Miért "luxus" a légkondi?
Nekem alap.
Gondolom van ahol nem az.
Egy közepes árkategóriás klíma szereléssel együtt olcsóbb mint egy felső kategóriás tavalyi teló, ami nem alma.
Szóval valaki az egyikre valaki meg a másikra költ.
A légkondicionáló berendezések hazánkban nem túl régóta kezdtek elterjedni, még ma is elenyésző számban vannak. Ezért luxus. Volt idő pl. amikor a vegyestüzelésű kazánok is luxusnak számítottak, mert a többség vaskályhával, olajkályhával, esetleg cserépkályhával fűtött. Aztán később elterjedt a gázfűtés, manapság pedig a klíma, hőszivattyús rendszerek, napelemek.
Szóval ez mindig az adott korszaktól függ, hogy mi luxus. Volt idő, amikor a tranzisztoros rádió, televízió volt luxus...
A lakóépületek hűtési igénye egyébként az éghajlat melegedésével és az építési stílus megváltozásával is összefügg. Régen vastag falakkal dolgoztak, sok esetben vájoggal, ezek az épületek nem is igénylik a hűtést. A parasztházakra jellemző tornácos kialakítás kitakarta a felesleges benapozást.
A mai építési stílusra jellemző a vékony falak, nagy ablakfelületek, nagy terek, gyakran lapostető. Egy ilyen építésű ház teljesen védtelen az időjárással szemben, ezért kell rá az a sok hungarocell... Gyakori, hogy az új házak épületgépészetét elsősorban hűtésre tervezik, mert annyira védetlen a napsugárzás elől.
Egy mai újépítésű lakóparkban ha bemész egy lépcsőházba mondjuk május végén, akkor megdöglesz a melegtől. Ha meg bemégy egy 80 éves körfolyosós (ún. keretes beépítésű) ház lépcsőházába, ott meg majdnemhogy fázni fogsz.
Vagyis épülettípustól is függ a hűtési igény.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!