Kézi kútfúró készítés házilag. Tapasztalatok, tippek?
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
Mekkora méretet?
A legegyszerűbb ha veszel csövet és azt vágót ketté(hogy nyitható legyen) az egyik végére a másikra meg a felfogatást.
ha érdekel nekem van egy fúrófejem(lehet hogy gépre való),pénz nem kell érte de lenne egykét szerszám ami jól jönne cserébe(nagyflex,gyorsdaraboló),vagy esetleg egy garázsban hagyott csepel vagy akármi más.
Amúgy Én is egy barátomnál kézzel fúrúnk meg majd nálam is csak katonai fúrófejjel...
Majd írj ha érdekel a fej!
Üdv!
Megbeszéljük!
Írj!
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
Bocsánat, hogy ilyen soká válaszolok. Még azóta sem fogtam neki a kútfúrásnak, de most már úgy érzem, hogy nagyon közel az idő, amikor nekifogok. :) Véletlenül bukkantam az írásomra, a kútfúrás után kutakodva, ezért válaszolok most. Utólag visszaolvasva tényleg eléggé zavaros írás. Az a kétféle cső valójában 3 féle, mert van a 32-es KPE, amivel akkor még fúrni akartam, most már inkább a 40-es PVC-vel fúrnám. Aztán van a 40-es PVC, ami a tényleges kút és van a 110-es PVC cső, ami az iránycső és csak egy méteres darab van legfelül a kút tetején és az véglegesen ott is szokott maradni tudomásom szerint. Tegnap este munka után végeztem egy próbafúrást, aminek az eredményéről be tudok számolni.
Ez csak arra volt jó nekem, hogy megtudjam, hogy hol van a talajvíz nyugalmi szintje. A fúrást egy használt esőcsatorna csövével készítettem szárazon. Csak simán forgattam a földben és mindig beleragadt nagyjából 10cm föld, később agyag. A furat 2 méteres lett, amiben reggelre 50 cm-es víz állt, tehát nagyjából másfél méterre a felszíntől már ott a talajvíz. Azért voltam erre kíváncsi, mert az első kutat csak a talajvíz kitermelésére készíteném öntözni. A becsléseim szerint 6 méter mélység elég is lenne, beleszámítva azt is, hogy a nyár közepére a talajvíz akár 2-3 méterrel lentebb is mehet. Újabb fejlemények után írok.
Végre be tudok számolni tapasztalatról is. Könnyebb volt, mint gondoltam. 40 mm átmérőjű PVC csőből lett a kút, a saját csövével fúrtam Édesapám segítségével. A fúráshoz szükséges volt 18 méter csőre, egy fúrófejre, amit én készítettem el, egy szorító szerszámra a forgatáshoz, amit szintén én készítettem el, egy szál 110 mm átmérőjű PVC csőre, ami az iránycső volt, egy 110-es Y idomra az iránycsőre, hogy kivezethessem az öblítőfolyadékot egy malteresládába, egy 40 mm-es 90 fokos idom kellett még a cső végére átalakítóval, hogy tömlőt lehessen rákötni, azért, mert ezen keresztül lett az öblítővíz bevezetve a 40-es csőbe. A fúráshoz még szükség volt vízre, amit én egy közeli fúrott kútból vettem KAMA-10 szivattyú segítségével. Az a kút a kilencvenes évek közepén lett fúrva és 14 méteres.
A fúrás:
Elkészítettem egy 110 mm átmérőjű, 1 méter mély lyukat a földbe a leendő kút helyén. Ebbe betoltam 1 méternyi 110-es csövet, majd elfűrészeltem a föld felett olyan 50-60 cm magasságban. Erre rátettem a 110-es Y tagot úgy, hogy a kifolyó vizet ki tudja vezetni, tehát az egyenes része volt függőlegesen, az elágazás pedig nyílással lefelé. Az elágazás részébe betoltam a megmaradt 110-es PVC csövet, hogy távolabbra essen a kút tövétől a kifolyó víz. A kifolyó alá betettem egy 90 literes malterkeverő ládát és odakészítettem még egyet tartaléknak, meg vödröket, amivel ki lehet meregetni.
A korábban már elkészített szűrő tagot is odakészítettem, ami egy 2 méteres 40-es csőből áll. 8 mm-es fúróval sűrűn kifúrtam, betekertem sűrű szövettel, amin a homok nem tud bejutni. Én még kicsit extráztam is, hogy a cső és a szűrőanyag közé spirálisan zománcozott rézhuzalt tekertem nagyjából 7-8 mm menetemelkedéssel, hogy a víz jobban tudjon befelé áramolni. A szövetet vékony kábelkötegelőkkel rögzítettem körülbelül 15 centiméterenként. Tehát a szűrő megvan, oda lett készítve. A fúrófejet rátoltam az első 40-es PVC csőre, majd kifúrtam 2 helyen, ahol a rögzítőcsavarok vannak. Betettem a csavarokat a helyére, majd erősen, de nem megszakítva meghúztam a csavarokat. Azt hiszem, hogy 8 mm átmérőjűek. A többi 40-es csőnek lefűrészeltem a toldó részét, majd gázláng segítségével nagyjából 10 cm hosszan kitágítottam egy darab 40-es csővel. Amire ráhúztam, tettem egy vizes ruhát, hogy a hőtől az ne lágyuljon ki és ne menjen összébb. Amikor minden tagnak elkészült a toldó része, odakészítettem őket és a PVC ragasztót is. A fúrós darabra rátoldottam még egy tagot ragasztva. Tehát így az első 4 méter már egyben volt, a végén a fúrófejjel. A túlsó felére ráhúztam a csatlakozást, amiből a víz folyik és elindítottam a szivattyút. Letoltam az egy méter mély lyukba és kezdődhet a fúrás. A bilincses forgatószerkezetemet felerősítettem, amivel kapaszkodni lehet a csőbe. Ütögetni, forgatni kell, miközben a folyadék mossa a furatból az agyagos levet. Amikor a forgató bilincs elérte a 110-es Y idomot, akkor újra kell föntebb fogni, hogy lehessen tovább haladni. Amikor elfogyott a cső, akkor fontos, hogy nem szabad a szivattyút leállítani, (legalábbis én így csináltam) ki kell emelni az egész csövet mindenestől, hogy rá lehessen ragasztani a következő tagot. Aztán cső vissza a tetejére, mehet vissza a furatba és lehet fúrni a következő 2 métert. Én úgy jártam 6 méter környékén, hogy a következő tagot ott akartam rátoldani a kútban, de a szivattyú kikapcsolása után visszaülepedett a homok és beszorult az egész. Nagyon nehezen jött ki. Nálam 12 méternél eltűnt az öblítővíz és nem is jött vissza többé. Valahova biztosan ment, legalábbis úgy gondoltam, hogy akkor viszi magával a kimosott homokot is. Valószínűleg úgy is volt, mert 2 méternyi homok után megint agyagos jött és nagyon lassan tudtam benne haladni. Ez már 14 méter alatt volt. Még fúrtunk egy métert és kivettük az egész csövet. Lefűrészeltem a fúrót gyorsan és helyette ráragasztottam a szűrőt, majd amilyen gyorsan tudtuk, vissza is tettük. Ez olyan másfél perc lehetett. Egész az agyagig lement, nagyjából 14 méterig. Pont a vízadó rétegbe került a 2 méteres szűrő. Ezután egy gyors sörbontás után gyöngykavicsot szórtam nagyjából 20 litert az iránycsőbe a 40-es csövön kívülre a szűrő köré. Majd a kimosott homokot, agyagot igyekeztem visszadolgozni egészen a tetejéig. Ezzel elkészült a kút. Szivattyúzás, kézi pumpálás, kipróbálás. Tökéletes lett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!