Sok különféle fám van, amelyekből haverokkal bútort (asztal, polc, szék) akarunk csinálni. Nem bolti anyagból dolgoznánk, ezért lennének kérdéseim. Milyen fából csináljuk és hogyan?
1. Melyek a jó fák ezek közül bútorhoz: dió, szilva, meggy, gesztenye, tölgy, mogyoró, mandula, vadrózsa, bodza, korai juhar, mezei juhar. Ezekből van bőven, van amelyikből kisebb, van amelyikből nagyobb átmérőjűek.
2. Ha választunk egy nemrég vágott fát, mondjuk például egy 10 cm átmérőjűt, azt forró füsttel tudjuk egyszerre tartósítani és gyorsítva szárítani? Mennyi idő alatt? Van téglám is, abból tudunk ehhez hosszúkás, zárt vájút/kamrát csinálni.
3, Olcsó jó kezelés? Lenolaj, diópác?
4. Hasznos tippek, amik a siker esélyét növelik?
5. Van valakinek esetleg jó leírása házilag (DIY) bútorkészítésről?
Olyanokat ne írjatok légyszi, hogy menjünk el asztalosnak tanulni, vagy vegyünk fel asztalost, mert ezek nem segítenek.
Gyakorlatilag 0 tudásod van és szeretnél egy leírást egy komplett szakma fogásairól...
Ja...
ez olyan komplex kérdést fezeget, hogy lehetetlen rá kielégítő választ adni.
több száz, vagy ezer óra (nem kizárólag csak asztalos) tapasztalat után lehetne nektek neki állni bútort gyártani kivágott fákból.
és a gépekről és kéziszerszámokról nem is beszéltünk még...
Fatelepen kérdezzétek meg, mennyiért vállalják el a fa feldolgozását. Eszközeitek, ipari gépeitek sem hiszem, hogy vannak hozzá.
Ha rönkfa bútorokat akartok készíteni, akkor csak fűrészelni kell őket, de azt is jobb géppel.
Az asztalos csak feldolgozott fával kezd dolgozni, úgyhogy amit kérdezel, az a fafeldolgozóiparra tartozik, nem asztalosra.
Először is képezd magad, mert itt a gyakszin senki nem fog tudni neked válszokat adni. A felsorolt fafajtáknak különböző a száradási ideje, így még egyenkén elmondva is nehéz szakköny nélkül, arról nem is beszélve, hogy másként kell szárítani, kezelni attól függően, hogy konkrétan mire akarod felhasználni.
Ha van angol tudásod, akkor a youtubon nézegess asztalosokat, nagyon sok hasznos dolgot tudnak mutatni.
És akkor, hogy valami hasznosat is írjak, a fakivágással már elkéstél, azt ugyanis tél elején érdemes véghez vinni, mivel akkor a legalacsonyabb a nedvességtartalma és így a legkevésbé hajlamos repedésre. Szárításra rá kell szánni 1-5 évet, fa keménységétől függően. Amíg ezt az időt kivárod, addig sok próbadarabot készíthetsz, vagy akár bútorokat újíthatsz fel, kipróbálva a pácokat, védőrétegeket. Pl mást lehet alkalmazni egy kültéri, vagy beltéri bútorra, szóval nincs tökéletes recept.
Nem tudom miért írnak sokan úgy választ, hogy nem válaszolnak. Itt kérdéseket tesznek fel az emberek, szerintem abban a reményben, hogy választ kapnak. Ha valaki úgy érzi, hogy a kérdést nem kellett volna feltenni, az még elfogadható lenne, ha ezt megírja, de általában minek. Nem elég, ha a kérdező úgy érezte, hogy fel akarja tenni a kérdést? Ha szerinted nem jó a kérdés, akkor nem válaszolsz, vagy esetleg lehet segítőleg helyreigazítani a kérdezőt.
A válaszolóknak viszontválaszaim:
1-es: Leírhatnám, hogy miért írtam a kérdéshez az utolsó mondatot, de ezt nem teszem. Ha nem csak véletlenül írnál helyes válaszokat, akkor azt gondolnám, hogy van értelme ecsetelni hosszabban. Röviden csak annyit, hogy több asztalossal is dolgoztattam már, és többet nem fogok, ha nem muszáj, vagy ha nem találok végre egy jót.
2-es: Nem 0 tudásom van. Szeretsz prekoncepciókkal élni? Javaslom, hogy ne tedd, mert nem jó.
3-as: Ez hülyeség. Nem komplex kérdés, több különálló kérdés. Egyébként a többségére találtam is azóta választ, ugyanis kerestem egy kicsit, mivel itt senki nem válaszolt egty kérdésre sem. Már csináltam bútort, és jó lett, legalábbis nem rosszabb, mint amit bútorasztalos csinált.
4-es: Próbálhatod feltételezni, hogy mink van, de nem az volt a kérdés, hogy ezt tippeld meg. Fúrészel van 4 fajta van, gyalu csak 1, csiszoló 3, eszterga is van, bár pont ide az max. lábakhoz kell, szorító, ragasztó is van, és használom is őket.
5-ös: Hülyeség. Amiket itt kérdeztem, jó részt az asztalosiparra vonatkozik, részben a feldolgozóiparra, de én nem mondtam, hogy melyikre vonatkozik, csak te, de minek okoskodsz, ha válaszolni semmire nem tudsz egy kérdésre sem?
6-os, 7-es: 1 perc alatt jobbakat találtam ezeknél. De nem voltak teljes leírások, ezért kérdeztem rá részletekre. Ha nincs tudásod, ne válaszolj. Ennyi.
8-as: Köszi, egyetlen részben hasznos válasz. Youtube-on túl vagy 100 ilyen témájú videón, és találtam leírásokat is a témában, de hiányosak, és egyébként is szerettem volna tapasztalatokat kapni válaszul, hogy abból okosodjunk.
"Már csináltam bútort, és jó lett, legalábbis nem rosszabb, mint amit bútorasztalos csinált."
Ezt majd az idő megválaszolja... ami munkát én kiadok a kezemből, az megfelelő ápolás mellett évszázadokat kibírhat... ha te azt se tudod, hogy lesz a fából deszka és ezt gyk-n kell kérdezgetned... csak annyot tudok mondani, amit már megtettem... ez nem véletlenül egy szakma... írhatod itt a bekébzelt faxságaid... de ezt is egy életen át kell tanulni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!