Felszerelhetem-e én a leendő központi fűtésemet (csövek, radiátorok) a kb.70m2-es házamba (gázkazánról lesz a fűtése). Kapok-e rá így használatba vételi engedélyt?
Mindent megcsinálhatsz,de a gázkazánt csak erre jogosult szerelő rakhatja fel.
Kell hozzá gáz terv készitő.
Kell 1 villanyszerelő,aki megcsinálja az érintés védelmet,és erről kiállit 1 igazolást .
Ezek után kell keresni 1 gázkészülék szervizt,vagy magán vállalkozót,akinek erre is van jogosultsága ,és üzembe helyezi. Különben nincs garancia,és bíztositás sem .
Persze mindenért fizetni kell.
Köszönöm!!
A gáz még nincs benn a házban, már beadtam az igénylést arra, hogy behozzák (meg, gondolom ezzel együtt a gázórát is felszerelik) (szerződés aláírva). A gázterv, gondolom majd csak ezután kell - miután benn a házban a gáz és a gázóra. (vagy nem jól gondolom?)
6-os vagyok még mindig.
Azt kifelejtettem, hogy a fűtési meleg vizes rendszert magad is megépítheted, de csak a saját házadban, vagy közvetlen hozzátartozódéban. (Szüleidnek, gyerekeidnek.) Én is magam méreteztem az egyes helyiségekben a szükséges radiátorok nagyságát, magam is építettem meg a csövezést. Semmi probléma nem volt a használatba vételi engedéllyel. A gázvezeték és a kazán beszereléséhez igazolt gázszerelő, illetve kazánszerelő kell. Ők tanúsítványt kötelesek adni az általuk elvégzett munkáról, ami a berendezés üzembe vételéhez szükséges. Anélkül a gázművek nem kezd el szolgáltatni számodra. Üzembe helyezéshez kazánszerelőt célszerűen a kazán gyártója által regisztrált szerelők közül válassz, akkor nem lesz probléma a kazán garanciális ügyeivel.
Saját magamnak akarom (tervezem) felszerelni a radiátorokat és összekötni csövekkel (ja, meg előtte még be kell szereznem minden szükségeset, mert jelen pillanatban még a nullán állok. Azt gondolom, hogy, ha én csinálom meg, így megspórolva a szerelési díjat, akkor új radiátorokat veszek...vagy érdemes mindenképpen használtat keresni?
Hol találok arra adatokat, hogy hány légköbméteres helyiségbe mekkora radiátor kell? Ha újakat veszek, gondolom a leírásában benne van, hogy (tól -ig) mekkora helyiséget fűt be. Egy használtnál ugye ez esetleges, mert vagy megvannak a papírjai (de szerintem inkább nincsenek meg). Tudom, a ház (helyiség) egyéb jellemzői is fontos tényezők...de egy 'tól -ig' esetén az ember tud viszonyítani....hogy mondjuk az én házam egy 55 éves tipikus kockaház, szigetelés nélkül...
Nem tudom, aktuális-e még.
A radiátorok méretezése nem annyira egyszerű, mint ahogy Te gondolod. Nem csak a légköbméter számít, hanem az is, hogy a helyiségek - külön-külön - milyen tájolásúak, milyen jó az ajtók-ablakok hőszigetelése, a padló és a falak hőszigetelése (ez függ a falak és a padló építőanyagától), melyik helyiség esik a szél jellemző irányába, és az egyes helyiségek funkciójuk szerint más-más hőmérsékletet igényelnek. (Pl. fürdőszoba általában a legmelegebb, de a konyhába kevesebb kell, mert a főzés plusz hőt termel).
Az is fontos, hogy hány olyan fala van az adott helyiségnek, ami a szabad térrel határos, és hány olyan, amelyik mellett másik fűtött helyiség van.
Ezek alapján kiszámítható az egyes helyiségek hőigénye.
A radiátorokon csak az van feltüntetve, hogy adott hőmérsékletű fűtővíz esetén mekkora energiát képes leadni. A helyiségenként kiszámolt hőigénytől magasabb teljesítményű radiátort célszerű választani. (Ha pl. kijön, hogy a helyiség hőigénye 875 Watt, de a radiátor gyártási sorozatban van 800 Wattos, és a következő meg 1000 Wattos, akkor oda az 1000-t kell választani.
Használt radiátorral nem érdemes kísérletezni. Előfordulhat, hogy belül korrodált, vízköves, és ha kilyukad, amikor nem vagy otthon, elázik az egész ház.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!