoz 3 dolgot kell figyelembe venni: páratartalmat, léghőmérsékletet, külső felület (fal) hőmérsékletét, mert ezen fog lecsapódni a víz.
A falszigetelés mindenképpen lefelé viszi a penészedés lehetőségét, mert melegebbek lesznek a falak. De ha ablakot is cseréltetek, szellőzőt meg nem építettek be, az fogja felvinni a penészedés esélyét.
"Megkérdezhetem miért kell mérni a páratartalmat?"
Annyival egészíteném ki, hogy relatív páratartalmat mérünk.
És azért, mert egy élettér egészséges páratartalma 40-60% közti érték kellene, hogy legyen. E két szélső érték közt kellene tudni tartani a relatív páratartalmat. Ha tartósan 70% fölött van a relatív páratartalom, akkor ahogy a kérdező is írja, a hőhidakon, ahol a harmatpont alá csökken a hőmérséklet, lecsapódik a pára, és a penészedés teremt egészségtelen környezetet, a szálló gombaspórák által. Ha meg tartósan 30% alatt van a relatív páratartalom (mint idén tavasszal is vagy jó 3-4 hétig volt légköri aszály) akkor meg az alacsony páratartalom miatt kiszáradnak a nyálkahártyáid, és nő a fertőzésveszély. A levegőben szálló bacik és vírusok a nem kellő állapotban lévő nyálkahártyán megtelepedve megbetegíthetnek. Az egészségesnek mondott 40-60% közti relatív páratartalomban az orrod nyálkahártyája megvéd a fertőzések nagy részétől!
Kérdező. Ahogy előttem már elmondták, a relatív páratartalom hőmérsékletfüggő. Nyilván kint minél melegebb van, annál kevésbé eredményes esőben a szellőztetés, ha azt a páratartalom csökkentése érdekében hajtod végre. De szellőztetni az miatt is szükséges, hogy a benti, lélegzésünk által oxigénben soványodó, széndioxidban dúsuló levegő egészséges arányait visszaállítsd. Ilyen egy évben 10-15 napnál nincs több. Ez alatt a 15 nap alatt [ami nem is egymást követi] nem fogsz bepenészedni, ha a többi napon 40-60% közt tudod tartani a relatív páratartalmat.
[Bocs, de elálmosodtam, holnap folytatom a többek kérdéseivel is.]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!