Mi lehet a lámpámmal?
Nekünk is volt olyan ledes égőnk, ráadásul pont az ágy felett, ami lekapcsolva nagyon halványan világított egész éjjel. Mivel nagyon idegesített, cserélgettem az égőket benne, és találtam olyan melegfehéret, ami nem világított. Az olyan égő, ami nehéz, az transzformátoros szokott lenni, olyannal még nem tapasztaltam, hogy világít kikapcsolva. A karácsonyi led égősoroknál is megfogyeltem, hogy a melegfehér fényűek közt ritkább, ami világít kikapcsolva. Próbálkozz 2800Kfokos égővel.
Az oka, hogy a lednek már nagyon kevés áram is elég a világításhoz, ami a szórt kapacitásokon átfolyik, az már elég egyes típusoknál. Néha segít, ha felcseréled a lámpában a fázist és a nullát, de ha nem értesz hozzá, ne próbálkozz. Konnektorba dugható lámpánál ez nagyon egyszerű, csak fordítva kell bedugni.
Az is segíthet, ha a kapacitív áramokat rövidre zárod egy kondenzátorral vagy ellenállással, amit párhuzamosan kötsz az égővel, de ezt ha nincs elég ismereted az elektromosságban, akkor ne próbáld meg! Bízd szakemberre.
Visszajelzős kapcsoló nem igazán való led égőhöz, mert a jelzőfény áramától már villoghat a led. Speciális vagy átalakított kapcsolóval megoldható, de nem biztos, hogy ér annyit a visszajelzés.
A hozzászólók említették a visszajelzést, de a kérdésedben ilyen nem szerepel. A másik, ami nem szerepel a kérdésben, hogy milyen égőkről beszélünk. Az, hogy energia takarékos még lehet gáztöltésű és ledes is.
A gáztöltésűeknél és a transzformátoros ledeseknél előfordul a zúgás, néha fütyülés. Sajnos nem nagyon lehet rajta segíteni. A villogásból ítélve ledes lehet az új. De milyen volt a régi?
Ha nem visszajelzős a kapcsoló, akkor ledes lámpánál elmulasztja a villogást, a halvány világítást ha a lámpához menő fázis és nulla vezetéket a csőbe húzás előtt teljes hosszában összesodorják.
Ha fejlődést követő villanyszerelő csinálta, azóta amióta elterjedtek a ledek, akkor összesodorta, lehetőség szerint teljes hosszában, és egy úton vezette elosztó szekrény-kapcsoló-lámpa útvonalon, hogy a két vezeték végig egymás mellett legyen. Ez az összesodrás nem csak a lámpánál, hanem minden egyébnél is jót tesz abból a szempontból, hogy kisebb lesz az elektroszmog a lakásban, amiről még máig is vita van, hogy káros-e az egészségre vagy nem.
A 9-es válasza helyes, de jobb, ha olyan csinálja, aki szakember, vagy legalább is van gyakorlata. Nem mindegy a kondenzátor típusa mert nem lehet polaritás érzékeny és bírnia kell a hálózati feszültséget. A tűzbiztonság miatt 450V-osnál kisebbet nem tennék bele. Ha nulla nélküli visszajelzős a kapcsoló, akkor lehet hogy kevés a 470 nF, ezt előtte ki kellene próbálni.
Van még megoldás, amivel nem kell beleberhelni semmit a kapcsolóba, vagy a lámpába, a dupla alternatív kapcsoló, amivel a nullát is meg lehet szakítani. A Mentavill MV5 típusúak között van ilyen, 2500Ft körüli áron, de nem emlékszem rá, hogy visszajelzős-e. Ezen ugyan külön-külön kapcsolható a két áramkör, de egy szines matricával tetszetősen összeragasztható a két gomb, hogy együtt kapcsolódjon. Ehhez új nulla vezetéket kell behúzni, amit ismét csak szakemberre kellene bízni. A nulla és a fázis vezetékeknek egy csőben kell menniük, mert ha utólag betéve külön utakon mennek nagyobb távolságra, akkor a kapacitások miatt ismét csak halványan világíthatnak s ledek.
Ha odavezetteted a nullát a kapcsolóhoz, akkor egy alternatív kapcsoló beköthető úgy, hogy kikapcsolt állapotban a lámpa mindkét vége a nullán van, így biztosan nem fog világítani. Alternatív kapcsolóban még nem láttam visszajelzőset, de ha találsz ilyent, akkor azzal is megoldható, és még választhatsz is, hogy mikor égjen a visszajelzés, ki vagy bekapcsolt állapotban. Ha kikapcsolt állapotban ég a visszajelző, akkor a kondenzátor ehhez is kell.
Lehetne 3 fázisú kapcsolót is használni a nulla éa a fázis egyidejű megszakításához, de ilyenből még nem találkoztam jól kinéző sűlyesztett változattal és visszajelzőssel sem. És hosszabb távra egymástól távol vezetett nulla és fázis esetén villoghat a led, kell a lámpába a kondi.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!