Vajon miért nem fűti fel a kandallóm 50fokosnál melegebbre a vízet minusz 10 fokban?
Szerintem az van amit az első is ír. Csak épp úgy lett kivitelezve teljesítmény ügyileg(kw),hogy ekkora minuszban adott hőmérsékletre lehessen felfűteni az adott területű házadat. Magyarul ha ez a maximum hőmérséklet amit ki tudsz hozni,akkor amennyivel csökken a külső hőmérséklet annyival nagyobb lesz a hővesztesége is a háznak.(Mert a hőveszteséget a külső belső hőmérséklet különbség arányában szokás számolni. Benne is van,hogy K érték= mondjuk 1 W/m2K ,ahol az utolsó k betű a hőmérséklet és a külső belső hőmérsékletkülönbözetet jelenti)
Egyrészt maga a tartály is hűl, másrészt a csövek is. Stb stb.
Minden fűtőeszköznek van egy adott teljesítménye. A vizes kandallód ennyire képes,és nem képes több hőt előállítani.
Ha több hőre van szükséged,nagyobb teljesítményűre kell beruháznod.
A rövid válaszom az, hogy nálad teljesen rendben van minden.
A hosszú válaszom néhány elméleti fejtegetés miatt lesz valóban hosszú. De hogy közérthető legyek, muszáj elmondani.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat honlapja szerint Magyarországon azoknak a napoknak a száma amikor az átlaghőmérséklet -5 fok alatt van, nem éri el a tizet. Átlagban 4-6 nap. Na erre a 4-6 napra nem érdemes lecserélni a kandallót sokkal nagyobbra, hanem venni kell egy 2 kW-os hőlégkeverős melegítős ventillátort, vagy olajradiátort és ezeken a hideg napokon azzal egy kicsit rásegíteni.
Amit írtál az alapján a házad hőtechnikailag teljesen rendben van.
A fűtés során a ház hővesztesége a belső és külső hőmérséklet különbségével arányos. Minél melegebb van bent és minél hidegebb van kint, annál nagyobb a falakon/nyílászárókon átáramló hőmennyiség.
A konkrét adatokat nem tudom, de mondjuk ha van egy 16 kW teljesítményű vízteres kandallód, akkor -5 fokban a házad hőigénye mondjuk 6 kW. És a nap 24 órájából ha 12 órát fűtesz, a fele annyi ideig tartó felfűtés is bőven fedezi a házad hőigényét.
-10 fokban már nem 6 hanem mondjuk 8 kW a hőigényed és a félnapos 16 kW-os fűtéssel éppen szinten tudod tartani a házad.
-30 fokban lehet elérné a házad hőigénye a 16 kW-ot, és akkor folyamatosan kellene üzemeltetni a kandallót, hogy szinten maradj.
Amúgy nap közben a külső és belső hőmérséklet különbsége alacsonyabb (mint éjszaka). Nap közben a külső hőfok emelkedik, a belső csökken - a hőfok különbség is csökken, a falakon át szökő hő mennyisége is csökken. Ezért nem hűl le estére nagyon.
Este elkezdesz fűteni, a belső hőmérséklet emelkedik, kint meg lemegy a nap és elkezd esni a kinti hőfok. A hőmérséklet különbség egyre nő, egyre több hő szökik át a falon, mert a hajtóerő a hőmérséklet különbség, ami hajnalban a legnagyobb.
Ha kint nem -5 fok van, hanem -10, akkor a házad hőigénye megnő 1-2 kW-tal, a radiátorok több hőt adnak le a fűtés közben, a visszatérő hűvösebb és ugyanazon teljesítményű kazán már nem tudja 65 fokig felmelegíteni a visszatérőt, csak a tapasztalataid alapján 50 fokig.
De ez teljesen rendben van így.
És ez a jelenség is csak a múlt hét végi erős szélben fordult elő veled. A márc 1-re virradó leghidegebb éjszakán szerintem nálatok sem volt erős szél. És a kandallód is vidáman kifűtötte a házad, hiába volt -15 alatt a hőmérséklet. (Ugye?)
Az erős szél a ház külső fala mellőli pár centis melegebb-levegő-paplant folyamatosan lekeveri, és -10 fokban erős szélben erősebb fűtés kell, mint -18 fokban szélcsendben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!