Hobbi elektronikusok! LED dióda csoportokat szeretnék készíteni,12 volt lenne a be-táp. Mekkora ellenállást vegyek hozzá? Illetve hány darabból álljon egy csoport? Sorba, vagy párhuzamosan kell kötni?
3,2-3,4 Volt lenne egy darab dióda feszültsége, úgy gondolom akkor 3 darab menne egy csoportba a 12V-hoz.
Jól gondolom?
Hány Ohm-os ellenállást kell venni egy ilyen csoport elkészítéséhez?
Sorba vagy párhuzamba kell kötni a csoportokat?
Az ellenálláson van valami jelzés ami mutatja a pozitív és negatív kötés helyzetét?
És ha valaki leírná az elkészítés folyamatát örömmel fogadnám, sorry a sok kérdésért, barkácsszinten szoktam csak forrasztgatni.
Máskor célszerűbb az ilyesmit vagy az autók motorokba vagy a tudományokba írni, mert ide a kutya nem jár.
Egy csoportba? Milyen csoportba?
Ha az a kérdés, hogy a feszültség az alkatrészek darabszámával arányosan változik, akkor nem.
Egy LED bizonyos áramerősségnél (mondjuk 10mA) emittál maximális mennyiségű fényt. A telep 12 V
Ehhez választunk egy ellenállást és Ohm törvényéből kijön, hogy ide mekkora ellenállás kell. (a LED ellenállása elhanyagolható).
Sorosan kapcsolva I=I2...=I100
Ebből adódik, hogy mehet sorosan mind a 100.
100 darab sima LED helyett inkább én a Power LED-eket ajánlanám.
Egyébként pedig tudni kell a LED-ek áramát ahhoz, hogy ki lehessen számolni az előtét ellenállást.
De vegyünk mondjuk sima, 5mm-es LED-eket, amiken 10 mA-es áram folyik át 3,3 Voltos feszültségre kapcsolva. Sorba 4-et lehet kapcsolni, így egy ilyen ágnak 13,2 Voltra van szüksége. Ez azt jelenti, hogy 14-13,2 Voltnak kell esnie az ellenálláson (14V, mivel gyakorlatilag a 12 Voltos akkumulátorok feszültsége ekörüli értéken van nem lemerült állapotban). Itt válik ketté a dolog, vagy minden ághoz (azaz 4 LED) külön-külön rakunk előtét ellenállást, vagy nem. Előbbi esetnek az előnye az, hogy sima pár tized Wattos ellenállások is megfelelőek lehetnek (olcsók), hátránya hogy sok kell (25 darab). Így eljárva: ebből már tudható, hogy R=U/I=0,8V/0,01A=80 Ohmos ellenállásra van szükség, melyeknek 8mW feletti teljesítményűeknek kell lenniük (ezt mindegyik teljesíti, még a legkisebb SMD is). Belátható, hogy nem épp ez a legjobb taktika, hiszen nagyon sok teljesítmény felesleg van az ellenállásokon és ez legfőképpen a pénztárcánk fogja bánni. Másik opció: ha egy közös előtét ellenállást alkalmazunk. Ilyenkor a rajta átfolyó áram 25*0,01A azaz 0,25 Amper lesz, a rajta eső feszültség változatlan, így az értéke 3,2 Ohm. Az eldisszipálandó teljesítmény pedig 0,25A*0,8V=0,2 Watt. Ez még mindig szinte semmi, csak a felületszerelt ellenállások között találnánk olyat, aminek ez gondot okozna.
Ezt az esetet le is szimuláltam. Alap eset, áramkorlátozás nélkül: [link] Mint látható, a LED-eken a megengedett 10mA-es áramnak több mint a kétszerese folyik. Ha beiktatjuk az ellenállást, máris jobb a helyzet: [link] (14,4 Voltra lőttem itt be, ekkora a legnagyobb megengedett akkumulátor kapocsfeszültség.) Ez már így jónak tűnik, de a bemeneti feszültségre még érzékeny, vagyis a LED-ek fényereje változik az akkumulátor feszültség befolyására: [link] Hogy ez probléma-e, azt neked kell tudni (az ilyen LED-eknél például 6mA és 10mA áram közötti fényerősség sokszor alig észrevehető, szóval szerintem ez nem jelent problémát).
"Az ellenálláson van valami jelzés ami mutatja a pozitív és negatív kötés helyzetét? "
Nincs, mert az ellenállás polaritásfüggetlen alkatrész. Ha még ezt sem tudod, inkább ilyan projektbe kezdj, amiben töviről hegyire minden le van írva oly módon, hogy a nagymamád is megértse! Illetve tanulj még kicsit a témában!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!