Van a panelfalaknak valamilyen káros kisugárzása?
Nincs.
A panel betonból és vasból van. A beton szilikátból, ami egy természetes ásvány, ami a talajban is szinte mindenhol megtalálható kisebb-nagyobb mennyiségben.
Ezen az alapon ha a panelból káros sugarak jönnének, akkor az egész bolygónak sugároznia kéne.
Sokáig laktam panelban és sokszor úgy éreztem hogy összemennek a falak. :D
Amúgy nincs káros kisugárzása, hacsak nem egy atomerőmű mellett laksz.
Én nem értek egyet az eddigi válaszokkal. A cement készítésekor rádióaktív anyagok keletkeznek, igaz kevesebb, mint a salakbetonban. Persze egy házban az aljzat is beton, a habarcsban is van cement, de azért nem mindegy, a mennyiség.
Tehát a válaszom igen, de nyilván kevesebb mint amit az egészségügyi előírások megengednek.
Én elvégeztem egy "Bővített sugárvédelmi ismeretek" című tanfolyamot, bizonyítványom is van róla, plusz egyébként is vegyész a végzettségem.
Ennek tudatában megnyugtatlak, hogy a panelfal semmivel nem sugároz jobban, mint a normál átlagos háttérsugárzás.
De ha már itt tartunk, a téglaházat alapja, födémje is ugyan olyan betonból van. Vagy ha az utcára kimész, az utak, járdák alapja a kopóréteg alatt szintén jó vastag beton.
Ha már szóba került, a salakbeton az más téma. Az sem a benne lévő betontól, cementtől sugároz és kapsz tőle agyrákot, hanem a salaktól. A salak ugyanis előzőleg a szénben volt. A szén kiég belőle, de a salak ott marad, amiben így a szénen kívüli elemek feldúsulnak és ezek között lehetnek radioaktív elemek is. De ez nem minden salakra igaz. Lgealábbis nem egyforma mértékben. Amennyire én tudom, leginkább a dunántúli barnaszenekben szoktak radioaktív elemek feldúsulni kiégetés után. És az sem törvényszerű, hogy megbetegedj tőle. Sokkal nagyobb kockázat a többi környezeti ártalom, ami nap mint nap ér bennünket.
Tehát jó közelítéssel előbb halsz meg mondjuk szívinfarktusban, vagy légszennyezettség miatti tüdőrákban, mint hogy a salaktól kapj daganatot.
"De ha már itt tartunk, a téglaházat alapja, födémje is ..."
Ezt mondtam én is, meg azt, hogy nem mindegy a mennyiség. A cementnek pedig kb. 1/3 része kohósalak.
Persze sok jóval károsabb dolog is van a környezetünkben (pl. mirosütő), de a kevésbé káros is káros.
ugye ez most nem komoly???
vicces, hogy a mai világban valaki a paneltól fél, mikozben egész nap a fülén lóg a mobil, mikróban melegíti a kaját és naponta legalább 1 km-t sétál Bp belvárosában!
nem is vicces, hanem inkább röhejes, és szánalmas...
18:52, igazad van. Valóban arra nem gondoltam, hogy a cementben is kohósalak van.
Viszont azt tudom, mert már végeztem magkémiai méréseket betonépületben, hogy egy detektor semmivel nem viselkedik másként egy ilyen helyen, mint pl kint a mezőn.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!