Mik egy eszterga jellemző méretei?
Szeretnék venni egy műszerészesztergát, de nem vagyok eszergályos.
- Ha azt írják valamiről, hogy pl. "500-as eszterga", az mit jelent pontosan? Hogy maximum 500 mm hosszú munkadarabot tudok bele befogni? (Ezt nevezik csúcstávnak? )
- Mettől meddig szoktak terjedni csúcstávban a műszerészesztergák? Mik a szokásos jellemzőik? Egy 160-as pl. már használható? Vagy olyat venni se érdemes? (Nagy batár esztergapadot nem tudnék a műhelyben elhelyezni, nincs is szükségem nagyobb darabok megmunkálására, viszont azért olyat se akarok venni, ami még műszerészesztergák körében is játékszámba megy.)
Köszönöm!
Ha azt írják hogy 500-as pad, az nagy valószínüséggel tényleg a csúcstávot jelenti. Ez ugye a két csúcs között megmunkálható munkadarab maximális hosszát jelenti. Műszerészesztergából 750-esnél nagyobbat nem láttam, azt már máshogy nevezik. Meg ugye attól hogy kicsi a csúcstáv, nem feltétlen műszerészesztergáról van szó. Pl. E3N-750 az műszerészpad, az EE-800/750 pedig inkább fejeszterga.
Én az 500-as csúcstávot tartom a minimumnak, az alatt már egy hoszabb fúrót is körülményes használni. Ezeknek a gépeknek ugye kicsi a főorsófurata, sokat nem enged át. Egy 30-as anyag 200 hosszal nem extrém méret, de egy 300-as gépen már nehezzen lehet kifúrni, de leginkább sehogy.
E2N, E3N ezeket tudom ajánlani a magyar gépek közül. Bevált strapabíró gépek, persze vétel előtt alaposan át kell nézni őket. Mindkettő van 500 és 750 csúcstávval is. Kis helyen elfér, kevés áramot igényel (2,2 kw) és ettől függetlenül azért sokmindent meg lehet rajtuk csinálni. Én szerttem rajtuk dolgozni.
Köszönöm a válaszokat!
Az E2N és E3N úgy látom, nekem nagyok lennének, valami olyanban gondolkodom, amit egy már meglévő műhelyasztalra el lehet helyezni.
Kisebb dolgok, pántok, csapok esztergálásához kéne, szerintem max. 20-30 centis munkadarabokra lenne használva, de az sem a jellemző lenne, inkább kisebbekre.
Láttam most használtan egy EMR 140-et, az olyan kis korrektnek tűnik, de kevés infót találok róla. Valami hasonló kaliberűre gondoltam.
Az a baj hogy ez az EMR pad jószerint semmit nem tud. Nincs normális sebességváltó, csak 4 fokozatú ékszíjhajtás. Az semmire nem elég, egy frekiváltó a minimum mellé. Nincs gépi előtolás, nem lehet menetet vágni. Nincs forgácstálca sem, nem lehet hűtővizet használni. Hossz-szán sincsen, csak kéziszán meg keresztszán, emiatt minden elállítás után vissza kell órázni a kéziszánt. A revolveres szegnyereg teljesen felesleges és használhatatlan is otthoni célra. Nincs hely rajta rendes késtartónak se nagyon, az eredeti pedig valami ipari forradalom idejéből fennmaradt egykéses őskövület. Patronkészletet gondolom lehetetlen találni hozzá. Állóbáb, futóbáb és síktárcsa se létezik hozzá.
Összességében ez egy igen korlátozottan és körülményesen alkalmazható gép. Ezeket régebben 1-2 műveletes célgépnek mondták. Ha kis sorozatban kell csinálni valami igénytelenebb alkatrészt arra egy olcsó megoldást kínál. De se univerzálisság se pontosság nem várható el tőle nagyon. Egyébként nem is találtam olyan eladó EMR padot ami használható állapotban lett volna
Ha ilyen mini gép kell és kínait nem akarsz, akkor a TOS MN80-at tudnám ajánlani. Az még egy jól megtervezett és kivitelezett gép. Bár a gyári asztalával együtt nem kisebb mint egy E3N, de az az asztal már az idők folyamán sok esetben kirohadt alóla, anélkül meg már kisebb (kb. akkora mint az EMR).
Hú, most sok hasznos dolgot írtál - látod, pont ilyenekre én laikusként nem gondolnék.
Ez a TOS MN80 viszont tényleg szimpatikus - teljesen jó méretre is. Nézelődök majd.
Köszi szépen!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!