Energiatakarékos izzó elektronikáját mennyire nehéz fénycső elektromos előtétjeként használni?
Adott a tény, hogy egy közel azonos wattszámú energiatakarékos izzó panelje helyettesíteni tud egy többezer forintos fénycsőhöz való elektromos előtétet.
A kérdésem konkrétan az, hogy forrasztás nélkül, illetve komolyabb elektronikai tudás nélkül összeköthető-e neoncső foglalata ezzel a panellel?
Dehogynem!
Én évek óta használok egy 18W-os T8-as hagyományos fénycsövet egy kompakt fénycső előtétjével. A kompakt egy Philips tizenvalahány (~15) wattos.
Semennyire nem nehéz. Felnyitod a kompakt burkolatát, kiforrasztod a cső négy csatlakozását. Utána beforrasztasz a helyére négy megfelelő hosszúságú vezetéket. A vezetékek végére úgy kötöd rá a két fénycsőfoglalatot, hogy ugyanúgy legyen benne a fénycső, mint ahogy a kompakt cső gondolatban egyenesre kihajtogatva.
Nekem gond nélkül megy így 3-4 éve az egyik akváriumvilágításom. Fogyasztásmérővel lemérve, jóval kevesebbet fogyaszt így, mint a hagyományos induktív előtéttel meghajtva.
Nekem is egy T8 18W-os neon-t hajt egy 20W-os energia takarékos égőből kiszuperált elektronikus gyújtó.
Hibátlanul működik.
2-2 vezeték megy a neon 1-1 foglalatába és 2 pedig a 220V-ba. Forrasztani azonban kell,ez nem nagyon igényel szaktudást,.... arra figyelni kell hogy a gyújtó finom elektronikája ne érjen véletlenül se fémesen a házhoz,kerethez. Az enyém be sincs zárva,így jobb a hőleadás.
Ismét második vagyok.
Persze végül is, ha le tudod így csípni a kompakt csövet, akkor forrasztás nélkül is össze tudod kötni.
Csak ez azért problémásabb, mert kb 1-1,5 cm-es hajszál vékony drót megy eredetileg a saját csövéhöz.
Nálam egyébként a hálózati csatlakozás úgy van megoldva, hogy hagytam az egész elektronikát a saját műanyag házában és a csavaros (E27) csatlakozót becsavartam simán egy foglalatba. A foglalatra pedig egy sima hálózati zsinórt szereltem.
A házon vannak az eredeti cső nyílásai. Azon vezetem ki a 2-2 vezetéket a fénycsőhöz és a nyílásokból a felesleget szilikonnal beragasztottam. És így is olyan helyen van, hogy pára, víz még véletlenül se érhesse. (Magyarán nem a tető alatt van.)
Köszönöm szépen, minden válasz hasznos volt. Közben kaptam egy komplett világíts egy kedves akvaristatárstól, de ha már ennyit foglalkoztam a témával mostmár megcsinálom azért is :)
További jó halazást és barkácsolást nektek!
A watt szám minél közelebbi legyen,ha egyforma az a tuti.
Nekem 18W-os neont egy 20 W-os energia takarékos hajt,és szinte azonnal gyújtja(kb 0.2 sec),mindenféle vibrálás nélkül. Itt van egy gyújtó beépítés,bár az én gyújtóm nem fért bele a házba,ezért kívül van az,de legalább jobban szellőzik így ,mert a hő a legnagyobb "kártevője" az elektronikus gyújtónak.
Választ köszi, linket is, tetszett.
Este olvastam csak, de előtte délelőtt már szétszedtem egy energ.takarékos izzót, és tényleg magától értetődő volt a vezetékelés, mivel látszott ,honnan csíptem le őket.
Remélem, hogy tényleg bírni fogja hosszútávon is a pici elektronika a nagy indukciós tekercs helyettesítését.
amúgy hány voltot ad le a két vége? A mérőműszerem a barátnőmnél maradt, és lehet nincs is 500 V-nál nagyobbra skálázva, ez meg párezer biztos van nem?
"egyből világít a fénycső, mint egy villanykörte felkapcsolásánál?"
Igen. De nálam a hagyományos induktív, vasmagos előtétes fénycsövek is a kapcsolástól szinte egy másodpercen belül világítanak.
"natúr elég az az elektronika? akkor nem is kell ahhoz a trafó, emg semmi ,amit írtok? vagy az kell, csak a patron helyett van ez? nincs fénykép, vagy egy egyszerű rajzotok erről?"
Vagy elektronikát használsz, vagy hagyományosan előtétet és gyújtót. Semmi értelme a kettők kombinálni.
Nálam így néz ki: villásdugó -> 1,5m kéteres vezeték -> E27 foglalat -> energiatakarékos égő, amelynek a csöve le van szerelve, tehát csak maga az alsó ház része van betekerve a foglalatba, ebből a cső helyére be van forrasztva 2-2 vezeték -> 4db vezeték jön ki -> 2 megy a fénycső egyik oldalához, sorkapoccsal rögzítve a fénycső csonkjaira, 2 megy ugyan így a másik oldalhoz -> bedug, világít, örül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!