Hogyan tudnék otthon műanyagot olvasztani aztán pedig formába önteni?
Ezt még időben add fel, mert ez így nem fog menni :)
Nálunk a műanyagüzembemn is előírás szerint kikevert anyagokkal is 1 órába telik mire a technikusok belövik a gépet, hogy megfelelő anyag jöjjön ki belőle.
Rögtön kezdem ott, hogy az össze-vissza összeszedett anyagok nem fognak neked azonos hőmérsékleten megolvadni, illetve nincsenek olyan eszközeid amivel a hőfokot pontosan belőhetnéd.
Emellett a műanyag nem fog neked folyni és megszilárdulni, ahhoz túl sűrű anyag.
Azt már nem is említem, hogy a sóliszt gyurmába belenyomott eredeti után közel sem ugyanazt kapnád vissza.
Az olvasztott műanyag sem olyan halmazállapotú, mint az olvasztott fém, vagy a víz. Inkább mintha méz lenne, sűrű, nagy viszkozitású anyag, nehezen folyik. Nem véletlenül fröccsöntéssel készítik a műanyag tárgyak többségét.
Ezt viszont otthoni körülmények között megcsinálni egyszerűen illúzió...
Olyat még talán tudsz csinálni, hogy olajfürdőben melegítve egybeolvasztasz műanyagot, és ezt valamilyen formába beleöntöd - de ne számíts arra, hogy finom részleteket tudsz önteni, mert ahhoz túl sűrű az anyag.
Ha pedig emeled a hőmérsékletét, akkor megég, tehát az sem igazán jó...
Egyszerűbb ha inkább veszel még négy piros propellert :-)
Bármilyen ABS műanyagot csiszolópapírral, reszelővel, akármivel minél kissebb, de minimum 1-2mm darabokra darabolsz, óvatosan adagolva acetonnal addig kevergeted mígy el nem éred az általad kívánt halmazállapotot, nos ilyenkor nyugodtan öntheted formába, csak arra kell figyelni, hogy a forma valami olyan anyagból kell kitalálni, amin keresztül tud párologni az aceton, de így is 2-3nap mire szétszedheted.
Persze minőségre sosem lesz olyan, mintha fröccsöntő üzemben készült volna.
Meg kell nézni, hogy az alján a háromszög alakú nyilak milyen számot fognak körbe.
1: PET/PETE – Polietilén-tereftalát
termékek: üdítős, ásványvizes flakonok, poharak, néhány háztartási- és tisztálkodószer flakonja
2: HDPE – Nagysűrűségű polietilén
termékek: játékok, tejes flakonok, mosószerek, tisztítószerek, samponok, motorolaj flakonjai
3. V vagy PVC – Polivinilklorid
termékek: csövek, palackok, háztartási olaj palackja
4: LDPE – Kissűrűségű polietilén
termékek: fóliák, zacskók
5: PP – Polipropilén
termékek: palackok, joghurtos dobozok, krémsajtok, egyéb tejtermékek dobozai, mustáros, ketchupos flakonok, műanyag edények, tálcák, kulacsok, háztartási szerek flakonjai
Az 1-es PET palack anyaga matt fehér lesz olvasztás után és törik mint az üveg.
A2-est lehet olvasztással (175°C-on) egész jól újrahasznosítani otthon is. Ebből vannak a kupakok is, nem véletlen gyűjtik néha külön is őket.
Itt meg egy kis segítség.
A kupakok PP-ből vannak ha jól tudom, nem HDPE-ből, de mind a kettő újra olvasztható elvileg (csak ne keverd, mert a HDPE alacsonyabb olvadáspontú minta PP).
Én anno fehér HDPE flakonokat és vitaminos dobozokat olvasztottam meg gyúrmáztam össze sütőben, nem égett meg de bűzlött tőle az egész ház. Bár a monomerük nem toxikus a segédanyagaik ismeretének hiányában feladtam a kírérletezést, mert azok közt lehet mérgező(tárcsákat akartam belőlük esztergálni...).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!