Hogyan oldhatom meg viszonylag olcsón, hogy egy 230 voltos órától egy 150 méteres földkábelt használva tudjak normálisan hegeszteni? Milyen kábelt vegyek hozzá? Hol? Tömört, vagy fonottat? Réz, vagy alu lenne jobb (mindent figyelembe véve)?
Saját telkemen menne végig, sose ások ott, mivel kerítés mellett-alatt menne a kábel, tehát nem kell túl durva szigetelés sem, de a minimum biztonság szeretném ha meglenne. Az egyik legfontosabb szempont az ár. Mondjuk a kábelre 50-80 ezrem lenne kb. 32 amperes Biztosítékról indulnánk az órától. Szóba jöhet több ér összecsavarása, vagy trükközés, de a biztonságot szem előtt tartva. Negatív és pozitív szál kellene csak. A földelést a végén megoldanám szondával. - Előre is köszi a válaszokat.
Béla
Bp
Alumínium kábelt azért kerüld ha teheted és ha megoldható nem közterületen át vezetne én légvezetéket csinálnák.
Amennyiben ott nem csak alkalomszerűen fogsz hegeszteni akkor én arra voksolnék.
Kérdés milyen hegesztő készüléked van? Ahogy az előző hozzászóló írta mindhárom eret el kell vezetni, mert ezt a szabvány előírja! Egyfázisú hálózat esetén a PEN szétválasztása a mérő óránál történik. A mérő után további földelés alkalmazása csak rendkívül indokolt esetben megfelelő méretezés után lehetséges. Meg kell nézni a hegesztő készülék gyártmány tábláján, hogy mi a minimális elfogadható üzemi feszültség és erre kell elvégezni a számítást. Általában 4-6% feszültség esés fogadható el a belső hálózaton. 32A esetén a szigorúbb számítás szerint (4%) 230x0,04=9,2V feszültség eseést számolunk, ez 9,2/32=0,2875Ohm maximális impedanciát jelent 150m-re, ebből a maximális impedancai 1,92mOhm/m, mivel egyfázisú táplálás egy vezető szál max. impedanciája ennek a fele lehet: 0,96mOhm/m az általam ismert kábelek esetén ez azt jelenti, hogy legalább 50-es keresztmetszet kell (35-ös kábel esetén 1.3mOhm/m, 50-es esetén 0.85mOhm/m körüli értékek szoktal szerepelni de a konkrét kábel típus esetén ez kis mértékben változhat.)
Ha korszerű inverteres hegesztőd van a felharmonikus torzítást is érdemes figyelembe venni, az még tovább növelheti a szükséges keresztmetszetet.
Ha nem földbe kerül akkor is kell (kötelező) mechanikai védelem, vagy erősebb kábel (én legalább NYCWY kábelt választanék, de védőcsőbe húzva, esetleg NYY is még szóba jöhet).
4-hez: és akkor is olcsóbb lesz, ha esetleg az általad választott kábel mégsem lesz megfelelő. A számításaim szerint a 25-ös NAYY-J eléggé határeset lesz (1,2mOhm/m katalógus szerint). Ezt a konkrétumok alapján már méretezni kell, figyelembe véve több szempontot is. Én úgy gondolom, hogy ha alu vezetéket javasolunk akkor vagy 4x25 de inkább 4x35-öt tennék le. A 4x25 NAYY kb. 600Ft/m, a 4x35 kb. 800 Ft/m. De ahhoz, hogy pontosan meg lehessen határozni, hogy melyik legyen ahhoz több adat kéne. És igen keressen fel egy szakembert, és ez legyen megtervezve. Mert nem kevés pénzbe kerül.
És igen, azt is figyelembe kell venni, hogy a végén ne vágjon agyon senkit az áram.
Koszi a valaszokat! Rakok 3 eres 35 os rez kabelt. Valoban fontos a biztonsag, ezert is kerdezek es a vegen ezert is nezetek ra egy haver szakival, hogy mehet e ra a power. 70 centire rakom. 30 ra fole rakok szalagot. Lemenetnel tabla, foljovetnel tabla. Kpe csobe gondoltam rakni. 30 meterenkent csak a csovet vagnam es legmentesen zarnam. Gondolom annal olcsobb es hasonloan biztonsagos megoldast nen tudtok, vagy igen?! Gegecso biztos olcsobb, kerdes birna e?.. Na meg azt hogy zarom 30 meterenkent? Leginkabb sehogy. Talan gyanta, de az meg benazas mert nincs gyakorlatom benne. Szoval kpe vel mukodhet, vagy a fraszt hoztam ratok es inkabb a szakira gyurjak anyagilag?! - Inverteres a hegesztom, de mondjuk sima is van. Jo lenne, ha ezt is azt is birna.. Nem nagyuzembe nyomom, csak barkacs.. Hebe-hoba hegesztek. Ho az meg tudjuk, hogy csak ritkan van :).
- Inkabb kisgepek(furo, flex, korfuresz, kicsik)
Azt meg elarulna valaki, hogy mennyi a 35mm2-es kabel atmeroje mm-ben? A szigetelest persze nem szamitva. (Bocsi, egyertelmu.)
- Gondolom ennel vastagabbal csinalhatom, de vekonyabbal nem kene, mert az mar necces lenne?! Koszi megegyszer a turelmet es a valszokat.
Ahogyan korábban is írtuk, mielőtt bármit veszel, és elkezdesz barkácsolni keress meg egy ezzel foglalkozó szakembert. Pl. van földkábel amelyhez még védőcső se kell. Nagyon sok tényező alapján kell ezt kiválasztani. És hidd el megéri előre konzultálni olyannal akinek van tapasztalata hosszú kábelek fektetésében kiválasztásában. Ez a 150m-es hossz nem a sima villanyszerelői feladat! Nagyon kevés villanyszerelőnek van ebben tapasztalata.
A korábbiakban csak pár szempontot írtunk le, hogy mi alapján kéne választani és hova várható egy optimális megoldás. De ennél többet látatlanba senki nem fog neked mondani. Pontosan fogalmazd meg az igényeidet (ld. 8. válasz). És ha ez megvan keress meg valakit aki látott már ilyet. És ahogy írta a 4. ilyen hosszon ilyen terhelésre megfontható Alu földkábel választása. Tényleg többen próbáltak/tunk segíteni, de ennél több így látatlanba nem fér bele. Pl. a korábbi válaszok szerint Alu esetén a 3x25 és a 3x35 között kb. 200Ft/m az árkülönbség ez nálad 150m esetén kb. 30 000 Ft-ot jelent. Réz kábel esetén még ennél is nagyobb az árkülönbség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!