Szentendre környékén keresek olyan szakit, aki megtanítana hobbi szinten ívvel hegeszteni, ismertek ilyen személyt?
Nem a környékről származok, de az ívhegesztés nem nagy tudomány, csak gyakorlás kérdése. Épületgépészeti szakon tanulok, technikusi képzésen. Az ív hegesztés lényege: zárlatot kell csinálni, és utána a pálcát elhúzni a felszínről, így jön létre az ív, ami megolvasztja az anyagot. Egyéként én csak az 1 fázisú, 3 fázisú és az egyenáramú gépeket tudom kezelni, a védőgázast nem. Az ív hegesztés elméletileg 50-100 amperral történik, a gyakorlatban viszont ki kell tapasztalni, hogy mekkora lemezhez, mekkora áram erősség kell. Az egy fázísú hegesztőnél ( ez szokott általában otthon lenni) egy 2-3 mm vastak acél lemez sarok hegesztéséhez ( az amikor a hegesztendő anyagok 90 fokot zárnak be egymással) kb 100-120 amper szükséges. Attól függ, hogy mekkorát fröcsög, és hallani is leheet. Ami a lényeg, az a gyök varrat. Ez adja a hegesztési varrat szilárdságát. SOHA NE HŰTSD LE! Hadjad hogy magától hűljön ki!
Hegesztésnél még az is fontos, hogy a hegesztendő felületet le kell tisztínai, zsírtalanítani nem muszály, mert az úgy is elég, de jobb ha le van törölve egy olaj mentes ronggyal. Amikor ez megvan, akkor felveszed a szükséges védő felszereléseket: védő maszk, védő pajzs, lábszárvédő, valódibőr bakancs, munkás kesztyű, és valódi bőr köpeny. Azért kell ennyi, és valódi bőr, mert az ívhegesztésnél van sugárzás is, elég rendesen. A gázait meg a legjobb belélegezni, ezért ha tehedet, akkor nyílt helyen legyen az ahol hegesztesz.
Előszőr célszerű kikapcsolt állapotban gyakorolni, hogy szokjad a fogást, és hogy tudjad, hogy kb az a 2-3 mm amire elhúzod a pálcát, az mekkora távolság lehet. A hegesztőpajzson nembaj ha normál fénynél nem látsz át rajta, majd amikor megjelenik az ívfény, az fog neked világítani, így fogod látni, hogy mit hegesztesz, és milyen hosszan. Ezután üzemeld be a gépet. DE! Ami itt a legfontosabb, hogy KIKAPCSOLT állapotban kösd rá a test kábelt az anyagra, ami lehetőleg vezeti az áramot. Amit soha NE csinálj: be van kapcsolva a gép, és egyszerre fogod a testkábelt és a pálcafogó végét! az 50-150 amper kicsit veszélyes, ha megsüt.
Csak ahogy fogy a pálca, úgy kell a kezdet közelítened, hogy utánpótold az anyagot. A lényeg, hogy amikor közelíted a pálcát, a hegesztendő felülethez, akkor rakd magad elé a pajzsot, és így vidd tovább a kezedet. Az egész hegesztés pillanatok alatt létre jön. Ha bele ragadna a pálca az anyagba, akkor próbáld meg elhúzni, vagy a pálca vagy a fogó engedni fog, igaz kicsit szikrázik, de ez ezzel jár. Ilyenkor adjál rá egy fokozattal több ampert, és így próbáld. Előszőr egy sík lemezen gyakorolj hegeszteni, hogy tudjad, milyen gyorsan kell vinned a pálcát, hogy szép nagy varrat legyen.
Ha sarokhegesztés csinálsz, akkor mindig jó ha van ott valaki, aki segít neked. Neki is kell köpeny meg kesztyű esetleg ha van még akkor lábszárvédő. Meg persze fogó amivel fogja az anyagot :) Neki csak annyi a lényeg, hogy forduljon el az ívfénytől.
Kb így kell hegeszteni, a többi tapasztalás és gyakorlás kérdése. Nekem senki nem mutatta meg, hogy hogyan kell hegeszteni ívvel, én magam jöttem rá. Lehet egy két alkalommal, főleg az elején, nem fog ív létre jönni, ilyenkor, a pálca végét kicsit erőseben ütögesd a betonhoz, és próbáld újra. Ha azt látod, hogy a pálcán a bevonat vmekkora részen le van töredezve, addig a rész kezdetéig használhatod a pálcát, utána cseréld ki.
Jah és amikor végzel a hegesztéssel, akkor sikerült a legjoban, hogy miután ki hűlt, és kalapáccsal levered a salak anyagot, az majdnem egy darabban jön le. Csak itt arra vigyáz, ha erősen ütöd, akkor a szemedbe pattanhat a salak anyag. Ami még fontos: a salak anyagra SOHA NE HEGESSZ RÁ! Az meg gyengíti a hegesztési varratot.
Remélem hasznos információkat tudtam adni, sok sikert:) És ne feledd: a gyakorlat teszi a mestert:)
A gázait meg a legjobb belélegezni, ezért ha tehedet, akkor nyílt helyen legyen az ahol hegesztesz. -->> ez a mondat helytenelen, így nézki helyesen: A gázait meg NEM a legjobb belélegezni,ezért ha tehedet, akkor nyílt helyen legyen az ahol hegesztesz.
Lefagyott a böngészöm, és nemtudtam hogy elküldte-e.
Amit még le írtam: ívvel lehet vágni is, úgy hogy maximumra rakod az áram erősséget eés egy 3 mmes acél lemezt szét tudsz vágni, csak itt az olvadt vasra oda kell figyelni, hogy hova csöpög le.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!