Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Napelem hátuljának milyen...

Napelem hátuljának milyen olcsó és merev anyagot építenétek be?

Figyelt kérdés

Eredeti elképzelés szerint egy-egy 60x120 centiméteres 5 mm vastag plexilemez lett volna a napelem eleje és hátulja egyaránt, közte üvegesek által használt páraelszívós távtartóval, közte a napelemcellákkal.

Ezen vastagságú plexi ára viszont még egy darab vásárlása esetén sem olcsó, tehát az eredetileg hátlapnak szántat ki szeretném váltani bármi mással ami jóval olcsóbb és víz-szigetelő, valamint merev.

SAN- és üregkamrás polikarbonát lemez a nagy-táblás vásárolható mennyiség miatt nem megfelelő. A fémet nem nagyon tudnám megmunkálni, és bizonyos okok miatt fát sem szeretnék használni.

Az ötleteket előre is köszönöm!



2014. jan. 1. 18:10
 1/5 anonim ***** válasza:
Nicole Kuhlmann napenergia-hasznosítás című könyvét leld meg valahol.Egyébként polikarbonátot nem csak táblában vásárolhatsz.Rengeteg helyen árulnak maradék darabokat.Keresd más néven(makrolon stb).
2014. jan. 1. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszi, szétnézek.

További válaszokat még köszönettel várok!

2014. jan. 1. 19:10
 3/5 littlehussar válasza:

Előre is szeretnék bocsánatot kérni, mivel nem a tényleges kérdésre válaszolok, de nem szeretném, ha esetleg feleslegesen dobnál ki pénzt, amit másra tudnál felhasználni!


Napelemnek nem szoktunk dobozt építeni, a cellák elé pedig semmilyen zavaró tárgyat (pl. plexilap) nem érdemes beépíteni, mert rontja az amúgy is viszonylag gyenge hatásfokot. Nem is újkorában van vele a probléma, hanem mikor már kezdi tompítani a beeső fényt. Napelemes tanfolyamokon külön méréseket végeztetnek a diákokkal, hogy lássák, hogy már egy tenyérnyi vagy egy A4-es lapnak megfelelő takarás is mekkora teljesítménybeli különbséget eredményez. Ha ezt éves szintre vetítjük, elég nagy eltérés jön ki, így a befektetett összeg egy része simán elveszett. A másik dolog, hogy a napelemcellák alapanyaguktól függően direkt, vagy szórt fényben hatékonyabbak. Gyárilag a cellák egy viszonylag merev, de vékony műanyaglapra vannak felragasztva, aminek van vékony alumínium profilból keret készítve, ez ad neki egy kis plusz merevséget, illetve ennek segítségével lehet a sínrendszerre rögzíteni. Arra is érdemes figyelmet szentelni, hogy a napelemek alacsony hőmérsékleten jobban teljesítenek, tehát jó, ha hűvösen maradnak. Ez szerelésnél azt jelenti, hogy szabad, átszellőző légteret kell hagyni a napelem mögött (el kell emelni a tetőtől), a nap felőli oldal pedig amúgy is "szellősebb".

Napkollektoroknál szokás inkább előtét üveglapot alkalmazni, pont azért, hogy a felvett hő bent maradjon. A napelemnél ez káros mellékhatás. Az invertereket is a téli leghidegebb hőmérsékletre méretezik, mert akkor adja le a napelem a maximumot, azt még el kell viselnie az inverternek. A hőmérséklet emelkedésével romlik a termelés, és ha nyáron már amúgy is elég meleg van, és a napelem olyan helyre kerül (hova máshova kerülne?), ahol süti a nap, akkor elég rossz dolog betenni egy "üvegkalitkába", ahol a fénytörés miatt romlik a hatásfok, és még meleg is van. A hatásfokhoz még megemlíteném, hogy azért küzdünk pár wattért is, mert a jelenleg a jobb (és megfizethető, tehát nem a NASA-tól vásárolt) gyári napelemek hatásfoka 19% körüli. Ebből elég gyorsan ki lehet számolni, ha 1000 W energia érkezik a naptól négyzetméterenként, akkor abból 190 W energiát tud megtermelni a napelem (az 1000 W/négyzetméter sugárzás az már nagyon jó itt nálunk).Ezenkívül még nem számoltunk a vezetékeken elvesző energiával, ezért ténylegesen minden tized watt is számít. Remélem gondolatébresztőnek írt "válaszom" nem volt felesleges pötyögtetés.

2014. jan. 2. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

littlehussar!


Teljesen felesleges ugyan nem volt a válaszod, de azért köszi.

Napelem építésnél csupasz cellákról beszélünk, ezeket víz és a mechanikai hatásoktól védeni kell.

Fényáteresztő szempontból a plexi (esetleg antireflex plexi mert még karcállóbb is, de ezt a típusút eddig sajnos csak max. 3mm-es vastagságúban láttam) jobb lenne).

A rendszerem csupán egy hobbi rendszer lenne 6V-os zselés akkuval, északi oldalon, így a melegedés elhanyagolható lenne, mivel csak szórt fény érné, közvetlen napsütés nem. A cellák rövidzárási árama egynyolcada a gyárilag megadott értéknek, de hobbi célra nekem ez így is nagyon jó eredmény lesz az eddigi kísérletezéseimhez képest.

2014. jan. 2. 16:48
 5/5 anonim ***** válasza:

Bár írtad, hogy a fát elveted, azért érdemes lenne elgondolkodni a rétegelt lemezen. Elég erős, ha átkened kültéri védőfestékkel, akkor az időjárás sem kezdi ki, ráadásul ha nem akarod/tudod megmunkálni, bármelyik lapszabászatban méretre vágva tudsz venni.


Viszont a plexi fedlap nem biztos hogy jó megoldás. Egy jégeső után tiszta karc lesz az egész, ami napelemnél már zavaró. Tudom, mert a műhely tetején van pár plexi "tetőablak". Nagyon összekarmolja a jég, meg ha ráhord valamit egy vihar.

2014. jan. 3. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!