A lakóm jelezte, hogy meg van repedve a wc öblítőtartálya. Kire tartozik ennek a cseréje? Létezik ilyesmire jogszabály?
Arra, akire a szerződés szerint a kisebb javítások tartoznak. A jog csak akkor segít, ha a bérlőd a szerződéstől eltérően akar eljárni.
Ha a tartály rendeltetésszerű használat mellett repedt meg, akkor mérlegelheted, hogy szeretnéd-e, hogy a lakóid az első adandó alkalommal dobbantsanak (az egyebeket nem is írom, gondolom az adót fizeted a bérleti díj után...). Ha nem szeretnéd, akkor célszerű neked kicserélni.
Ha rongálás történt, akkor persze nekik illik állni a költségét.
Nem drága dolog :O de ezeknél az albisoknál minden hamarabb törik , megy gajra ! Kifizettetném a bérlővel mert az első-napon elmondom neki ha valami nem működik , hibás két napja van jelezni javítom , utána csak az ő felhasználói, életviteli hibája lehet !
A lakástörvény ilyet nem ír le , hogy a bérbeadó kötelessége más gányáját fizetni :DDDDD
De ezt igen :
Kit terhel a javítás, vagy csere költsége?
Rendeltetésszerű használat során elromlott háztartási gép javítási költsége - ha a szerződésben nem rendelkeznek másképp - a bérlőt terheli, azonban ha az nem javítható, a csere, pótlás már a bérbeadó feladata. Természetesen, ha a bérlő hibájából történik a meghibásodás, úgy a költség őt terheli.
Ha repedt, az csere, mert az ilyesmi nem javítható, és akkor a tulajdonos dolga, amennyiben ezt a szerződés másképp nem rendeli. Ha bizonyítani tudod, hogy szándékos rongálás az oka, akkor a bérlőre lehet hárítani.
Sajnos velünk egy bérlő azt csinálta, hogy nem szólt, kicseréltette, és a végén benyújtotta a számlát úgy, hogy annyival kevesebb bérleti díjat fizetett. Pedig sk kicseréltük volna, csak a munkadíj több mint 5000.- volt. Nem hagyták ott a régi tartályt, így utólag hiszem, ha akarom, hogy valóban hibás volt, és nem egy vízszerelő ismerőst segített pénzhez. Volt néhány hasonló húzása a bérlőnek, úgyhogy hamar fel is mondtunk neki.
A Bérleti szerződés jó ha tartalmazza a következőket
A) Használati jogokat érintő rendelkezések
- a lakbér nemfizetése esetén, mikortól kell elhagynia a lakást. Amennyiben határidő van szabva, úgy abban az esetben a jog neked kedvez.
- Közüzemi szolgáltatások nemfizetése esetén, illetve kinek a nevére szóljon, ki rendelje meg vagy mondja le.
- Lakás rendeltetésszerű használatáról is jó ha van benne rendelkezés (postai cím, lakcím használat) ill. Céget vagy más személyt ne jelentsen be oda, lakhelynek, székhelynek (ha megteszi és a cég adósságot halmoz fel, ráterhelhetik az ingatlanra.
B) Lakás (ingó és ingatlan) állapotáról szóló rendelkezés
- Ha valami elromlik kinek a kötelessége, megjavítani, kijavítani, felújítani.
- Kármegelőzési rendelkezés (minden olyan káresemény, amelyet a lakó a nem rendeltetés szerű használatból okoz, vagy figyelmetlenségből, saját hibájából, azt Ő köteles rendezni, illetve megtéríteni.
- Kiadás előtt i állapotok rögzítése a szerződésbe, illetve a visszaadási állapotok összevetése a korábbi állapotokkal.
C) Lakás biztosítása
- Ki köti, ki a kedvezményezett
- Ki fizeti a biztosítás díját
D) Házszabály
- Mettől - meddig végezhető zajt okozó tevékenység (fúrás-faragás)
- Ha ő van egyedül bejelentve ill. egyedüli bérlő és csak az ő neve szerepel a szerződésben, bármilyen káresemény amit vendégei okoznak, azt Őt terheli.
- Vendégek fogadása (tartós vendégség, szinte már lakótársi minőségben) milyen feltételekkel engedett (lakbér+Bérlői szerződés)
Remélem tudtam segíteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!