Multiméterrel meg lehet a víz vezetőképességét mérni?
Megnézed a szolgáltató honlapján.
Az ellenállás reciproka, így nem azt méred pontosan. Pontos méréshez vannak rá műszerek.
#2 nem a csapvíz vezetőképességét akarom tudni, hanem arra van szükségem, hogy különböző sók kioldódásának a hatására egy adott szintre legyen beállítva.
Tudom, hogy van EC mérő műszer, csak ahol lakom, ott sehol nincs és rendelni kell, amit megteszek majd, de itthon meg találtam multimétert és eszembe jutott, hogy vízhez vajon érhet-e.
Nem.
A konduktivitás mérés nem egész egyszerűen az impedancia reciproka, egy külön méréstechnikai műfaj. Egyrészt, rendkívül hőmérsékletfüggő, így hőmérsékletre kompenzálni kell a mérést. Másrészt, mivel a víznek magas a vezetőképessége, a mérő vezeték impedanciájával is számolni kell, ezért a pontosabb mérés érdekében 4 elektródát szokás használni. 1 pár elektródával a méréshez szükséges áramot, egy párral a feszültségesést mérik (értelem szerűen más nagyságrendű feszültség van a 2 elektróda páron).
Az elektróda anyaga is egy külön történet, nagy vezetőképesség mérésénél a platina, vagy platinázott elektróda fog normális értéket mutatni. A grafit és társai nem.
Nem egy bármilyen multiméter mérőtűjével mért érték -1 hatványra emelése a vezetőképesség mérése, annál jóval komplexebb.
"A konduktivitás mérés nem egész egyszerűen az impedancia reciproka"
Vagy kéne még egy "mérés" szó a mondatba, vagy egyáltalán egy se kéne. Ez amúgy mit akar jelenteni? Remélem, nem azt, hogy a fajlagos vezetőképesség és a fajlagos ellenállás nem egymás reciprokai...
Főiskolán, méréstechnika 3. Olyan jó vezetőképességű folyadéknál, mint a nem kémiailag tiszta víz, érdemes 4 elektródás mérést végezni (ami nem 4 vezetékes, ez megint mást jelent). 4 vezetékes mérést 2 elektródával is lehet végezni, ha a mérő vezeték ellenállását akarod kompenzálni. De mivel magát az elektródát is kompenzálni "kell" bizonyos vezetőképesség mérés fölött ezért 4 elektródával mérnek (az előbb rosszul írtam, nem a vezetékszakasz mérése okán kell 4 elketróda, oda elég 4 vezeték).
A folyadékok és elektrolitok vezetőképesség mérése nem egyszerű történet. Nem lehet megúszni egy impedancia méréssel majd reciprokkal. Illetve közelítőleg meg lehet, ha a tenzor ellenállást -1 hatványra emeled. De ez is csak közelítés, mert a folyadékokban a tenzor ellenállást nem használják, nem értelmezik (bár értelmezhető).
A folyadék pontos fajlagos vezetőképességét az iontöltés, iontöltés mobilitás, oldott ásványi anyag molekola koncentráció és a disszociációs együttható szorzata adja. Folyadékban nem tudsz úgy ellenállást mérni, mint fémes vezetőkben, más a töltéshordozó közeg viselkedése. Sőt folyadékban a fajlagos ellenállás tudtommal szintén nem használt mennyiség, viszont a fajlagos vezetőképesség igen. Nem nagyon van olyan helyzet, ahol a folyadék, oldat villamos ellenállására van szükség. Szinte kivétel nélkül, minden esetben amikor a folyadékok elektromossággal kapcsolatos tulajdonságait vizsgáljuk, a vezetőképességre vagyunk kíváncsiak.
Az iparban is a konduktivitás mérés folyadékban egy külön "állatfaj". Mindenki örülne neki, ha egy egyszerű ellenállás méréssel és annak kompenzálásával meg lehetne oldani, de nem lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!