Hogy kell fizetni albérletet?
A lakás után a közös költséget a tulajdonos fizeti. Azt nem fizettetheti veled, mert abban van a karbantartási, a ház közös tulajdonhányadának a felújítási alapja, a közös képviselői díj, a közös területek takarítási díja, a ház esetleges hitele, stb., amit akkor is fizet, ha nem adja ki és nem lakik ott senki, üresen áll.
Rád a bérleti díj, a gáz, villany, víz fogyasztás tartozik.
Szoktak kérni kauciót arra az esetre, ha valami kárt okoznál, abból tudja fedezni.
Ha csőtörés, egyebek történnek, az a tulajdonos költsége, vagy a háé.
Mindent alaposan meg kell vizsgálni, hogy milyen állapotban veszed át az albérletet, s rögzíteni kell a megállapodásban, nehogy utólag rajtad kérjen számon dolgokat.
A közös költség fizetése megállapodás kérdése, és jó tisztázni ki is fizeti.
A kaució szerződéskötéskor fizetendő, mi ma már 2havi díj mértékű szokott lenni. Plussz előre fizeted a havi lakbért; vagyis összesen egyszerre 3 hónap mennyiséget.
A kauciót ha kiköltözéskor nincs gond, egészében visszajár neked.
A rezsit csak csekk ellenébe fizess, mert ez a biztos mennyiség, a többi csak átvágás mikor minden igazolás nélkül kérnek tőled összegeket. Ez fontos.
Ha utalod a pénzt annak van nyoma, bizonyítható. Ha kézbe adod, akkor írj egy pár soros átvételi elismervényt, hogy átvette a tulaj a pénzt( aláírja a tulaj). Ezeket kösd ki előre, mert másképp nem igazolható az átadott pénz.
Szia!
Elég régóta adok ki 2 lakást.
Az egyiket egyben, a másikat pedig szobánként.
Mind a két lakásban a bérlők nekem fizetik a közös költséget, és a rezsit is, majd azokat én fizetem be. (Illetve én fizetem előre, és a lakók nekem utólag)
Egy online Excel spreadsheeten van vezetve az egész, amit a lakók bármikor meg tudnak nézni, majd minden hónap 8-ig fizetik az elmúlt hónapban levont rezsiket, és az aktuális havi lakbért.
Minden közüzemi számla is be van linkelve, hogy azt is lássak, valóban mennyi a rezsi összege.
Közös költségben érdemes tisztázni, mit tartalmaz.
A felújítási költséget én például külön tételben fizetem a saját lakásomra, a közös költségben vannak a kisebb javítás, karbantartások. De van akinek nincs egyedi vízmérője, így neki egy magas közös költség van megállapítva.
Rezsi fizetése változó, nekem volt minden. volt ahol fixen adtam összeget és az fedezte, volt ahol havi bontásban el volt számolva. De ismerek olyat is, ahol a tulajdonos megadta a bérlőnek, hogy itt-itt és itt kell befizetni és intézze maga.
Szerintem legkorrektebb a Google Drive + táblázatos megoldás, ott vissza lehet nézni, be lehet mellé csatolni a számlákat, stb.
Ha a bérlőknek kell intézni a rezsik befizetését, azzal gond lehet ha elmaradás van.
Mindenképpen jobb ha tulaj intézni.
Leggyakrabban ugyanúgy kell használni egy bérelt lakást is, mint egy sajátot.
Tehát először is most, ahol laksz, kéne átvenned ezeket a feladatokat, hogy megtanuld, hogyan kell egy lakást üzemeltetni.
Annak a szolgáltatásnak, hogy a lakásüzemeltetést helyetted csinálja valaki, díja van.
Még mosást, takarítást is rendelhetsz meg, ahogy most, a saját lakásodban is, ugyanúgy.
Amúgy általában 8 éves korukig szokták ezt megtanulni a gyerekek, hogy működik a lakás, amiben laknak, úgyhogy ilyenkor csak nézek, mint hal a szatyorban...
Megegyezéstől függ
Nekem a rezsit, netet és kozos kotlseget is tulajnak kell fizetnem. Ő utalja tovább.
De ahol nincs net (legtobb ilyen), neked kell bekottetni sajat nevre, megegyezni a szolgaltatoval ott nyilvan te fizeted.
Rezsinel leggyakroibb hogy fogyasztas alapjan adod a tulajnak es o tovabb. Kozos koltseg ugysnez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!