A befelé vagy a kifelé nyíló ajtó az előnyösebb?
Milyen ajtóról beszélünk?
Egy lakás bejárati ajtaját mindig befele nyitunk. Lakáson belül lévő szobaajtót befele nyitunk. Egy nagyobb méretű fürdőszoba ajtaját általában befele nyitunk. Egy WC ajtót általában kifele nyitunk az előszoba fele, mivel a WC alapterülete így kívánja. Egy garázsajtót azt mindig kifele nyitunk, mivel ha bejársz az autóval a garázsba, a befele ajtót nem tudnád becsukni az autótól. Egy középület ajtaját (hagyományos ajtó esetében) általában kifele nyitunk. Ez nem kényelmi szempontok alapján kerül meghatározásra, hanem a menekülési útvonal és irány biztosítása érdekében van így.
Igen, attól függ, hogy hol. Nyilván mindegyiknek van előnye, hátránya.
A befelé nyíló ajtó egyik előnye, hogy kifelé nem foglal helyet. Pl. egy lakásajtó ezért nyílik befele, hogy sietősen kinyitva az ajtót nehogy orrba verd az ajtóval az éppen csöngetni készülő postást. A „kedves” szomszéd sem tudja olyan egyszerűen megakadályozni a lakásod elhagyását azzal, hogy az ajtód elé tesz egy köbméter betont.
Egy középület ajtaja viszont rendszerint kifele nyílik, főleg pánikhelyzetek miatt. Ha egy boltban tűz üt ki, akkor egy befelé nyíló ajtó nem szerencsés, mert tömeg hátsó része az ajtóhoz szorítja a tömeg első részét, akik bár ki szeretnék nyitni az ajtót, de nem tudnak ehhez egy lépést hátralépni. Ha viszont kifele nyílik az ajtó, akkor akárhogy is tolnak hátulról, ki fogod tudni nyitni az ajtót. Meg nyilván egy kifele nyíló ajtó nem foglalja a belső teret, ahogy azt a 2. válaszoló is leírta, így kisebb tereknél praktikusabb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!