Az öreg víztornyok hogyan bírják ki a tetejükre erősített antennaerdő jelentette szélterhelés ilyen szélviharos időkben, amikor a víztornyot magát 40 éve nem arra tervezték, hogy kvázi vitorlát nyissanak a tetején?
Annak idején úgy tervezték, hogy nem éppenhogy kibírja, meg épphogy ne süllyedjen meg.
A jó szerkezet jelentősen túl van méretezve.
Egy víztorony maximum 6cm-t leng ki szeles időben. Olyankor persze tilos bemenni, bent tartózkodni. De látod, egy sem dőlt még el soha sem. Pedig mindegyik megélt már mindent. Ahol anyám lakik, ott a hidroglóbusz néha kap 100km/h széllökéseket is.
A mobilszolgáltató pedig fizet fizet a hidroglóbusz tulajdonosának. Az vagy az Önkormányzat, vagy maga a vízmű. Területtől függ, mekkora pénzt utalnak. Nyílván egy 600 fős faluban talán ha kapnak 20 ezer forintot. Ha nagyobb terület akkor persze még több pénz. Nyílván jól jön ez a pénz a víztorony karbantartására.
Ezek az antennák amúgy meglepően könnyűek, nem igen képes kimozdítani azt, amihez rögzítve van. Háztetőkre is szoktak szerelni, akkor a ház tulajának fizet a szolgáltató (persze soha se mennék bele, a sugárzás az adónál a legmagasabb)
A víztornyok esetében tehát nem kell félni, hogy ez miatt kidől. Alapból gránit beton tömb az alapja ami akár 3 méter mélyre is el van ásva.
Amitől egyedül félni kell, hogy képes felrobbani. A kutak a vízzel elegyedve metán gázt is s felszínre hoznak, az bekerül a víztoronyba, ott egy szellőző kiszűri a metángázt, és nincs probléma, a víz egészségesebb lesz. Viszont ha elromlik a szellőzés a hanyag karbantartás miatt, akkor elég egy apró szikra, statikus feltöltődés és a gáz berobban, a tartály meg szét.
Ez miatt van szigorú szabálya annak, hogy valaki bemehessen. Semmi öngyújtó nem lehet nálad, vagy bármi ami szikrát adhat. Takarítás idejére mikor nincs benne víz, akkor sem. Sőt egy műszer jelzi, ha veszélyes koncentrációt érzékel.
Az nem jó, ha felszaggatja. Alapvetően nem szabadna a szélnek a lemezbe kapnia, mivel szorosan szegecselve van egymáshoz és a vázhoz. Kvázi a felület sima gömb alak (vagy henger).
Nálunk ilyen probléma nem volt soha sem. Igaz azóta Pesten élek, itt meg ugye a Gellért hegyi víztározó látja el a város nagy részét vízzel. De ez a hegyben van beépítve, és nagyon durva belülről. Évente egyszer el lehet menni megnézni engedéllyel bentről, meglépem majd :D
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!