Valaki rá tudna vezetni hogy tudok tökéletes erős műanyag alkatrészeket önteni házilag?
" Forma elkészítésére és ötvözetekre " Műanyag ötvözet?! Vagy csak furcsán fogalmaztál és az öntőformára gondoltál?
Árulnak különböző polimer pasztillákat, amiket be lehet olvasztani. Vagy mire gondoltál? "Lépésről-lépésre" leírásra?
túl sok a kérdés.
Egy wikipédia szerű leírás vagy egy iskolai tananyag vagy bármi amiből bármi fogalmam lehet hogy gyártsak műanyag alkatrészeket.
Egy ideig dolgoztam egy cégnél, ahol rendszeresen öntöttek műanyagot és csináltunk öntőformákat is, bár nem ez volt a fő profil. Annyit az elején megjegyeznék, hogy az öntőforma legyártása a fő kihívás mindig.
- Ugye egyrészt vannak fröccsöntő gépek, ezeknek másféle negatív kell, de igazából ezt felesleges is szerintem tárgyalni, mert otthoni körülmények között, drága, körülményes, gazdaságtalan a fröccsöntés. A gyári gép drága, nagy, rengeteget fogyaszt. Láttam már "házilag" épített kis fröccsöntőt is, de igazából ennek a kivitelezése is feltételez egy viszonylag jól felszerelt gépműhelyt, szóval felmerül a kérdés, mennyire tekinthető ez "otthoni" kivitelezésnek?
Itt is írja a végén, hogy kis sorozatok, egyedi darabok gyártása nem gazdaságos, mert baromi drága a gép meg a szerszám is.
- Másik lehetőségként maradnak az epoxik, akrilgyanták. Itt az öntés nem bonyolult, kivitelezhető házilag. Kikened a negatívot formaelválasztóval, hogy ne ragadjon bele. Kiválasztod a megfelelő tulajdonságú epoxit, akrilt, lehetőleg valami lassabb kötésűt, hogy a színezőt legyen idő hozzáadni. Kiméred, kikevered a két komponenst, hozzáadod a színezőt, majd szépen a formába öntöd. Megvárod míg megköt és kiveszed a formából. Gyakorlatilag ennyi. Ugye itt a késztermék térbeli bonyolultságának van egy bizonyos határa, attól függően hogy az alapanyag mennyire jó kitöltő.
A fő probléma, mint az elején is említettem az öntőforma kivitelezése. Ez régebben egy külön szakma volt, házi körülmények között nehezen kivitelezhető, persze kérdés mit tekintünk "házi" körülményeknek?
-A korszerű megoldás: CNC-n kimarni. Itt valamikor nincs is szükség utómunkára, ha a kész darab felületi minősége nem kívánja azt meg. Bonyolult formáknál marad a huzalszikra.
-A régi megoldás: Fából vagy valami könnyen megmunkálható anyagból kifaragod a munkadarabot. Ha vannak pontossági, síklápúsági, stb. követelmények, akkor marógéppel célszerű utánamenni a kézi munkának. Ezután a kész munkadarabot, átmásolod pantográffal negatívként a fémbe. Ugye az előgyártmány lehet nagyobb mint a kész darab, mert a pantográf tud arányosan kicsinyíteni, ez megkönnyíti a munkát. Miután végeztél a pantográfozással, kicsiszolgatod, polírozgatod a formát és már kész is az öntőforma. Nem egyszerű feladat.
-Otthoni tákolásként lehet próbálkozni gipsz negatívval is, de az inkább csak kísérletezgetésre felel meg.
Műanyagot csak fröccsönteni lehet mert nem folyik rendesen.
Ha erös alkatrész kell miért nem aluból öntöd ki?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!