Villanyszerelők! Ezzel meg tudom nézni hogy a földelés valódi-e és nem a nullára van kötve?
Nem.
Főképpen azért nem, mert az oszlopról bejövő PEN vezeték van földelve és szétválasztva nullára és védővezetékre.
Azt tudod megnézni, hogy folytonossak a vezetékek, letesztelheted a FI relét ( működik e a védelem arról a dugaljról)
Jogos. Fel is lehet cserelve. Bar az elegge ordas nagy hiba.
Ha viszont a foldre se old le a rele akkor a fold is a nullaba van valahol bekotve. (Vagy egyeb sunyisag pl a fi relen kivuli az aramkor)
A leg borzalmasanb megoldás, mikor FI után kötik a védőt is, ( mert gond volt, és azt sok idő megoldani)és a tulajnak megnyomják a rajta lévő tesztgombot, hogy látja.... minden jó, leold.
Csak éppen semmit sem véd.
"a földelés valódi-e és nem a nullára van kötve"
Nem biztos, hogy egyről beszél a kérdező és a válaszolók.
-Azt a hibát mutatja, amikor a konnektorhoz csak két szál (fázis és nulla) megy, tehát eredetileg nem védőföldes konnektor volt ott, majd a felújításnak tűnő kókányoláskor a földelt konnektort úgy kötötték be, hogy a védőföldet kihagyták, vagy nem hagyták ki, de a nullára kötötték.
Érdemes az összes konnektort végignézni.
Ha a lakás/épület megerősítő földelése hiányzik, azt nem mutatja ki. Az csak igen ritkán okoz bajt, (de akkor nagyot), akkor, ha a bejövő PEN-szál szakad, de a fázis nem - azért ritka, mert a PEN a tartószál, ha az szakad, jellemzően a fázis is. De pl. a kötési pontnál lehet hogy a PEN-bekötés kicsúszik vagy korrodál. Ez nagy baj, mert ilyenkor a védővezetőre és rajta keresztül minden földelt dologra feszültség kerül (egyéb zárlat vagy hiba nékül) és ilyenkor a fi-relé sem véd meg. Ezt a helyi földelőkaró sem oldja meg, de csökkenti (nem 230V lesz, csak 30-80) ami növeli a túlélés esélyét. Illetve a felülvizsgáló villanyszerelő azt is meg tudja mérni, hogy mennyire biztonságos az a földelőkaró. Általában nem az, 10 Ohm az elvárt max. ellenállása, de a 70 Ohm a gyakori.
Másik gyors laikusoknak is kivitelezhető ellenőrzés a vezetékvastagság/kötések megfelelőségéről (ha pl. vételi célból lakást nézünk), hogy veszünk egy konnektorba dugható fogyasztásmérőt. Ezek jellemzően mindent kijeleznek egymás után: volt, amper, watt. Bedugjuk, bekapcsolunk valamilyen fogyasztót (én két hajszárítót: 4,4A) és nézzük mekkora a feszültségesés. Tehát a bekapcsolás előtt volt mondjuk 232V, utána 224V, majd lekapcsolva visszaáll 232V-ra, akkor 8V a feszültségesés. Az új szabvány szerint 1% eshet az óráig, újabb 1,5% a konnektorig, az 2,5%, 5,75V, mindezt persze nem a 4,4 amperünkön, hanem a biztosíték által megengedett maximumon. Látható, hogy ez esetben már a 4,4 amper szabvány feletti feszültségesést okoz, szóval nem megfelelő. Régebbi szabvány szerint 1% eshet az óráig, további 3% a konnektorig, azaz 9,2V maximum. Arányosítással kiszámolható, hogy 5,06A már előidézné a régi szabvány szerinti feszültségesést is, szóval ez az áramkör, aminek konnektorába a gépem van éppen dugva, és amúgy 20A-re van biztosítva (kókányolás a köbön...) semmilyen szabványnak nem felel meg.
(A konkrét eset amúgy összetett állatorvosi ló, a bekötő légvezeték toldott, azon esik kb. 1V, a társasházi elosztóvezeték vékony, azon további 1,5V, a mérőórától a konnektorig hosszú 1,5-ös rézvezeték van kötésekkel, azon esik 2,5V, a maradék 3V meg a kínai szabványtalan (0,75-ös?) hosszabbítón. Ilyen részletességgel már csak villanyszerelő tudja kimérni, és ajánlatos is hívni, ha ilyen jelentős feszültségesést mérünk.)
Szerinted, ha valaki feltesz egy ilyen kérdést, akkor van értelme PEN-ről, fi-reléről, villamossági szabványokról beszélni neki?
Gázhoz, villanyhoz, tartószerkezethez ne nyúljon laikus...
Az, hogy bekapcsol egy wattmérős konnektorba dugott hajszárítót, miért számít hozzányúlásnak? Vagy hogy megnyomja a teszteren a teszt gombot? Ennyi erővel a fi-relén a teszt gombot se nyomja meg, mert az kb. ugyanaz...
Közöltem, hogy laikusként milyen méréseket lehet elvégezni, és hogy az mit mutat és mit nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!