Határozott idejű albérleti szerződés idő előtti felmondásakor ugrik a kaució?
Kiadó oldalon vagyok, tisztán leírtuk, hogy nyárig bérli minimum 1 évre.
Viszont írt decemberben, hogy január végén kiköltözne.
A szerződésbe nem írtunk konkrétan ilyen részt, de ott van, hogy egyéb ügyekben a ptk-ban foglaltak szerint járunk el.
Felmondani akkor lehet, ha közösen egyezünk meg, vagy ha nem fizet, rongál, kitehetem. Ennyit írtunk ehhez a részhez.
Kaució meg sérülésre van beírva.
Igazából vissza fogom adni, mert sikerült találnom 2 nap alatt új bérlőt, de érdekel, jogilag megtehetném-e, hogy visszatartom, vagy ilyenkor hogy kell eljárni?
Olvastam pár helyen, hogy határozott idejűt nem lehet felmondani, és ha ott akar lakni, ha nem, fizetnie kell végig.
Ez tényleg így van?
És mit lehet tenni azzal, aki mégsem fizet és ki akar költözni?
Megtehetném jogilag, hogy nem engedem meg neki, és ha nem fizet, késedelmi kamatostul fizet mindent a perek után?
Jogosan követelhetnéd a hátralévő időtartamra a bérleti díjat, de ebben az esetben nem adhatnád ki új bérlőnek a lakást a szerződés lejártáig.
A kaúciót NEM tarthatod vissza. Ugyanis a határozott idejű szerződést csak közös megegyezéssel lehet megtszüntetni (vannak kivételek, de feltételezem hogy ezek itt nem teljesültek). Szóval két lehetőség van:
1. Fizeti a határozott idő lejártáig a bérleti díjat, akkor is ha fizikailag nem lakik már ott, és a végén visszajár a kaúció.
2. Közösen megegyeztek a felmondás feltételeiről. Ebben akár szereplehet az is, hogy a kaúciót megtarthatod, HA ebbe a bérlő is beleegyezik, de egyedül te önhatalmúan nem dönthetsz erről.
nem egészen. A határozott idejű bérleti szerződés alapesetben nem felmondható. Így ha a bérlő mégis elköltözik, a kulcsokat visszaadja, stb, attól fizetnie kell tovább. DE hiába a bérlő szegett szerződést, a bérbeadónak kárenyhítési kötelezettsége van, azaz meg kell próbálnia kiadni másnak a lakást, és csak a tényleges kárát kérheti megtéríteni. Tipikusan az üresen állást, ha esetleg olcsóbban sikerül kiadni, akkor a különbözetet, illetve ahirdetések, és az ingatlanos díját. Szóval ha 2 nap alatt sikerült is kiadni, lehetnek ilyen költségek.
Mivel ezt elég nehéz bizonyítani, hogy mennyi a tényleges kár, meg hogy mennyire igyekezett kiadni a lakást, szoktak belevenni a szerződésbe egy fix bánatpénzt erre az esetre, tipikusan a kaució összegét. De ha ez nincs a szerződésben, akkor elvileg a tényleges kár megtérítését lehet követelni. Persze közösen utólag is meg lehet egyezni másban.
Én azt írtam a szerződésbe, hogy a határozott időre mindenképp ki kell fizetni a bérleti díjat és a kaució visszajár.
Nyilván ha történt kár a kaució terhére, az más dolog, de alapesetben visszajár.
Az is egy dolog, hogy nyilván a elszámolásnál mindegy, melyik borítékból veszem ki a pénzt, amit visszaadok, de a jogcímek ezek.
"Olvastam pár helyen, hogy határozott idejűt nem lehet felmondani, és ha ott akar lakni, ha nem, fizetnie kell végig.
Ez tényleg így van?"
Így.
5. voltam.
(A gyakorlatban sokan nem mennek bele a végrehajtásba, ezért megtartják a kauciót és túllépnek a veszteségen, de ez nem felel meg a kötött szerződésnek. Főleg ha van közjegyzői záradék, ami által automatikusan van lehetőséged végrehajtási szakaszba lépni, akkor érdemes is nekivágni.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!