Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Mi az oka itt Magyarországon,...

Mi az oka itt Magyarországon, hogy a bérlők és bérbeadók közt nulla a bizalom, és nem tudja az ember biztonságban érezni magát soha egy bérelt ingatlanban?

Figyelt kérdés

Svájcban, Németországban, Kanadában generációk élnek bérelt ingatlanban, egészen akár életük végéig. Itthon, és ezt mint bérlő mondom, ez teljességgel elképzelhetetlen. 6 évig laktam Budapesten, ez alatt 4 albérletet váltottam. Kettőből engem küldtek el: az első tulaj ott lakott velünk, egy 72 éves öregember, aki mindenen problémázott. Másodjára kitalálta a velem egykorú srác, hogy most a haverja fog jönni a helyemre. A másik két helyet részben a vállalhatatlan bérleti díj önkényes emelése okozta és az inkorrekt viselkedés. Teszem hozzá, mivel spórolok, csak szobát béreltem, lakást soha. Ilyen tapasztalatok után mégis hogyan bízzon az ember?

Azt gondolom, egy bérlő gyakorlatilag ügyfél, aki a szolgáltatásért fizet. Ennek megfelelően meg kellene becsülni és tisztelettel bánni vele és nem olyan feltételeket szabni, hogy fingani ne lehessen a lakásban.

Ugyanakkor persze ott van az is, hogy a bérlők egy jelentős része valóban igénytelen. Én sem örülnék, ha kifognék egy elsőre rendesnek tűnő büdös trógert, aki rendetlenséget csinál, vagy zajos vagy bármi.

De ez az egész valahogy jól tud működni külföldön, tehát valahol nálunk van a gond. A törvényi szabályozás rossz? Vagy az emberek?



2020. dec. 5. 16:52
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
94%
Teljesen más ha lakást bérelsz, nem szobát. Szobánál alkalmazkodni kell, ha egyedül kiveszel egy ingatlant ott jó esetben éveket is lakhatsz nyugodtan, ha kifogsz egy korrekt bérbeadót. S léteznek olyanok is! :)
2020. dec. 5. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
96%

Az említett országokban hosszú évtizedes hagyománya van ennek - és a törvényi szabályozás is sokkal stabilabb, kiszámíthatóbb, mint nálunk. A bérbeadók és a bérlők szempontjából is. Mert ugye a bérbeadó is kockáztat, nemcsak a bérlő lehet kiszámíthatatlan helyzetben.


Nálunk országos méretű felháborodás lenne, ha úgy szabályoznák a bérleti díjakat, vagy egyéb ezzel kapcsolatos dolgokat mint pl. Németországban. Óbégatnának, hogy ne szóljon bele az állam az emberek magánügyeibe.


De a bérlők is visítanának, ha Schufa-igazolást kéne itthon beszerezniük - mert másképp szóba se állnának velük a bérbeadók....

2020. dec. 5. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Elöször is arrafelé régóta hagyománya van a lakás kiadásánk/bérlésének, és mindkét oldal tudomásul veszi, hogy nem csak jogai, hanem kötelességei is vannak.

Másrészt Magyarországon az a "menö", aki át tudja verni a másikat - nem csak lakás bérlet esetében -, azt tartják élelmesnek, aki úgy tud csalni, hogy nem kapják el.

Harmadszor Nyugaton igen részletes törvények vannak erre vonatkozólag is, MO-on meg alig valami és azokat is meg lehet kerülni.

Negyedszer olyan arra nincs, hogy ha egy bérlö nem fizet, akkor nem lehet kirakni ilyen-olyan indokkal.

Ötödször ott gyakorlatilag nincs feketen kiadott lakás, mert azt nagyon komolyan büntetik, emellett a tulajdononsnak igen komoly felelösége van a bennlakókkal szemben,szabályosan kiadott lakás esetén van erre is biztosítás, egyébként meg saját zsebböl fizethet.


Egyszerüen MO-on - még - hiányzik az ehhz szükséges kultura, illetve társadalmilag nem itélik el azt, aki nem tartja magát a szabályokhoz.

2020. dec. 5. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
#3: igen-igen, ezt el is felejtettem írni (2-es voltam), hogy No-ban nincs olyan, hogy majd a városmindenkié, meg társaságaszabadságjogokért meg hasonló gittegyletek meghiúsítanak olyan kilakoltatást is, mikor a bérlő már több éve nem fizet SEMMIT.....
2020. dec. 5. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
10 évig az Egyesült Királyságban éltem, ez idő alatt 3-szor költöztem. Minden egyes albérlethez, amit kivettem, szerződést kötöttünk fix időtartamra, ennek a letelte után megújítottuk újabb fix időtartamra. Az első albérletemen kívül az összes többit ingatlanügynökségen keresztül intéztem, a tulajjal egyáltalán nem álltam semmilyen kapcsolatban, az elérhetőségeit sem tudtam, mindent az ügynökségnek kellett jelezni. Igazából ott alapból ritkaság is a magánúton történő bérlés, a lakások, sőt a szobák nagy többsége is csak ingatlanosokon keresztül bérelhető. Magyarországon nem nagyon tudok ilyen ügynökségről, mindenki mindent magánban csinál. Továbbá azt is tapasztaltam, hogy nagyon ritka a hivatalosan bejelentett, szerződéses bérlés. Valószínűleg ez a bizalmatlanság oka is. Ha nincs írásban rögzítve, miben állapodnak meg a felek, és semmilyen közvetítő vagy tanú sincs rá, akkor könnyű átvágni egymást és/vagy csak úgy hasraütés-szerűen módosítani a feltételeken.
2020. dec. 5. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
23%

#4


Persze, és olyan sincs, hogy a bérbeadó nem üzleti partnernek tekinti a bérlőt, hanem a jobbágyának, akinek a magánéletébe is beleszólhat.

2020. dec. 5. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
84%
6 Te most mindegyik kérdés alatt nyavalyogsz egy sort, hogy sok tulaj hogy mer feltételeket szabni a saját lakása kiadását illetően? Ez van, törődj bele, hogy megszabhatja, hogy jöhet-e terhes nő, gyerekes pár a lakásába és ezzel nem szól bele a magánéletébe! Nem azt szabja meg, hogy szülhet-e vagy mikor vállaljon gyereket, ugyanis ez lenne a magánéletébe való beleszólás. Azt szabja meg, hogy az Ő lakásába élhet-e ilyen ember. Joga van hozzá, neked meg ahhoz van, hogy ne írd alá, ilyen egyszerű.
2020. dec. 5. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
84%
Mert ha nem fizet nem rakható ki. Csak polgári peres úton ami fél + fél év. Tudom mert így jártam én is. A felújítás 3 4 millió lenne. Inkább ki sem adom, ott áll üresen.
2020. dec. 5. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Miféle jobbágyságról hadoválsz??? 6-os!


A tulaj ingyen dolgoztat, vagy mi történt?? :-DDD

2020. dec. 5. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
81%

Külföldön is alkalmazkodnod kell ha valakivel (tulaj, lakótárs) együtt laksz és ott is előfordulhat, hogy a tulajnak/lakótársnak nem vagy szimpatikus, vagy akármilyen más okból ki kell költöznöd. Ennek semmi köze a bizalmatlansághoz, pláne nem a törvényi szabályozáshoz. Egy tulaj vagy egy főbérlő miért ne határozhatná meg, hogy kivel lakik együtt?

A lakbér emelésének mértékét meg le kell írni a bérleti szerződésbe (pl. minden évben az előző évi inflációval egyező mértékben) és nincs félreértés. Ha nincs leírva az ellenkezője, akkor annyiszor és annyit emel a tulaj, ahányszor és amennyit akar. Nem követ el semmi törvénytelent. Ugyanígy van külföldön is. Mielőtt aláír az ember egy szerződést, olvassa el és nem érik meglepetések.

2020. dec. 5. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!