Tiplik, kötőelemek. Milyen falfelületbe milyen tiplit tudok használni? Ytong, tégla, beton, gipszkarton. Linkeket is szívesen fogadok.
1. tipli;
2. "normál" kistégla: tipli; porotherm: 1 mérettel kisebb lyukba a normál tipli;
3. tipli, nagyobb súlynál, dűbel;
4. gipszkarton-tipli;
Ezen az oldalon kattints a "termékkatalógus"-ra:
Készítettem neked egy összefoglaló képet:
Részletesebben:
1. műanyag tipli. Elsősorban tömör téglába ajánlott, de betonba is alkalmazható, ha kisebb súlyú dolgot szeretnél rögzíteni.
2. FUR tipli, vagy fésűs tipli. Mindkét nevén ismerik a barkácsüzletekben, ezt kifejezetten lyukacsos téglába találták ki. Ahogy tekered be a csavart, fésű szerűen szétnyílik a tipli, és a tégla ürgeibe belekapaszkodik. Fontos, hogy az üreges téglát ne ütvefúró funkcióval fúrd, hanem sima fúrással, különben apró repedések keletkeznek a tégla celláin, és a nagy teher alatt emiatt kiszakadhat a tipli.
3. Ytong tipli, vagy GB tipli. A "GB" a gázbeton rövidítése, tehát minden gázbetonhoz alkalmazható. A tipli magjának átmérőjét kell figyelembe venni, és akkora lyukat fúrni, majd a tiplit kalapáccsal beütni a falba. Gázbetonba ez a legjobb, gyakorlatilag elég nehéz dolgokat (mint például egy konyhaszekrény) is megtart.
4. Csavarós gipszkarton tipli. Ez az egyik legegyszerűbb a gipszkartonba, csak meg kell hozzá venni a kábé 400-500 forintos behajtó adaptert is. De amúgy a legtisztábban, leggyorsabban ezzel lehet dolgozni, de túl nagy terhet nem bír.
5. Műanyag gipszkarton tipli. Egyszerű az elv, kifúrod a lyukat, beleteszed a tiplit, és ahogy tekered befelé a csavart, szépen nyílik kifelé a képen látható módon, és rögzül. Nagyobb súlyt lehet vele rögzíteni, mint az előzővel, viszont hátránya, hogy kizárólag akkor használható, ha a gipszkarton mögött elegendő üres hely van.
6. Fém gipszkarton dübel. Kábé ugyanazt tudja, mint az előző, csak fémből van, és sokkal nehezebb dolgokat is lehet vele rögzíteni.
7. Hagyományos fémdübel. Ez a legegyszerűbb és legolcsóbb fajta, és elég nagy súlyokat meg tud tartani, csak betonba alkalmazható, a téglát szétroppantja, és kijön. Kifúrod a lyukat, amit körülbelül egy centivel hosszabbra fúrsz, mint amilyen hosszú maga a dübel. Beleteszed a lyukba a dübelt, és a benne lévő magot beütöd! Ez fontos, mert sokan azt hiszik, hogy amikor tekerik bele a csavart, az majd benyomja a magot, de ez nem igaz. Miután beraktad a lyukba, belenyúlsz valamivel, ami belefér (például betonvas darab), és egy kalapáccsal jó alaposan bevered a magot. Ekkor már rögzül is, és azután lehet beletekerni a csavart.
8. fém horgonycsavar. Szintén csak betonba ajánlott! Ez az egyik legerősebb. Megfúrod a lyukat, és beleütöd a dübelt. Azért kell beleütni, mert egy picivel vastagabb, mint a rá írt méret, éppen azért, hogy jól szoruljon. És amikor az anyát tekered rá, a végén lévő kónuszra rászorul a külső köpeny, így rögzül. Ez azért jó, mert ha reped a beton, egy kis ráhúzással mindig tudod utánállítani, nem kell újat fúrnod.
Hűha, Hungy, szuper ez a kép és leírás, nagyon jófej vagy, hogy megcsináltad! Nem is tudtam, hogy ennyifajta tipli létezik.
Hadd kérdezzek én is egyet: mi az a gázbeton? Honnan tudhatom meg, hogy a mi lakásunk gázbeton-e vagy nem? (épp konyhaszekrényt raknánk fel, és nem szeretném, ha a nyakamba esne :D )
"Honnan tudhatom meg, hogy a mi lakásunk gázbeton-e vagy nem? (épp konyhaszekrényt raknánk fel, és nem szeretném, ha a nyakamba esne"
Amennyiben -Ytongon kívül- , megfúrod, és fekete por jön, akkor mátrai salakbeton, vagy gázbeton.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!