Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Keményfa vágásához a sűrű...

Keményfa vágásához a sűrű vagy a ritka fogazású körfűrészlap a jó?

Figyelt kérdés

2012. szept. 7. 13:04
 1/5 anonim ***** válasza:
0%
minél keményebb fát minél ritkább fogazásúval érdemes vágni.
2012. szept. 7. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem fordítva!
2012. szept. 7. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

közvetlenül semmi köze hozzá, közvetve a keményebbhez elég lehet az sűrűbb fogazású is.


mert:


azért van sűrűbb, illetve ritkább fogazású fűrész, mert a fűrész úgy működik, hogy minden egyes fog lehánt egy kicsit anyagból. viszont ameddig a fűrész ki nem ér az anyagból, addig a lehántott daraboknak valahol lenniük kell. erre a célra szolgál a fogárok. amíg a lap ki nem ér az anyagból, addig a forgács szépen ül a fogárokban. ha kért, akkor (nyilván) kiesik.

na most, ha kicsi a fogárok és/vagy hosszú utat tesz meg a fűrész az anyagban, akkor a fogárok eltömődik és a fűrész onnantól kezdve nem tud majd vágni.

azaz minél szélesebb az átvágandó anyag (azaz minél hosszabb az út az anyag belsejében) illetve, minél puhább az anyag (annál többet fog egy-egy fog egyszerre lehántani), annál ritkább fogazású fűrész kell, hogy legyen hely a forgácsnak.


és egyébként ezért is kell széles mozdulatokkal fűrészelni, hogy minden fog biztosan kikerüljön az anyagból.

2012. szept. 7. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
2012. szept. 7. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 B.Lajos válasza:

A durvább fogazású fűrészlapokat a lágyabb anyagokhoz alkalmazzuk. Ilyen anyagok fűrészelésére jellemző, hogy a fog mélyebben behatol az anyagba, nagyobb előtolással nagyobb forgácsmennyiséget kell a fogak között szállítani, nagyobb az eltömődés veszélye, ezért a ritkább/durvább fogazás. Általában nagyobb hosszban és durvább vágáshoz alkalmazzuk, mivel a ritka fogazat miatt a nagyobb mennyiségű forgács leválasztás kevésbé szép vágási képet ad, de a vágás gyorsasága jobb. Fűrész gépeknél a vágási finomságot a fűrészlap gyársaságával is lehet változtatni, ezért szükséges puhafa anyagoknál a fűrésztárcsa nagyobb fordulatszáma. egyes esetekben viszont a vágás sebességét lassítani kell ( pl hőre lágyuló műanyagok vagy magasan ötvözött acélok ), ahol a túlzott surlódási hőbevitel nem kívánatos, ilyenkor kenés és/vagy hűtés is szükséges lehet.

A közepes fűrészlapot közepes keménységű anyagokhoz alkalmazzuk.Ilyen anyagok a könnyű vagy szines fém ötvözetek, kemény műanyagok, kemény fa pontos vágása.

A finom fogazású fűrészlapot a kemény, szívós anyagokhoz használjuk, mivel a fogak kevésbé mélyen hatolnak be az anyagba, ezért megfelelő teljesítményhez sok vágóélre, sok fogra van szükség. Vékony vagy kis falvastagságú anyagok vágásához ajánlott, így az anyagon mindig több fog "fut" és nem akad meg a fűrész. A kis méretű fogak miatt a fogak kitöredezése is kevésbé lehetséges esetleges elakadásnál.

2) A fog ékszöge szempontjából:

-a kemény anyagokhoz a legnagyobb ékszögű (50°) fog ajánlott, ez a keménység csökkenésével arányosan csökken, tehát

-a lágyabb anyagokhoz hegyesebb fogú fűrészlap szükséges.

Ez akár odáig is elmehet, hogy puhább anyagokhoz ( fához ) pozitív, maíg vas anyagokhoz negatív élszögű fogazat szükséges.

fog ékszög 1 fog ékszög 2

2015. szept. 30. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!