Tégla és vasbeton fúrása hogyan?
Szaküzletben SDS tokmányos fúrókalapácsot ajánlottak és vidiás fúrószárat. Azt mondták, hogy téglát ne ütvefúrjam, a vasbeton viszont mehet azzal.
Én ezt egészen idáig teljesen máshogyan tudtam. Nagyapám hagyományos tokmányos fúrógéppel és hagyományos fúrószárral fúrt mindent. Annyi, hogyha nem vitte át az anyagot, akkor benyomta az ütvefúrás kapcsolót.
Na most én az egész "modern" rendszerből semmit nem értek. Az SDS-ről annyit találtam, hogy Bosch találta fel intenzív munkákhoz, de hogy miért jó ez, az nem derül ki. Én nem munkára akarom használni.
A vidia meg annyi, hogy keményebb a fúrószár, ezért könyebben viszi az anyagot? De miért kell ehhez SDS tokmány?
És nem értem, hogy miért ne fúrjak téglát ütvefúrással, ha máshogyan nem viszi át az anyagot vagy csak nyögvenyelősen? Nagyapám mindig úgy csinálta és nem látszott, hogy rossz lenne.
Furj nyugodtan utvefurva. Nekem egy ilyen van:
Viszi jol a betont, teglat is. Falhoz ilyen feju furoszar kell bele:
De van ilyen 4-es vegu is, ez megjobb:
Az utvefuras meg annyi hogy masodpercenkent utogeti/rezegeti, kb olyan mintha egy kis vesovel es kalapaccsal tobb szaz apro utest mernel a betonra vele.
az ütve fúrásnak 2 fajtája van. Az első az unevezet körmös tárcsás verzió, melynél 2 fémtárcsán bütykök vannak, és forgatáskor az egyik áll, a másik forog, és mikor neki nyomod a falnak akkor ez a kis dudorok picike ide-oda rezgés szerűen ütik a tokmányt ,az meg a fúrószárral a falat. Téglára, ytongra mészkőre puha anyagokra tökéletes, de betonra nem.
Az SDS fúrónál van egy repülő légdugattyú mely szabadon mozog egy csőben , a forgó sds fúrószár végét és a nem forgó de rotáló ide oda mozgó másik dugattyú közt repked. A rotáló dugattyú a csőben túl nyomást csinál ritmikusan, és a repülő dugattyú ide oda oszcillálva üti az SDS fúrószár végét.
Sokkal nagyobb az ütő mechanika, az ütő erő amit Joule-ban adnak meg nagyságrendekkel nagyobb mint a körmös tárcsás gépeknél,és közvetlen a fúrószár kapja meg az ütést. Kb ennyi.
A 2 dugattyú tömített, és az ott keletkező légnyomás szabályosan kalapálja
#1 Pont egy hasonló Hyundait cserélek le, csak hagyományos tokmánnyal, mert a legelső fúrásnál szétrepült benne valami műanyag alkatrész. OBI-s vásárlás. Szaküzletben Bosch Professionalt ajánlottak, de azt mondják csak SDS-t tudnak adni, mert azt gyártják erre a célra. Vagy tudnak adni zöld hagyományos tokmányú Bosch-t, de húzták a szájukat, hogy az nem erre való.
#3 Köszi. Azt a részét nem értem még, hogy miért más a tokmány? Ha jól gondolom, akkor SDS fúrószárat hagyományos tokmánnyal nem lehet használni és fordítva sem? Tehát akkor ha veszek egy SDS fúrókalapácsot, akkor azt semmi máshoz nem fogom tudni használni, csak kőzetek fúrásához?
És tényleg fontos, hogy vidiás legyen a fúrószár? Nekem azt mondták, hogy vidias fúrószár drágább, de cserébe alacsony teljesítményű géppel is szépen fog fúrni.
A tokmány az egy állítható befogást jelent, különféle típusú és méretű fúrószárakat tehetsz bele azaz sok funkciós. Fémre fára, műanyagra és könnyü közetre. Az SDS ..és az SDS MAX.. befogás, egy specialitás, és a kemény vasalt beton kifúrására lett kifejlesztve.
Egyébiránt mindenféle adapterek léteznek manapság már és vásárolhatók, például az SDS gépbe betehető SDS univerzális tokmány, vagy SDS bit befogó fej. Így az SDS gépeddel te fúrhatsz más anyagokat is, valamint csavarozhat is ha az adapter rendelkezésedre áll. Szóval nyugodtan vehetsz egy SDS gépet, és vegyél hozzá egy SDS tokmány-t is.
Van minden ami szem és a kéz ingere.. a szerszámok világában.
Kérdező, a hagyományos 3 pofás fogaskoszorús tokmányhoz képest az SDS, SDSMAX stb. annyiból jobb hogy a fúrószerszám hengeres részébe hornyok vannak, és a tokmányban található billenőreteszek illeszkednek ezekbe. Ezáltal a nyomaték reteszkötéssel továbbítódik, ez egy alakzáró kötés, sokkal nagyobb nyomatékot tud átvinni mint a fogaskoszorús tokmány 3 pofája által megvalósitott erőzáró kötés, ahol ugye a súrlódási erő akadályozza meg a szerszám elfordulását.
Márha megakadályozza, mert nem mindig sikerül - különösen ha nincs jól meghúzva- elforog a csigafúró és a szárán körkörös karcolások jelennek meg. De be is nyalódhat ugye és akkor lehet leesztergálni néhány tizedet a szárából hogy jó legyen megint. Na ez a jelenség nincs SDS, SDSMAX Nál.
Az SDS és SDSMAX között az a legnagyobb különbség hogy a szár átmérő különböző. Az SDSmax nagyobb átmérőjű, mert nagyobb átmérőjű szerszámhoz ez szükséges, mert a kisebb átmérőjű SDS-szárral nem bírná a csavaróigénybevételt.
Az esztergát nem lehet építőipari gépekkel összehasonlítani. Az egyetemes esztergán század mm pontossággal dolgozol, tolómérőt, mikrométert, mérőórát, stb. használsz. Építőiparba meg van kb. a colstok meg a centiméter mérőszalagok (na jó, előkerül azért néhány lézeres műszer) de 1-2mm-es pontosságok is csak szintezésnél vannak, így olyan finomságok mint a központozás fel sem merül. A Morse-kúpos megfogás egyébként önmagában nem lenne elég ütvefúrásra, mert ugye ez is egy erőzáró kötés (bár biztonsági szempontból ott van a végén az ún. tollrész, ami tud valamennyi nyomatékot felvenni, de inkább azt a feladatot látja el, hogy a szegnyeregből ki tudd venni a szerszámot, vagy hüvelyből, mert ugye a kiütőék ezt a részt feszíti kifelé) csak statikus nyomóerő esetén önzáró, dinamikus, ill. oldalerő esetén meglazulna a kötés. Nem véletlen, pl. függőleges marónál már behúzószárral kell kombinálni a Morse kupos szerszámbefogást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!