Kisgépek akkumulátorai egymással kompatibilisek? (18V, 20V)
Azt szeretném kérdezni, hogy a különböző gyártójú barkácsgépek (pl fúró) akkumulátorai egymással kompatibilisek vagy mindegyik gyártó saját akkumulátortipust használ? Mert azt látom, hogy szinte mindegyik vagy 18V-os vagy 20V-os akksit használ, de azt nem, hogy mondjuk egy parkside 18V-os akkut használhatok-e egy bosch 18V-os eszköznél illetve fordítva?
Köszönöm.
Arra rohadtul ügyel minden gyártó, hogy még véletlenül se legyen csereszabatos egyetlen más gyártóval sem az akkupakk. A cellák mindegyikben hasonló minőséget képvisel, a jobbakban Samsung, Lg cellák vannak, de a kínaiaknak sem kell nagyon ezen a téren szégyenkezni, viszont a kész akkupakkok közt már óriási az árkülönbség. Ki a fene venné meg a 40-ezres Makita aksit, ha vehetne 12 ezerért hasonlót a Lidl-ben?
Intenzív (ipari) használat esetén nálunk a legjobb Makita aksik is kifinganak 2-3 év alatt, miközben a BLDC gépeik elpusztíthatatlanok. Azért 8-10 gépnél, gépenként 2 aksival számolva, már jelentős összeg lenne aksinként 25 ezer spórolás.
Nem ismerem mindegyik akkut, nekem Milwaukee gepparkom van. Az akku nem a cellak erintkezore valo huzalozasabol all. Van bennuk egy mikrokontroller, amiben egy akku vezerlo szoftver fut. Figyeli kulon a cellak homersekletet, feszultseget, aramat, es kommunikal a geptestben elhelyezett mikrokontrollerrel. Tulajdonkeppen mukodesi engedelyt is ad neki, azaz nem csak fizikai korlatai vannak a mas akkuval valo mukodesnek. Ha pl. egy hibas cellat ki akarsz benne cserelni es ez altal megszakitod a cellasort, kuka az egesz akku mert letilt a verelo. Viszont ha kezbe veszel egy Metabo katalogust, ok meg arra buszkek hogy rengeteg akkuval hasznalhatod a gepeiket, teljesen ismeretlen gyartok akkuival is kompatibilis a 18V-os Metabo.
Egyebkent nem feltetlenul eri meg az olcsobb akku, meg akkor sem ha ugyan azok a cellak vannak benne. Egy BLDC motor hatasfokan az akko es a motor kozott mukodo, jol optimalizalt szoftver jelentosen javitja a gep hatasfokat, a munkavegzes komfortjat, sebesseget.
Ezen mi már túl vagyunk. Ha kinyiffan egy cella, akkor letilt az akkupakkban lévő kontroller, és hiába cseréled ki a hibás cellát, az intelligens töltő a kontroller hiányában nem ismeri fel az akkupakkot, és nem fogja tölteni. Ilyenkor két megoldás van. Az egyik, hogy kiheréled a töltőt, és egy sima végfeszültség figyelős töltőt csinálsz belőle. Ilyenkor le kell mondani a cellánkénti töltésfelügyeletről, a nagyáramú impulzustöltésről a mi akár 15 perc alatt is teletolja az aksit, és valószínű az aksi élettartama sem lesz annyi mint egy BMS töltővel. A másik elegánsabb megoldás, hogy rendelsz az Ali-ról koppintott elektronikát, és azt is kicseréled. [link]
Azt nehezen tudom elképzelni, hogy a Metabó úgy hirdeti a gépeit hogy bármilyen aksipakkal működik, mert egyszerűen a saruk, felfogatás-rögzítés nem kompatibilis a másik géppel. Ennyi erővel a makita is hirdethetné úgy a gépeit, hogy bármilyen 18V Li-ion aksipakkal működik, apró betűvel meg hogy csak azokkal az aksipakkokkal, amik fölmennek rá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!