Milyen módszert javasoltok 4x6-os zártszelvény hegesztésére?
4x6-os zártszelvényű kerti bejárati ajtó oszlopát kell felfelé meghosszabítanom kb. 2 cm-el, de az is lehet, hogy lejjebb vágom el és akkor hosszabb darabot teszek majd a tetejére. A zártszelvény vastagságát még nem tudom, le fogom mérni, de emlékezetem szerint 1,5 vagy 2mm.
Most vettem egy inverteres hegesztőgépet,és ez lesz az első munkám vele (próba hegesztéseket fogok csinálni előtte természetesen), de amit igazán szeretnék megtudni, hogy milyen elektróddal és milyen módszerrel hegesszek vízszintesen egy függőleges oszlopon?
Persze a hegesztendő éleket le fogom csiszolni, hogy ék alakú legyen a kettő közötti hézag, de nem láttam még sehol sem olyan videót Youtubeon (se angol se magyar nyelvűt) ahol ebben a pozícióban hegesztenek.
Ja, és milyen típusú elektródát javasoltok ilyen munkához (függőleges falra)?
(61 éves vagyok, voltam autószerelő is 13 évig még a 80-as években, és utoljára szakközépben hegesztettem lánggal és ívvel. Hallottam, hogy ezekkel az inverteres kütyükkel nem nagy vaszizdasz hegeszteni (enyhe túlzással), de azért addig nem állok neki amíg nem tudom, hogy mit és hogyan kell csinálni.)
Sima rutilos elektróda jó lesz hozzá 2.0 vagy 2.5-es méretben. Pl OK4616.
Az éleket ne csiszold le (ne gyököld ki), ennél az anyagvastagságnál nincs szükség rá és nehezebben tud átégni, kilyukadni.
Lehetőleg hézagot se hagyj, akkor kevésbé fogja elhúzni a hegesztés. Először pontozd meg a sarkait és ha egyenes, akkor utána hegesztheted, mindig az ellentétes oldalakat.
Ha szakaszosan hegeszted kevésbé tud lefolyni a salak.
A függőleges varratot alulról fölfelé szintén szakaszosan csináld.
A gyakorlást inkább erősebb árammal kezd és fokozatosan állítsd lejjebb, amíg már nem égeted át, de a két anyag megfelelően összeolvad.
A szakaszos hegesztést lehet erősebb árammal is csinálni, mivel ilyenkor mindig megállsz egy pillanatra és visszahűl az anyag egy kicsit.
Ha jó a géped, akkor nem lesz vele problémád.
#1: "Ha szakaszosan hegeszted kevésbé tud lefolyni a salak."
Mit értesz szakaszos alatt? Pl. a 4 cm hosszú oldalt hány szakaszra osszam fel, 2, 4 szakaszra? Vagyis hány cm legyen egy szakasz?
Függőlegesen nem kell hegesztenem, csak vízszintesen, DE függőleges lapokat/oldalakat kell összehegesztenem egy vízszintes csíkban.
Egy ilyen pozíciójú hegesztésnél hogyan mozogjon az elektróda hegye, simán balról jobbra folytonosan (de szakaszosan), vagy "L" alakban, vagy "U" alakban, stb?
#2: " V alakú 1mm drót illesztéshez"
Ezt nem igazán értem, kifejtenéd egy kicsit bővebben?
1mm rés egy hajlított 1mm dróttal.
Az ívszaggatásra gondol a kolléga, amikor "kulcslyukazol": hagyod kicsit lyukadni a két oldalt, de el is rántod az elektródát, amint kezd sok lenni a hőbevitel (amikor már kezd csőhangja lenni az ívnek, akkor csak javítani fogod a szaggatással). Kicsit (!) hagyod hűlni az olvadékot, és amikor már látod, hogy feljött a salak (bő másodpercnyi idő), akkor kb másodpercnyi ívfogással (kicsit előrébb a dermedt cseppen) haladsz tovább.
Köszönöm a tippeket, ezekből sokat tanultam, de gondoltam felteszem ide a kis projektem fotóit és egy pár másodperces videóhoz linkeket, hátha valami jó ötlete van valakinek arra, hogy mi lenne a legcélszerűbb megoldás itt.
Végül is az eredeti szándékom az volt, hogy a jobb oldali 4x6-os zártszelvényű kapuvasat a régi hegesztés alatt átvágom sarokcsiszolóval és akkora 4x6-os vassal megtoldom, hogy a kapu teteje és a kereszt vas között párhuzamos lesz a rés (5-10mm között).
A képen is és a videón látható, hogy ott már egyszer volt toldva, de sajna nem eléggé magasra.
A probléma itt az, hogy az ajtótól balra eső kerítés télen összehúzódik, és a bal oldali ajtófélfát magával húzza, ezáltal az az ajtó jobb teteje beleütközik a felette lévő keresztvasba. Ha hőmérséklet nulla fokot eléri akkor már pajszer nélkül nem is lehet becsukni az ajtót, kinyitni is csak vállal benyomva lehet.
Persze tudom, a profi megoldás itt az lenne, ha függetleníteném valahogy az ajtót a kerítéstől, csak gondoltam inkább megoldom egy kis tódózás-fótozással. :)
Tehát mit javasoltok, tódozzak vagy függetlenítsek? Ha az utóbbi, akkor azt hogyan?
Egyébként a kapuval nincs semmi gond egész évben, kivéve télen, amióta egy szaki így hegesztette meg a kaput 7-8 évvel ezelőtt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!