Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Megszűnhet így a lakcím, vagy...

Megszűnhet így a lakcím, vagy nem?

Figyelt kérdés
Önkormányzati bérlakás volt megadva állandó lakcímnek. Miután a családom elköltözött, a szülők leadták a lakást, lakcímet változtattak, én szintén elköltöztem viszont egyáltalán nem módosítottam az addigi állandó lakcímet. Valószínűleg azóta az önkormányzati lakásba már él egy másik család. A kérdés az, hogy vajon tényleg megmaradhatott az én állandó lakcímem, ha én magam nem jelentkeztem ki onnan? És maradhatok is ott állandó lakcímen akármeddig?

2018. ápr. 25. 11:01
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Amíg az önkori nem jelentkeztet ki, addig él az a címed.
2018. ápr. 25. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Ezt hogy tudom lekérdezni? Csak személyesen? Okmányirodában?
2018. ápr. 25. 11:21
 3/7 TappancsMancs ***** válasza:
49%

Több dolog is van benne, ha kell mutathatok jogszabályi idézeteket.


A jog 3 külön fogalmat különböztet meg.


- Lakóhely:

amelyet a polgár életvitelszerűen otthonául használ...


- Tartózkodási hely:

ahol - lakóhelye végleges elhagyásának szándéka nélkül - három hónapnál hosszabb ideig tartózkodik....


- Értesítési cím:

amelyet kapcsolattartásra szolgáló elérhetősége céljából a lakcímén kívül a polgár bejelentett...


A köznyelvben tévesen maradt meg az állandó és ideiglenes lakcím és valóban értelmetlen, mert ha van ideiglenes akkor az állandó már nem állandó.



Ami itt fontosabb az az hogy más a lakcímbejelentés és más az ott tartózkodási joga egy személynek. A lakcímbejelentés az egy regisztráció a lakóhelyről és semmilyen jogot nem formál önmagában ott lakhatásra.


A lakóhely bejelentést meg kell előzze az ott lakás jogi igazolása! Vagyis vagy egy bérleti szerződés vagy egy tulajdonlás az ingatlanról. Utána jöhet csak a lakcímbejelentés ami nem az ott lakás jogával foglalkozik, hanem csak a bejelentéssel.


További dolog hogy kijelentheti a tulajdonos azt aki már nem lakik ott. Mivel önkormányzatról van szó ezt valószínűleg egy szokásos eljárás keretében intézik a bérleti szerződés lejárta után. De megkérdezhető mert hátha mégsem jelentettek ki. Bár ami itt a lényeg, hogy ha nem jelentettek ki akkor sincs jogod ott tartózkodni, se ott lakni. Mert az ott lakás jogát nem érinti a lakcímbejelentés. Ott lakás jogát a bérleti szerződés vagy tulajdonlás igazolja.


További hogy a lakóhely és tartózkodási hely bejelentése állampolgári kötelesség és nem lehetőség.

2018. ápr. 26. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 TappancsMancs ***** válasza:
49%

3as vagyok még. Röviden összefoglalva talán áttekinthetőbb.


"Megszűnhet így a lakcím, vagy nem?"

"A kérdés az, hogy vajon tényleg megmaradhatott az én állandó lakcímem"


- A kiköltözéstől még nem szűnik meg a lakcímbejelentés, hacsak meg nem szüntették meg.


"elköltöztem viszont egyáltalán nem módosítottam az addigi állandó lakcímet"

"megmaradhatott az én állandó lakcímem, ha én magam nem jelentkeztem ki onnan?"


- A lakcímbejelentés és tartózkodási hely bejelentés kötelező. Na meg saját érdeked is.


"És maradhatok is ott állandó lakcímen akármeddig?"


Nem. Ahol lakunk azt kell bejelentsük. Valamint a lakcímbejelentés nem ad jogot ott tartózkodásra se birtoklásra se tulajdonlásra.


Amúgy gondold meg ha valaki megpróbálna valahová csak úgy lakcímet bejelenteni. Kérnék a lakcímbejelentésre jogot adó papírt. Ha az nincs nem tud bejelentkezni. És jó is ez így.

2018. ápr. 26. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes válaszodat!!! Nincs is problémám a rendzserrel, viszont jelen pillanatban abban a helyzetben vagyok, hogy állandó lakcímet nem tudnék bejelenteni a régin kívül (tehát ami az önormányzati lakás most). Sajnos a jelenlegi albérletembe nem engednek bejelentkezni, maximum tartózkodási helyként, ahhoz meg kell egy állandó lakcím megléte is. Így az lenne legjobb, ha a régi címem maradhatna. Csak azon gondolkodtam, vajon van-e valamilyen határidő, ami után automatikusan ki fog onnan jelentkeztetni az önkormányzat? Mert ha igen, nem fogok róla értesítést kapni, hiszen nem ott tartózkodom már jó ideje.
2018. ápr. 26. 12:30
 6/7 TappancsMancs ***** válasza:
49%

Azt szokták félreérteni a bérbeadók, hogy mit jelent a lakcímbejelentés maga. Azt hiszik tulajdonlással kapcsolatos dolog. Próbáld megnyugtatni, hogy ez nincs így, mert hogy jobb megbeszélni mint pereskedni. Amúgy állampolgári kötelességedben korlátoz az meg büntis dolog, de nyilván a per lekerülése lenne a célunk. Tájékozatlanok.


Mutasd meg neki és küldd el emailben az alábbi jogi idézetet és a jogtár linket. Nézze meg maga, olvassa el és beszélje meg a jogászával ha nem érti vagy neh hisz hivatalos weboldalaknak.


A kérdés lényegibb részeire térve. A bérelt ingatlanban ha életvitelszerűen él valaki akkor az lakóhelynek minősül a jogban, de még ha csak egy szobát bérel akkor is. Továbbá a lakcímbejelentés állampolgári jog és kötelesség is amit a bérbeadó nem korlátozhat. A bérbeadó ugyanis nem korlátozhatja a bérlőt állampolgári jogai és kötelességei gyakorlásában.


Tehát be kell jelentened az új lakóhelyedet a helyi okmányirodában. A bérbeadó hozzájárulása az kell (de az se mindig) viszont köteles is megadni a hozzájárulását a lakcímbejelentéshez. Ennek szerepe hogy a bérbeadó igazolja a saját bérbeadási jogát és a bérlő bérleti jogát.


Ha a bérleti szerződés teljes bizonyító erejű magánokirat (két tanú stb - keress rá) akkor a bérbeadónak a hozzájárulására nincs szükség. Akkor csak bemész a bérleti szerződéseddel, irataiddal és bejegyezteted a lakóhelyedet és kapsz új lakcímkártyát.


A bérbeadók megnyugtatására a lakcímkártya illetve lakóhely bejelentése az nem keletkeztet jogilag és nem szüntet meg vagyoni jogot. Tehát a lakcímbejelentéstől nem lesz a bérlőé vagy a lakcímbejelentőé az ingatlan vagy bérlemény. Illetve nem szünteti meg a tulajdonos tulajdon jogát. Szóval engedhetik a lakcímbejelentést és kötelességük is engedni. A lakcímkártya nem tulajdonlásról szól hanem lakcímről.


Fontos, ez így van a jogban:

- a lakcímbejelentés kötelező;

- a bérelt ingatlan is lehet lakóhely;

- a bérbeadó köteles megadni a hozzájárulását, ez csak igazolás a bérlő lakcímbejegyzéséhez és nem a bérbeadó dönti el;

- a lakcímbejelentéstől nem válik a bérlő tulajdonossá se jogosulttá az ott lakásra sem.


1992. évi LXVI. törvény

a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról1


A lakcím és az értesítési cím bejelentése és nyilvántartása212


(3)235 Az (1) és (2) bekezdéstől eltérően a szállásadó általi hozzájárulásra nincs szükség, ha a bejelentkező olyan érvényes teljes bizonyító erejű magánokirattal vagy közokirattal rendelkezik, amely a lakás használatára feljogosítja. Ebben az esetben az okiratot a lakcímbejelentő lappal együtt kell a járási hivatalnak benyújtani.


(5)223 A lakcímbejelentés és az értesítési cím bejelentésének ténye önmagában a lakás vagy az ingatlan használatához fűződő, valamint egyéb vagyoni jogot nem keletkeztet és nem szüntet meg.


(2)28 A polgár lakóhelye: annak a lakásnak a címe, amelyben a polgár él. A lakcímbejelentés szempontjából lakásnak tekintendő az az egy vagy több lakóhelyiségből álló épület vagy épületrész, amelyet a polgár életvitelszerűen otthonául használ, továbbá - a külföldön élő magyar és nem magyar állampolgárok kivételével - az a helyiség, ahol valaki szükségből lakik, vagy - amennyiben más lakása nincs - megszáll.


(3) A polgár tartózkodási helye: annak a lakásnak a címe, ahol - lakóhelye végleges elhagyásának szándéka nélkül - három hónapnál hosszabb ideig tartózkodik.


26. §213 (1)214 A Magyarország területén élő, e törvény hatálya alá tartozó polgár [4. § (1) bekezdés] köteles beköltözés vagy kiköltözés után három munkanapon belül lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címét nyilvántartásba vétel céljából bejelenteni (a továbbiakban együtt: lakcímbejelentés).


[link]


Ez a helyzet a bérbeadók téves és hiányos információiból ered. A lakcímbejelentés nem keletkeztet vagyoni jogot! Vagyis ezt közölni kell velük, akár kinyomtatni, aláhúzni, ellenőrizhető hivatalos linkeket adtam, ezt mindet meg lehet beszélni. Emailen is elküldhető az praktikusabb, elolvassa és utána lehet megbeszélni dolgokat. Itt előzőleg nem írtam de hozzá tartozik a témához, hogy a bérlő kezelje gondosan az ingatlant és berendezéseket. Így illik. Ne tűnjön el semmi. Eltört pohárért szóljuk hogy hogyan rendezzük és effélék. Szóval normálisan.


A lakcímbejelentés korlátozása fölösleges félelem, értelmetlen is nem beszélve a jogellenességével.


>>> Ezt nem értik és persze ez is megérthető, hiszen tájékozatlanok:


1992. évi LXVI. törvény a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról


26. § (5) * A lakcímbejelentés és az értesítési cím bejelentésének ténye önmagában a lakás vagy az ingatlan használatához fűződő, valamint egyéb vagyoni jogot nem keletkeztet és nem szüntet meg. Érvénytelen a bejelentett lakcímadat, ha a polgárnak a lakás használatára vonatkozó joga megállapodás alapján már nem áll fenn, illetve jogerős bírósági vagy véglegessé vált hatósági határozat alapján megszűnt és a határozatot végrehajtották.


[link]

2018. ápr. 26. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Amíg megvan az önkormányzati lakhely (állandó) címed, addig jelentkezz be tartózkodási helyként a bérleményedbe. Az 5 évig érvényes. S ott tudnak majd értesíteni, ha kijelent az önkormányzat.
2018. ápr. 29. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!