Miért keletkezik folyóforgács? Zavar, hogy állandóan feltekeredik a munkadarabra (esztergálás)
Esztergálok és a mikor a munkadarabról választom le a felesleges forgácsot akkor rátekeredik a munkadarabra és gyorsan összegyűlik majd elkezdi dobálni össze vissza és eléggé zavar meg félek, hogy a tőlem tapasztaltabb kollégák hogy reagálnak, meg gondolom nekik sem esik jól, ha egy-két forgács eltalálja őket.
Mit tegyek, hogy ne keletkezzen ilyen rátekeredős folyóforgács? Egyetemes esztergagépen vagyok és ott ugye nincs erre kialakított behúzós ajtó.
Lehet az volt a baj, hogy kicsi volt a fogásvétel?
560-as volt a fordulatszám
az előtolás az pontosan nem tudom mennyi
de a fogásvétel csak 1 mm volt.
(az anyag bronz volt.)
Kezdő vagyok és ezért kérdezem. Ne harapjátok le a fejem.
A bronznál érdekes a folyófogács, hiszen az általában gyönyörű elemi forgácsot ad.
De a folyóforgács alapvetően puha anyagoknál, szerkezeti acélok, alumínium, vörösréz, keletkezik. A helyzet a forgácskeresztmetszet növelésével lényegesen javítható, akár meg is szüntethető a jelenség. tehát növel d előtoló sebességet és jobban fog törni a forgács. Ha nem másfajta forgácstörővel rendelkező kést, lapkát alkalmaznék. Kérdés még, hogy mekkora átmérőjű anyagot esztergálsz, mert hogyha nem túl nagy a fordulatod is lehet, hogy kevés. Ezt az élrátétes forgácsból láthatod.
Akkor az előtolás sebességét érdemes növelni?
Amúgy a munkadarab kb 100mm-es átmérőjű volt.
Érdekes eset, mert a bronz valóban nem szokott folyóforgácsot adni, én még legalábbis nem láttam rá példát. Lehet valami módosított ötvözet?
Milyen késsel csinálod? Gyorsacél vagy keményfém? Esetleg váltólapkás?
Az 560-as fordulat biztosan elég, gyorsacélhoz még sokallnám is. Az előtolást persze lehet növelni, de 0,2-nél már jó kell legyen. Mert ha mondjuk 0,8-nál megtöri, az egy dolog, de akkora előtolással nem lehet simítani.
Amire én első sorban tippelnék, hogy egy negatív lapka lehet a bűnös, aminek ráadásul ki van csorbulva az éle, ilyenkor nem forgácsol a kés csak túrja az anyagot.
Milyen gépről van egyébként szó? Valami masszívabb fajta?
Váltólapkás kés és elég masszív gépről van szó.
Amúgy tételezzük fel, hogy nem bronz anyagot esztergálok és ha akkor is folyóforgács keletkezik gépi előtolásnál akkor min kell állítani?
a bronz zárójeles megjegyzés volt, amúgy azt kalapácsnak csináltuk volt vagy 120mm-res átmérőjű és le kellett szedni kb 80-ra ha jól emlékszem.
Próbálj meg egy 900-1000 körüli fordulatot a váltólapka az bőven bírni fogja, ez ugye 300 körüli vágósebesség 100-as átmérőn, ezt még acélba is megbírja. Az előtolás meg legyen 0,2 ha 0,4-es a csúcsrádiusz, ha 0,8-as a rádiusz akkor lehet 0,3-0,4 körül próbálkozni.
De ezt a folyóforgács ügyet nem nagyon lehet a gép állogatásával kiküszöbölni. A késen múlik a dolog.
Acélnál kell neki a vágósebesség ha negatív lapkáról van szó, mert egyébként csak túrja az anyagot, a fogásmélység határokat pedig be kell tartani, egy normál lapkánál ez kb. 1-4mm. De ugye egy acélhoz való lapka bronzhoz soha se lesz igazán jó.
Bronzhoz, rézhez, aluhoz is mind van váltólapka, de ha nem nagyüzembe csináljátok, vagy cnc-n, akkor a gyorsacél is nagyon megfelel. Élesre kell köszörülni, de nem harapósra, réznél főleg nem. A forgácstörőt pedig nem szabad túl szűkre venni, mert berágódik az anyag. Egy jó gyorsacél késsel gyönyörűen lehet bronzot esztergálni. Mérsékelt fordulat, bő hűtés és mehet a 10mm-es fogás. Egy lépésben megvan a 100-ból 80mm és a szerszám se kopik feleslegesen, a gép se megy hiába.
A gépet csak azért kérdeztem, mert pl. egy EAN-on ami már rendesen szét van kopva (lógó főorsó, kopott szánok), akármi megeshet. Ott csak a gépfelújítás segít.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!