Sokmindent lehet csinálni, kérdés, hogy megéri-e? Ebben az esetben a válasz egyértelmű nem.
Az ilyen "házi" esztergaépítések kora a 80-as években végleg lejárt. Már akkor is inkább próbáltak leselejtezett gépeket megkaparintani, mint nekiállni egynek szinte a nulláról.
Abban az időben volt pár körülmény ami létjogosultságot biztosított az ilyen építéseknek:
- Új gépet egyáltalán nem, használt gépeket is nagyon nehezen lehetett beszerezni
- Ha megfelelő helyen dolgozott az ember, akkor az alapanyagot "biztosította" a gyár, magyarul ellopták. A gépmunkát pedig vagy a készítő vagy a kollégák megcsinálták fusiba. Szóval nagyjából ingyen volt minden, csak türelmesnek kellett lenni. Maximum a kollégáknak kellett ezt azt juttatni, a szívességekért cserébe.
- Az építő maga is szakember volt, szóval volt elképzelése róla mit akar és azt hogyan kell kivitelezni.
Manapság azonban kicsit más már a helyzet.
- Lehet venni használt és új gépeket, a használtak között egész olcsók is felbukkannak.
- Ekkora fusizásokat már egy munkahelyen se lehet megcsinálni, aki ilyennel próbálkozik, az jó eséllyel kirúgatja magát.
Ebből következik, hogy az alapanyagot és a gépmunkát is piaci alapon kell megfizetni. Ez az a pont ahol elbukik a dolog. Egy kecskelábú gépet megveszel 100-200-ért, 200-300-ért meg már vannak EAN-ok is. Ennyi pénzből nem nagyon fogsz semmit átalakítani, vagy ha mégis, az a közelében nem lesz egy gyári gép használhatóságának.
De hogy egy kicsit szakmailag is áttekintsük a dolgot az átalakítás szempontjából:
- A faeszterga váza sokkal gyengébb. A zártszelvényből összekapatott darabok teljesen alkalmatlanok az átalakításra, egy masszívabb öntvény vázból esetleg ki lehet indulni.
- A faesztergán késtámasz van, aminek a pozícióját lehet változtatni. Ezen támasztod meg az esztergakést. Ezzel szemben a fémesztergán egy pontos és masszív szánrendszer van, ezt kompletten ki kellene alakítani.
- A fémeszterga főorsó csapágyazása sokkal masszívabb.
- A szegnyereg is sokkal masszívabb a fémesztergán és ez is vezetéken mozog. A faesztergán sokkal egyszerűbb, gyengébb és pontatlanabb megoldások szokványosak. Mások a pontossági követelmények.
- Az előtolómű és a lakatszekrény kompletten hiányzik a faesztergáról. Ez ugye egyenes következménye a szánrendszer hiányának. Menetvágáshoz és gépi előtoláshoz pedig elengedhetetlenek.
- A faeszterga váltója általában túl nagy fordulatokat tud és kevés a fokozatok száma is. Ez is átalakítást igényel.
Ezen kívül persze van még egy halom dolog, csak nagyjából körvonalazni próbáltam a témát. Konklúziónak azt tudom írni amit az előbbiekben is, megfelelő kiindulási alapból lehetséges, de egyáltalán nem gazdaságos.
Már elvetettem a dolgot,beszéltem esztergás,cnc-s haverral.
Mechanikailag a pontosságot meg tudnám csinálni csak a motor meg a váz része lenne a kérdéses.
Így kb 200-ra jönne ki,de ugye apránként venném a cuccokat míg ha egy használtat veszek akkor egyben kell fizetni,de akkor marad a hyűjtés és keresgélek egy olcsóbbat.
Köszönöm a leírást!:)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!