Beleszólhat ilyen nagy mértékben a tulajdonos a magánéletünkbe?
Emberek, próbáljatok egy dolgot felfogni: itt nem csak az emberek számáról, hanem személyéről is szó van!
A tulajdonos eldöntheti nemcsak azt, hogy hány embernek, de azt is, hogy konkrétan kinek adja ki a lakását.
A Lakástörvény világosan megmondja, hogy a jogosulatlan befogadás felmondási ok. A bérlő se maga mellé, se maga helyett nem fogadhat be mást a lakásba, pusztán azért, mert nem jogosult a lakással rendelkezni, azt csak és kizárólag - a bérleti szerződésnek és a Lakástörvénynek megfelelően, rendeltetésszerűen használhatja.
Innentől kezdve tökéletesen felesleges találgatni, hogy a tulajnak mi okoz vagy nem okoz többletköltséget, mert teljesen mindegy, nem ez a lényeg.
Lakástörvény: 1993. évi LXXVIII. törvény. Olvasgassátok!
Mégis, miért 0%-os a válaszom ???
Ügyvéd vagyok, aki elsősorban lakásügyekkel foglalkozik. Leginkább hátralékra mondunk fel, de igen sokszor jogosulatlan befogadásra/albérleteztetésre is.
Mivel ezek az emberek nem szoktak kiköltözni a felszólítás ellenére sem, tucatjával indítjuk bíróság előtt mind peres, mind nemperes eljárásban a kiürítési pereket, és MINDIG megnyerjük. Olyankor aztán megy a végrehajtó, és szépen utcára pakolja azokat, akiket jogosulatlanul befogadtak, sőt, magát a befogadót is, hiszen addigra - szerződésszegés és jogszabály megsértése miatt - felmondjuk az ő szerződését is.
Feltételezhettem volna, hogy nincs annyi eszetek, hogy tényleg kikeressétek a törvényt, hiába adom meg a számát, szóval egy kis segítség:
21. § (1) A bérlő a lakásba más személyt - a kiskorú gyermeke, valamint a befogadott gyermekének az együttlakás ideje alatt született gyermeke kivételével - a bérbeadó írásbeli hozzájárulásával fogadhat be.
Új a szerződésszegésre felmondás 2014. március 15-el átkerült az új Ptk-ba:
6:348. § [Felmondás szerződésszegés miatt]
(1) A lakásbérleti jogviszonyt a bérbeadó a bérlő előzetes felszólítását követően, legalább tizenötnapos felmondási idővel, a felmondást követő hónap utolsó napjára felmondhatja, ha a bérlő vagy a vele együttlakó személy a bérbeadóval vagy a szomszédokkal szemben az együttélés követelményeivel kirívóan ellentétes magatartást tanúsít; vagy a lakást vagy a közös használatra szolgáló területet nem rendeltetésszerűen vagy nem szerződésszerűen használja.
(2) A felmondást nem kell előzetes felszólításnak megelőznie, ha a kifogásolt magatartás olyan súlyos, hogy a bérbeadótól a szerződés fenntartását nem lehet elvárni. A felmondást a tudomásszerzéstől számított nyolc napon belül kell közölni.
A korábban kötött bérleti szerződésekre még a régi szabályok irányadóak, de ugyanez volt az is, csak akkor még a Lakástörvényben volt.
Lehet itt okoskodnotok meg elemezgetnetek, hogy szerintetek mi jó és mi rossz a bérbeadónak, de a bíróság úgyis a törvények alapján fog eljárni, és simán kipenderít titeket, ha befogadtok valakit, akit nem lehetne!
ha a szerződésben csak nektek adta ki, akkor sajnos a tudta vagy beleegyezése nélkül nem vihettek oda 3. embert.
hiába van igazatok csomó mindenben, pl a rezsit illetően. na és ha több a rezsi 3 embernél? úgyis ti fizetitek, neki mindegy, mennyit. a lelakás meg ha bútorozatlan lakást vettetek ki, akkor a saját bútorod úgy lakod le, ahogy akarod, max a végén kifestesz.
de hát sajnos a szabály az szabály, ő mondhatja meg, kik és hányan lakhatnak ott. sokan kikötik, hogy kisállat, gyerek nem, csak lányok, csak nemdohányzók, csak egyetemisták, stb. ez van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!