Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Mit kezdjünk a pluszban...

Mit kezdjünk a pluszban termelt árammal?

Figyelt kérdés

Hálózati áram híján csak napelemes rendszert tudok majd használni (nagyrészt 12 voltos fogyasztókkal) és ez a rendszer nyáron pluszban termel. Mit kezdhetnék ezzel? Elektromos vízmelegítőt nem akarok, mert a kollektor elég lesz. Klíma talán még számításba jöhet. Egyéb ötlet? Segítőkész válaszokat szeretnék, ViccPityuk kerüljenek!

Köszönöm.


2017. júl. 28. 17:01
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
A letakarás lényege nem a fölösleges termelés kibekkelése, hanem az értelmetlen működés miatti állapotromlás csökkentése. Automatikusan is megoldható, ha tele az akksi, nincs semmi fogyasztás, akkor húzzon le maga előtt egy rolót szigetüzemnél. Mellesleg ez a roló a galambszartól is védi, és jégesőnél is hasznos lehet. Mint mindent, ha nem kell, ezt is húzzuk ki. :) Tényleg nem foglalkoznak ezzel az aprósággal sehol, pedig ez tulajdonképpen kőkemény pazarlás, és a környezetvédelemharc hátsó ajtaja. Iskolák tetején is van itt-ott a napelem, kollektor ha olyan csókos összefonódás van pénzpolitikailag, miközben csúcsidőben (nyáron) senki nem használja...
2017. júl. 31. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:

Napelemet ha nem termel, vagy nem működik, felesleges takarni, mert a "szabadon" futás nem károsítja. Amikor nincs terhelve, és süt a nap, akkor először is elkezd emelkedni a feszültsége (ezt nevezik szabadon-járási feszültségnek Vmax, erre kell méretezni a töltőt-invertert), és ezzel együtt növekszik a belső ellenállása, addig a pontig, míg a kettő egyensúlyba kerül. Ez a gyakorlatban úgy néz ki egy napelemnél erős napsütésnél, hogy a maximális munkapontnál (Mpp) a feszültség kb. 29,5V (Vmppt), a terhelő áramerősség 9,6A (Imppt) Ekkor lejön 283Watt teljesítmény (példa). Ha ugyan ezt a napelemet nem terheljük, akkor felmehet a feszültség 36-39 V közelébe, nulla amper áramerősségnél, lejövő teljesítmény "0" watt. A napelemek időbeli károsodásáért (degradáció) nem a látható fény-napsugárzás felelős, hanem a kemény kozmikus háttérsugárzás, ami átalakítja a cellák kristályszerkezetét. Ettől megvédni a paneleket a ponyva kicsit kevés lesz, talán 1-2 cm ólomlapokkal menne a dolog. Az iskolákon, közintézményeken látható napelem mezők kivétel nélkül hálózatra visszatáplálóak, függetlenek attól hogy éppen ki van az iskolában, vagy tanítanak-e, a lényeg hogy egy évben mennyit termelnek.

A 12V-os rendszer a "mókus" kategória, max világítási, telefontöltési, rádióhallgatási célokra tudom elképzelni agy horgász vityillóban. Még 12/220-as invertert is körülményes rárakni, mert az aksi oldalról őrült áramerősségek keletkeznek (1200W-nál kB 140-150A) Ekkora árammal egy tároló típusú aksit csak akkor lehet terhelni, ha van legalább 1000 Ah kapacitásod. Ez 4db 250Ah aksi párhuzamba kötve, 100mm2 hegesztőkábelekkel. Ezért ezt a gyakorlatban úgy oldják meg, hogy a négy aksit sorba kötik, lesz belőle 48V, és a terhelő áram is a negyedére esik. Elfogadható áron kaphatóak már olyan hibrid inverterek, amik lekezelik MPPT-vel a napelem mezőt, egybeépített korrekt aksitöltővel, 220-as inverterrel rendelkeznek, és ha minden kötél szakad, beindítják-leállítják a generátort, és ami a lényeg, 7/24 üzemmódra vannak tervezve. A múltkor rendeltünk egy ilyent az E-bay-ról, vámmal, ÁFA-val megállt 500-ból. [link]

2017. júl. 31. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
Ühüm, köszönöm. A napele visszatáplálós az iskolában, de a napkollektor (a vízmelegítős) tutira pocsékba járhat fullgőzzel simán.
2017. júl. 31. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
Igen, annak nagyon nem tesz jót az üres járás. A jobb kollektorok 200 fok fölé is tudnak menni, ha leáll a keringés. A hőhordozó polipropilén-glikol 3-4 bar nyomás alatt 150 foknál elgőzöl, és ha még tovább megy a hőmérséklet, akkor el is kezd bomlani. Ilyenkor több verzió van. A legrosszabb, amikor a kollektoroknál van automata légtelenítő, mert az a gőzre kinyit, és megy a cucc a nagyvilágba. A légtelenítő is megnyekken az ekkora hőtől. Másik verzió, amikor fent nincs légtelenítő, ilyenkor a szolárállomásnál tolja ki a megemelkedett nyomás miatt a cuccot a rendszer a biztonsági szelepen. Szerencsésebb, ha akkorára van méretezve a tágulási, hogy felvegye az ilyenkor a gőz miatt jelentkező többlettérfogatot. Ez kb négyszeres többlettérfogatot jelent. Ha normális üzemmódban méretezés szerint megfelelne 15-20l tágulási, akkor szerencsésebb a 60-80l (ez a kollektorok számától, végül is a kollektorokban lévő folyadék mennyiségétől függ). Az okosabb (drágább) szabályzók, amikor a tároló eléri a 90 fokot, elkezdenek mindenféle trükkös megoldásokat alkalmazni, hogy ne mennyen a kollektor 120 fok fölé, úgy hogy a tároló ne forrjon fel. Azt használják ki, hogy ilyen magas tároló hőmérsékletnél jelentős a tároló saját hővesztesége. Pl alacsony fordulaton, és szakaszosan beindítja a vezérlő a primer szivattyút. Vagy ha érzékeli hogy nincs napközben víz-kivét a tárolóból, akkor éjszaka visszakeringteti a meleget a kollektorba, hogy hűljön ki a tároló reggelre. Nem mindegy hogy a nap 40 fokos tárolóval indul, vagy 80 fokossal. A lényeg hogy a meleg vizes rendszert használni kell, különben csőstül jöhet a baj. A letakarás megoldás lehetne, de ki a franc mászik fel mindig a tetőre, vagy milyen ponyva-roló bírna ki egy 120 km-es széllel jövő nyári zivatart? Nem beszélve arról, hogy egy motoros árnyékoló-zsaluzia többe kerülne mint az egész kollektoros rendszer. Aki még nem tudja, elárulom, hogy már legalább 5 éve véglegesen lejárt a kollektorok ideje. A napelem a piros ász, mindent visz. Talán, aki nagyon oda van érte felrakhat egy kisebb 1-2 kollektoros használativíz rendszert, de a nagyobbak (épületfűtő) kihaltak mint a dinoszauruszok.
2017. júl. 31. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
Nem haltak ki, épp ma szavaztuk meg a lakógyűlésen 200miliós házfelújítást :)))) Majd jól befürdünk vele.
2017. júl. 31. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm az újabb hozzászólóknak is a válaszokat!

Inverter nem lesz.

A terv (pontos méretezés még csak folyamatban):kb. 2 db hibrid panel és 2db normál. Nyári időszakban a két hibrid dolgozik (ez termeli is a meleg vizet ezzel hűtve is a paneleket), télen pedig mind a négy üzemelne.

Én abszolút lehetségesnek tartom a szimplán 12 voltos rendszert. Ha valaki kicsit szeretne ügyelni a környezetére és kisebb energiafelhasználással élni a mindennapjait, akkor hajlamos engedni a komfortból is. Én ezek közé tartozom. Illetve az sem elhanyagolható szempont, hogy nincs lehetőség elektromos hálóra való csatlakozásra. Nagyfogyasztók közül egyedül csak a mosógép esik ki, erre kell alternatív megoldást találni, minden más VALÓBAN SZÜKSÉGES berendezés (NEM mikrósütő, porszívó, vízforraló, stb.) üzemeltethető 12 voltról. Ennek legkritikusabb darabja a kombi hűtő. Az ára kissé magas, de csak ez az egyetlen, ami jelentősebb beruházást igényel (az elektromos eszközök közül.

Köszöönm

2017. aug. 4. 13:43
 17/17 anonim ***** válasza:

Ledekkel simán tudsz világítani, a gyári gömbledek is olyan 80 V-tól indulnak, átalakíthatóak 12V-ra, hisz eleve egyenirányítanak, redukálnak, de ha a ledszalag megteszi neked, akkor azokkal egyszerűbb is lehet.


Porszívóból is van 12V-os, gépkocsiporszívó :) Hűtőből is van, azokat a lakókocsikba gyártják, és nem is motorosak. Persze drágábbak, de pont neked való. Tv-ből meg olyat vegyél aminek külső tápja van, így egyszerűen rá tudsz állítani egy olyan tápot ami a szükséges értékre állítja elő. Ez minden cuccodra érvényes lehet, a laptopokhoz is van eleve 12-os szivargyújtós tápegység, azok tetszőleges értékre belőhetőek, csak tudja azt az áramot azon az értéken ami neked kell.

Mosógép...hát szerintem abból is találhatsz lakókocsis verziót, de ha nem, építs egy áram-átalakítót ami csak annak megtermeli a 230V-ot, ÉS lehetőleg külön hideg-meleg vizes bekötésűt vegyél, mert a melegítést megspórolhatod a kollektorra kötéssel, vagy a gázkazánra (palackos gázra)-bekötött rendszerrel. Így a 40 fokos mosás is azonnal megvan, de a magasabb hő eléréséhez se kell annyi energia.

2017. aug. 4. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!