Sörkollektor hátlapját miből készítettétek?
Ha venni kell, akkor legolcsóbb mindenképpen egy vékony OSB, amit levágatsz egy asztalosipari céggel. Ez önmagában se szívja be a vizet, de ha beitatod valami régi felhígított festékkel, akkor meg főleg időtálló lesz.
De ha rám hallgatsz, elfelejted az egész dolgot. A sörkollektor csak a rövid átmeneti időben ér valamit, amikor még csak kicsit van hűvös, de süt a nap. Meleg időben felesleges, hideg időben nagyon kevés, fagyos időben képes benyomni a kinti levegőnél melegebb 0 fokos levegőt, ha nem zárod le.
5-10 éve volt divat, sokan nekibuzdultak, de már évek óta senkiről nem hallottam, aki ilyent akarna csinálni. Nem véletlen, a többiek hallották a tulajdonosoktól, hogy felesleges vele kínlódni.
Köszi.
Ez is megfontolandó. Talán ennek a hatékonysága is attól függ, hogy hogyan tudjuk leszigetelni.
Valószínűleg valami bolti készülék hatékonyabb, de azok meg drágák.
Én csináltam ilyent, rengeteg Youtube-film megnézése után.
Állítom, hogy jobb hatásfokú, mint a legtöbb ott látott. Délben rohadt meleg van benne.
Viszont sz@rt se ér, mert nem tudom reggeltől estig napon tartani, azaz, hurcolni kellene odébb-odébb. Ha valami rettentő nagy üres kertem lenne, akkor csak el kellene fordítani legfeljebb, hogy a hőgyűjtő tálcája a nap felé nézzen.
Itt és most felajánlom bárkinek önköltségi áron, tálcákkal, mindenestől, Heves megyében.
Úgyhogy most azt csinálom helyette, hogy az elfelezett szilvákat tálcákra rakva felviszem a padlásra, pár hét után ismét felmegyek és lehozom, meg vannak aszalódva.
A sörösdoboz persze teljesen felesleges az ilyen aszalóhoz, meg a sörkollektorhoz is, csak azért csinálják, mert olyan érdekes. De a levegőnek igazából fogalma sincs, hogy csövekben halad, vagy csak úgy szimplán az egész hőgyűjtőben.
Én az egész közismert sörkollektoros rendszerből kihagytam a sörösdobozokat. A belső oldal feketére van festve, és a teteje nejlonfólia. Amikor 30 fok körül volt a napi maximum, akkor volt az aszaló belsejében 50-valahány fok, ami folyamatosan cserélődő levegő mellett értendő. Ha a légmozgást teljesen lecsökkentem, vagy 35 fok van kint, akkor simán felment volna bent 60 fok fölé. Mondom, sörösdoboz nélkül.
A napelemeket és a vizes kollektorokat sem forgatja senki, mégis működnek. Miért kéne a levegős kollektort jobban forgatni? Persze azt éppeszű ember nem gondolja, hogy a hatásfok mindig egyformán magas.
Az tényleg mindegy, hogy sörösdoboz vagy ereszcső van-e benne. De valami kell, mert a fém az, ami igazán fel tud melegedni. Ha a puszta levegő eléggé melegedne, akkor elég lenne egy nagy ablak a házra déli tájolással.
Nem kell a fém. Nem a levegő melegszik fel, hanem a feketére festett hátlap.
A napsugárzás hője nem függ attól, hogy mit ér. Jön a sugárzás, mint ahogy az eső is, és nem függ attól, hogy mire esik.
A fekete felületről nem fog visszaverődni semmi (mert akkor nem látszódna feketének), ugyanúgy elnyeli a hőt akkor is, ha nem fém. (Simogass meg télen, -10-ben egy napon ülő fekete macskát, azt fogod tapasztalni, hogy a napos oldala forró, pedig nem is vasmacska.)
Ha a hátlap OSB, akkor nem jó hővezető, tehát hátrafelé nem fogja elvinni a hőt.
Ha a napsugárzással beérkezett X mennyiségű hő, és az másfelé nem tud eltávozni, akkor bizony a rendszerben lévő levegőt fogja felmelegíteni, másként nem is képzelhető el.
Amúgy a 7-es válaszolót félreértettem kissé, elnézést érte, nekem egy különálló szerkezet az aszaló. Ahogy a sörkollektor is, ez is csak abban a pár órában működik értelmezhető módon, amikor nem túl oldalról süti a nap, hanem merőlegestől nem nagyon eltérő módon.
A napelem meg a vizes kollektor csak akkor elég komolyabb mértékben, ha erősen túl van méretezve, legalább duplázva vagy triplázva, és akkumulálja a túltermelés energiáját. A sörkollektor (vagy sör nélküli kollektor) is jó lesz, ha az egész falat beburkolod vele, esetleg még vizet is melegítesz a csúcsidei meleggel, ami aztán később visszahűlve leadja a hőt.
Amúgy a nagy ablak hasonló hatásfokkal fűt, mint egy ugyanakkora felületű sörkollektor, mivel a bejutó hő (ha nincs fehér függöny) közvetlenül a belső teret fűti, különösebb veszteség nélkül. Az ablaknál csak az üveg hőelnyelése és visszatükrözése a veszteség, de nem sokkal nagyobb, mint a sörkollektor plexijéé.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!