Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Mikor használjunk tiplit...

Mikor használjunk tiplit téglafal esetén?

Figyelt kérdés

Én lakótelepi lakásban nőttem fel (beton) utána 20 évig az USA-ban éltem ahol minden ház és a benne lévő falak fából voltak vagy gipszkartonból, most viszont hazaköltöztünk egy családiházba ahol ami viszont téglából épült és semmi gyakorlatom nincs téglafalakkal dolgozni.


A kérdésem az, hogy pl. ha képeket akarsz feltenni egy téglafalra, elég ha csak egy szeget versz bele és arra akasztod vagy előbb furjunk egy lyukat bele a tiplinek és abba csavart csavarra akasszuk a képeket?


Mi a helyzet polcok, fali szekrények esetén? Tehát mikor használunk szeget és mikor tiplis csavart téglafalak esetén?



2015. okt. 21. 09:55
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Szeget kizarolag egy-egy konnyebb kep rogzitesehez hasznalj, ahhoz is azt a vekony kepszoget. Barmi mashoz (szekreny, stb.) tipli szukseges, a belevalo csavarral.
2015. okt. 21. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem használunk szeget. Ennyi. Kőbe fúrunk. Fába szegelünk.
2015. okt. 21. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Lehetni lehet szögre akasztani képet, de az szög másra való, az nem képakasztó. A szög egy szerkezeti rögzítő elem. A csavar szintén. Tudom hogy Mo-n még mindig nagyon bevett szokás de ugyanennyire gagyi is. Tákolt egy dolog lesz belőle. Gondoljuk el. Egy 1000 m²-es villában vajon látnánk e szeget bárhol bármire a falon? Illetve képeket szegre-csavarra akasztva? Nyilván nem. Nem is véletlen. Van sok féle képakasztó az se drága dolog. Ma már a rejtett képakasztók váltak be leginkább ahol egy egy db kép van, ahol meg nagyon sok ott érdemes képakasztó rendszert feltenni. (>google: "képakasztó rendszer" vagy "képfüggesztő sin rendszer") Egy egyszerű a kép háta mögé szegelhető (apró szeggel) képakasztó ami már rejtett megoldás az barkácsboltban 20-30 Ft/db. Akkor minek látszódjanak a régi megoldások?


Amúgy téglafal vakolásába be lehet ütni a szeget, nagyon számít milyen állapotban van a vakolat. Ha nagyon mállik, porlad akkor nem fog tartani max egész kicsi keretet. Ha beverjük a téglába az már többet is elbír. A fúrás jobb megoldás és képeknek elég egy vékonyabb furat és tipli. Abba menne a csavar amire a kép. Szegelni valószínűleg azért szoktak nálunk mert ha nincs fúrógép kalapács még akad azért.


Gyakori probléma hogy jajj de ne fúrkáljuk össze a falat... mert az olyan... (?) Másik hogy a tiplinek nagyobb lyuk kell ezért a szög a jobb. Lenne ha... ha lekerülne a kép mert megfontolatlanok voltunk. Ha a kép jó helyen van akkor a furat is jó helyen van. Amúgy ha a kép lekerül a falról akkor egy szeg vagy csavar ugyanúgy elcsúfítja, most ez hogy a szög helye kisebb már tökmindegy :) Jól kell tudni dönteni hol legyen kép.

Azt érdemes jó előre megfontolni hogy a képek lehetséges helyét a bútorok elrendezése fogja meghagyni. Szóval előbb célszerű megfontolni akarunk e átrendezést vagy így jó és bevált. Ha megvan hova megy kép mehet a furat.


A tipli/csavar előnye hogy méteres képet is elbír, míg ugyanehhez elég nagy bumszli szög kellene. Polcokhoz, fali szekrényekhez stb is furat és tipli. Szebb és jobb lesz ha falon semmit sem szögelsz. Egy kisebb szöget kézzel ki lehet húzni a falból akkor mennyit tarthat?


Érdemes eleve olyan képkeretet venni aminek már van rejtett akasztója is.


Ez pl 30 Ft/db:

[link]

Fordítva jobb feltenni hogy a fogazott rész helyett a sima részészre kerüljön a csavar. Leesni se így se úgy sem fog, a sima részen viszont lehet tolni jobbra balra míg a fogazásban ez fix pont. A végén így ez segít a kép vízszintesbe állításánál.


Meg lehet nézni akár kicsi de kellemes otthonokat ... rejtve szebb:

[link]

ttp://kepfeltoltes.hu/151021/a02_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

[link]


Csak azért írtam ezekről mert elég gyakori Mo-on még mindig a szögelés meg mindenféle régi tákolt megoldások. Szóval mindig fúrj de ha elég lehet kicsi tiplivel, polcot-szekrényt nagyobbal.

2015. okt. 21. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat, különösen a 3-ikból sokat tanultam pár perc alatt.


A tiplivel kapcsolatban lenne még egy kérdésem:


Ha együtt veszem a csavart a tiplivel akkor nincs gond a párosítással, de a sógoromtól kaptam egy nagy doboz csavarokat és tipliket vegyesen amik nála összegyűltek az a hosszú évek során, és azon filózom, hogy honnan lehet tudni, hogy milyen átmérőjű csavar passzol a legjobban egy tiplibe?


Van a tipliknek is valami mérete ami szerint osztályozzák azokat és azok a méretek vagy számok valahogy hozzá is vannak rendelve a beléjük csavarható facsavarok átmérőihez?


Sublerem (bocs. tolómérőm) van, tehát a mérés maga nem probléma.

2015. okt. 21. 12:36
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

itt találsz összefüggést. [link]

a csavarok mérete függ a tipli fajtájától(belső kialakítástól is, illetve minél jobban szétnyomja a tiplit annál jobban fog). de a lényeg, ha a kettőt összetekered, akkor a csavarnak nyitnia kell a tiplit.

a lyukat egyenesen és jó fúróval kell fúrni, mert ha a lyuk tág lesz, akkor a tipli nem szorul és elforog a csavar becsavarásakor, illetve nem fog fogni.ilyenkor csepp gipsz, aztán a tipli, vagy szakik kipeckelik aprófával. vakolatba könnyen elfordulhat a tipli, és rosszul is tart, ilyeneket csak könnyebben lehet terhelni.

a műanyag tiplikből is számos kialakítás van. vannak betonhoz, üreges téglához, univerzális stb, vagy éppen hosszú kivitelű.

2015. okt. 21. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Aha! Tehát a tiplinél a menetmetszők szabályaihoz hasonlóan szintén szabályok vannak. Köszönöm a magyarázatot és a nagyon jó linket!
2015. okt. 22. 01:30
 7/9 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Tiplinél nézni kell a hosszát hogy a csavar hossza is azonos legyen, ha a csvar kicsit kilóg majd az lehet +. A vastagságokat meg úgy elég hogy a tipli szájánál a csavar menete jól belekapjon a műanyagba. Tehát szoruljon benne és tényleg érdemes kipróbálni, hogy kézben belecsavarod és jó alaposan kitágítja, azon ne lepődj meg. A szájnál is legyen jó passzos. A csavar magátmérője így nyilván kisebb lesz mint a tipliszáj, de a menet belekap. Ha a tipli szájnál belecsúszik a csavar akkor nyilván nem fog majd jól. Tehát össze kell nézni a tipli/csavar - hosszot/vastagságot. A csavar kilógását is, ha pl egy vastag 4-5 mm-es tartó acélt szerelünk fel azt is oda lehet mérni. Ha van egy darab fa érdemes lehet próbafúrást és tiplizést/csavarozást csinálni. Ha jó szoros de becsavarható akkor szuper.



Ezt máshol írtam de biztos hasznos így most csak idemásoltam:


"Akkor nem megy bele a tipli ha még kicsit keskeny a furat, amúgy a tiplinek nagyon nehezen sem kell belemenni mert nem attól lesz erős. Hanem a csavar szétfeszíti majd a tiplit. Nézd meg a kezedben csavarj bele tiplibe egy csavart és látni fogod mennyire szétnyomja, szóval erős az.


Ha nem megy bele ott van több lehetőség. Ha 1/3-a még kilóg akkor csőrös fogóval vedd ki, de a vakolatra vigyázva, azt ne cincáljuk szét, lehet kicsit forgatni egyenesen húzogatni. Utána járasd át a furatban a fúrót, lehet kicsit mozgatni is de párhuzamosan a furattal. Majd porszívózd ki a port, vagy egy hosszú csavar menetével húzogasd ki amennyit tudsz. Hajszálnyi maradhat.


Ha kicsi lóg ki épp csak 2-3-4 mm akkor fogd a csavarját és illeszd bele, fordíts rajta kb kettőt hogy a legszélét megtartsa, majd egyenesen és finoman üsd be kalapáccsal a tiplit amíg szintben lesz. Fontos hogy csak annyit csavarj bele hogy még ne feszítse a furatot de a tiplit már fogja a menet. Szépen be fog menni.


A furat meg olyan legyen ha ideális, hogy kalapáccsal szépen bele lehessen ütni, bikázni nem kell mert akkor úgyis elhajlik a tipli. De ha kézzel szépen bele tudod nyomni az is megfelelő mert ha beleillik a csavar az kifeszíti. Ha vacak a fal és kitágult akármennyire is óvatosan fúrtál lehet a tiplinek körbe faszálkákat tenni mintegy kitöltésnek.


A fúrás meg odafigyelve! Sose bikázd a fúrást mert mellémegy. Mindig finoman indítsd hogy a felrajzolt kereszt közepén induljon el a lyuk. Ez az eleje lehet egész lassú forgással is, lényeg hogy szépen középen legyen a külső perem. Utána meg közepes fordulattal, hogy még ne szaladjon mellé. Aztán meg a falat is ki kell tapasztalni mert ha omlós a vakolat akkor szinte kézben tartjuk egyenesben. A fúróra csak akkor támaszkodj rá ha már érzed hogy a téglában van és több erő kell neki, itt lehet nyomatni ha kell mert a vakolásban könnyebben futhat félre. De a téglánál is tartsd egyenesen bikázás közben is.


Na ennyi jutott hirtelen eszembe. De ezzel boldogulsz."

2015. okt. 22. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Ja még valami. Ha megvan a tipli és csavar ahhoz választani a fúrót. Én nem mérem tolómérővel hanem fény felé tartom a tiplit és mellé a fúró hegyét (ott szélesebb, azt fúrja majd). A fúrószáron meg szigetelőszalaggal megjelölheted a furat mélységét a tiplit mellétéve, pár mm + lehet rajta.
2015. okt. 22. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a részletes választ, most már csak tőlem függ a siker.
2015. okt. 23. 00:32

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!