Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Alacsony energiafelh. Házunkba...

Alacsony energiafelh. Házunkba padlófűtés lesz, a hűtést is ezzel szeretnénk megoldani "passzív" módon, a vizet bevinni a földbe 2 m-re, megjáratni és vissza.1kWh hűtéshez 2m mélyen agyagban hány méter, milyen átmérőjű, fajtájú és kiosztású cső kell?

Figyelt kérdés

Alapadatok. (Kút nincs)

- Talajhőmérséklet: 9 fok

- Talajtípus: Agyag

- 1kWh hűtés, azaz kb. 860l víz 1 fok hőmérsékletesése



#padlófűtés #energiatakarékos #passzív hűtés #padló hűtés #főldhő #talajok hővezetése
2013. febr. 4. 17:00
 1/9 Zsolt75 ***** válasza:

Levegős talaj hőcserélővel kapcsolatban olvastam ilyen technikáról. Ott 30-50m hosszú cső ment a földbe.


Az alábbi linken van elvileg kalkulátor ilyen számításokhoz.


[link]



Nem vagyok szakértő, de gondolom minél hosszabb szakaszon hűtöd annál jobb és talán érdemesebb keresztmetszetet is csökkenteni, mert szerintem akkor gyorsabban áthül. Arra azonban érdemes figyelni , hogy az össz keresztmetszet ne szűküljön mert akkor egy fojtás lesz a rendszerbe.

Ehhez célszerű lenne olyan csövet tenni ami nyomásbiztos de nem túl vastag falú, kb olyasmit mint a padlófűtés csövek.


Remélem némi segítséget nyújt a link és figyelemmel fogom kísérni a többi választ. Sok sikert az építéshez.

2013. febr. 4. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 szokratesz ***** válasza:
85%

Talajhőmérséklet 9fok????? mikor télen? mert olyankor nem kell hűteni a házat.


Kiindulva abból, higy egy 3-4 méter földdel takart ásott pincébe van állandóan kb 10-14 fok ezért nehezen hiszem a 2méteres 9 fokot.

Továbbá a padlóban keringetett hidegvíz nem igazán hatékonyan fogja lakást hűteni inkább csak kellemes megfázást jósolok nyárra. Ugyanis a melegáramlással ellentétes irányba áramlik a hideg. Vagyis a hideglevegőt fent kell bevezetni ahhoz, hogy hatékony legyen.

2013. febr. 4. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Zsolt75 ***** válasza:

Elképzelhető, hogy 9 fok van 2 méter mélyen. A pincéhez ne hasonlítsd mert az egy ajtóval elrekesztett helyiség...


Abban igazad van, hogy valószínű hatékonyabb hűtés lenne a levegő hőcserélős, de ez a verzió sem rossz csak kisebb hatásfokkal üzemel. A kérdezőnek viszont érdemes lenne elgondolkozni, hogy ha már költ erre akkor miért ne legyen a jobb hatásfokú és kisebb karbantartás igényű levegő hőcserélő?

2013. febr. 4. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 titak ***** válasza:

Eleve halott ötlet. Mint már említették a hideg-meleg levegő áramlása fordított. Akkor inkább már a mennyezetre rakd fel a fűtőtestet. Nyáron okésan fog hűteni, télen meg a pénzed szabja meg a meleg határát.

Létezik már a plafonfűtés, de hatékonysága a hagyományos (radiátor) fűtőtestnél is 20%-al alacsonyabb.

2013. febr. 4. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
fal és mennyezetfűtésnél szoktak ilyent, és a mennyezeten keringtetik a hidegvizet. a padlóban nincs sok értelme. inkább fal és mennyezetfűtést csináljatok, ebben megoldható a hűtés, és a fűtése is komfortos érzetet ad, kevés és alacsony (30-35 fok) vízzel lehet fűteni. valamint számításba kellene venni a ház szigetelését és hőtartő tömegét(fontos a belső nagy tömeg-mészhomok tégla, vályogtégla) és ebből kiszámoltatni egy ép.gépésszel a fűtés-hűtést.
2013. febr. 4. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

A levegő-talaj hőcserélőt nem szeretném. -> kondenzvíz, baktériumok, lejtésben fektetés, stb. Nem hideg levegőt szeretnék bejuttatni, hanem felületet hűteni, ami sokkal komfortosabb. Levegő - víz hőcserélő pedig nem hatékony, mert a nyári meleg levegő nem hűl le annyira a földben, hogy hatékonyan hűtse tovább a padlóban lévő csövekben a vízet. Ráadásul a keringető mellett már egy ventillátort is üzembe kell helyezni.


Úgy gondolom, hogy mivel csak vízet keringetek, a hőt cserélem két eltérő hőmérsékletű közeg között, mindössze egy keringető szivattyú meghibásodásának lehetőségével, eléggé hatékony. Ennél egyszerűbb azt gondolom nem létezik. Csak azt szeretném tudni, hogy pl. egy adott talajtípus esetén hogyan méretezhetem a rendszert.


A 2m mélyen lévő állandó (télen-nyáron) 7-9 fokot olvastam, nem mértem vagy nem én találtam ki.

2013. febr. 4. 20:04
 7/9 A kérdező kommentje:

Még valami. Sokan írják itt a hideg meg a meleg levegő áramlását. Ez igaz a radiátoros fűtésnél meg a split klímánál. De a felület fűtés-hűtés sugárzás formájában adja le a hőt és sugárzást nyel el. A fűtött-hűtött felület hőmérséklete nem sokban tér el a levegő hőmérsékletétől, ez a lényeg. Az elején írtam, hogy alacsony energiafelhasználású házról van szó. A padlóhűtést sem úgy kell elképzelni, hogy itt aztán deres lesz a padló. Néhány fokkal hűvösebb (kb. 20-23fok), mint a benti levegő. Télen sem 40 fokos a padló.

Az eredeti kérdéshez senki nem tud adattal szolgálni?

2013. febr. 6. 16:47
 8/9 dieta válasza:
A legjobb hatásfokot akkor fogod elérni ha a két hőcserélő azonos,vagyis a padlóban levő cső hálóval azonos háló kerül a kertbe.Az anyaga lehet KPL cső is mivel nem fog meleg víz keringeni benne .
2013. febr. 7. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Még mindig várom, ha tud valaki infóval szolgálni...
2013. ápr. 23. 15:26

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!