Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Házi vízmű áttervezésében...

Házi vízmű áttervezésében keresek segítséget, td valaki segíteni a tervezésben? Részletezem alul.

Figyelt kérdés

Átalakítottam egy hidrofor tartályt, lecseréltem a puffer tárolóját (a tároló része hibás is volt) egy 80 literesre, és jelenleg működik, nagyjából úgy ahogy szeretném, de szeretném megérteni és kicsit szépíteni, a dolgon, optimalizálni.

Most úgy néz ki, hogy van a szívó oldalon a kútba leereszkedik egy 20as 5rétegű cső (meglévő cső volt ehhez nem nyúltam) amire rácsatlakoztam egy T-vel hogy lehessen feltölteni innen, majd átváltottam nagyobb méretre majd egy idommal a homokszűrőre, de annak a csatlakozási lehetősége miatt, 25 re vissza kellett menni) utána jön a szivattyú szívó oldala. A szivattyú alján van a nyomáskapcsolóhoz a csatalakozás (korábban is itt volt + a puffer tárolója), arra kötöttem be a kapcsolót, és egy T-vel az új puffer tárolót. Ha máshova kötöttem a nyomáskapcsolót akkor ugrált a nyomás és kibe-kapcsolt a szivattyú. A manométer a nyomó oldal irányában egy T-vel kötöttem be, majd egy fő elzáró golyós csapot és a másik felén pedig a meglévő rendszerrel összekötöttem (ház és kerti csapok stb.)


Az átalakítást azért eszközöltem, mert nagyon sűrűn kellett cserélni a szivattyút (1-2 évente) és a komplett rendszert (házi vízművet) kellett cserélni, ami mondjuk 70 körül volt 5 éve (most 3-5 éve jól működik) de most, ha a szivattyúval van a baj, csak szivattyút kell, ha puffer tárolóval akkor csak azt stb. értelemszerűen. Olcsóbb és jobban méretezhető.


A kérdésem, hogy a nyomás mérő manométert, hogy célszerű bekötni, hogy helyes értékeket lássak, mert amikor áll a szivattyú akkor tökéletes, de üzem közben 1 bar mutat, de kétlem, hogy annyi lenne. (a szabályozáshoz lenne jó, ha jó értéket látnék.)

Igazából egy szép esztétikus, és értelmezhető tömör kis helyen elférő, könnyen szerelhető, (cserélgethető alkatrészekkel) bekötési sorrendet szeretnék összehozni, de nem teljesen értem a hidrodinamikus mozgásokat.

Gravitáció tekintetében, mit érdemes magasabbra helyezni. Egy 180 cm magas pincében van a rendszer. A szivattyút érdemes magasabbra vagy a puffer tartályt, vagy egy magasra mindkettőt?

Hogy működik jól a manométer? (mi elé, mi mögé kell kötni)

Hogy működik jól a nyomáskapcsoló? (mi elé, mi mögé kell kötni)

A puffer tárolót hova tegyem? (mi elé, mi mögé kell kötni)

A puffer tárolót, ha a fő csap után tenném egy visszacsapó szeleppel, hogy ne dolgozzon vissza a szivattyú felé, akkor a szivattyúnak okozna e gondot? (magasságát hogyan határozzam meg a fentiek szerint?)

A nyomás kapcsoló mikor kapcsol optimálisan. (ennél is inkább fent vagy inkább lent legyen fizikailag?)

A nyomás kapcsolót lehet e közvetlen a fő csap elé kötni, kell e vagy segít-e egy visszacsapó szelep a jó működéshez? A feltételezésem szerint, amikor bekapcsol a szivattyú egy pillanatra hirtelen lecsökken a nyomás a nyomó oldalon is a lapátok forgása miatt aztán kap egy hirtelen lökést ahogy elkezd dolgozni a szivattyú (ezért ugrálhatott a ki be kapcsolás amikor oda raktam), és ebből jött a gondolat, hogy tennék egy visszacsapó szelepet, hogy a beindulást követő kis pillanatra se tudjon visszafelé folyni a fentebbi cső rendszerben lévő víz, tehát nem ugrál a nyomás, de nem tudom csak gondolkodom hogyan lehetne.


Úgy szeretném, hogy 3 bar-nál kapcsoljon be, és 3,5-4 körül kapcsoljon ki, a puffer tároló mérete pedig azért ekkora, hogy egy esetleges áramkimaradás esetén is legyen egy jelentősebb mennyiségű víz.


Esetleg érdemes két puffer tároló? Egy a szivattyúnál a működéshez, egy pedig a fő csap után a "víztárolásra"?

Valaki tudna kicsi segíteni ezeket megérteni? Vagy egy olyan oldalt, könyvet javasolni, ami segít ennek megértésében? Megérteni és tudni szeretném, tudni megcsinálni megtervezni.


(Mellékes kérdés 1.: A szivattyú, hogy működik jobban, ha alacsonyabban van, és több a nyomó oldali szakasz? Vagy ha magasabban van és sokkal rövidebb a nyomó oldali szakasz? A fizikai terep úgy néz ki, hogy van egy garázs, amiben a pincében van a szivattyúház, ettől 30-35 méterre van a ház. A ház magasabban van a domb tetején, 1-1,5 méterrel magasabb a garázs földszintjétől. Érdemes lenne fúrni egy kutat a ház mellé, és ott kialakítani egy pincét, kutat? Vagy nem lenne jelentős a nyomás változás? Azért merek kútfúráson gondolkodni, mert lehet ketté választanám a telket, vagy csak a kerti locsolás miatt, vagy a felosztás eladás miatt, szóval a kútfúrás az lehet mindenképpen meglesz. Egyébként a nyugalmi vízszint, az 6-9 méter körül lehet, nem tudom pontosan, a kútban egy 6 méteres cső van, a pince -180 centi, de a kút teteje 50cm magasabb, tehát -130, tehát nagyjából 7,5 méterre lehet a víz a garázs földszintjéről mérve, ha mindent beleszámoló födém, mérési pontatlanság, ívek, stb., ez értelemszerűen akkor 9 méter lenne fent, de ha kutat fúrnék fent, akkor lehet mélyebbre vinném a szivattyúházat, és süllyesztve a szivattyút ha úgy optimálisabb, de ezekhez fűződően a magasságáról már írtam fentebb egy kérdést)


(Mellékes kérdés 2.: A puffer tároló vize mennyire tud kijönni mennyire frissül? vagy a beáramlás mindig felkavarja? Hogy kell ezt elképzelni?)



2022. júl. 22. 09:56
 1/3 A kérdező kommentje:

Oh amit még kihagytam, hogy a szívó oldalon, érdemes e felbővíteni colos méretre? Ha a szűrőbe 25 kpe és 3/4 csatlakozás megy akkor megéri? Vagy a szűrő így annyira lekorlátozza, hogy nem éri meg csak max 20asról, akkor 25 re?

Én kpe 32 re gondoltam, - 1" és akkor vagy keresek nagyobb szűrőt, de azt hiszem csak a bekötött idom része a rossz, ami be van helyezve, és lehet 1" a szűrő is, majd megnézem.

2022. júl. 22. 10:08
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Mondom sorban, ahogy a víz halad végig a rendszeren:


lábszelep - szívócső - szivattyú - rugós visszacsapó szelep - vízszűrő - hidrofor.


A hidrofor csonkjára T-vel tedd rá a manométert és a nyomáskapcsolót.

Használhatsz négy ágú X idomot is és akkor a vízvételi pontot is megoldottad egy idommal.


Ennyi az egész.

2022. júl. 22. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 lightfeeder válasza:
A vízszűrőt a nyomáskapcsoló után kell tenni, hiszen ha annyira eltömődik a szűrő, hogy nem megy át rajta a víz rendesen akkor akár nem is fogja elérni a kívánt értéket.(a kút vízben azért sok a szennyeződes, hamar megtelik a szűrő, bár ez adottságtól függ) A szívó ágra én kevésnek gondolom a 20as 5rétegűt, az idom nagyon le szűkíti.
2022. aug. 25. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!