Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Az, hogy hogyan viszonyulunk...

Az, hogy hogyan viszonyulunk istenhez, valójában nem csak arról szól, hogy milyen a kapcsolatunk az apánkkal?

Figyelt kérdés
Én tökre azt érzem, hogy az egész istenhit-dolog abból fakad, hogy az életünk első éveiben mindenható lényekként tekintünk a szüleinkre. És azt figyeltem meg, hogy pontosan úgy viszonyulok istenhez/az élethez, mint az apámhoz: az az érzésem, hogy egyáltalán nem törődik velem, nem figyel rám, kedves vagyok neki, de nem tudja kifejezni a figyelmét, ezért ha holnap öngyilkos lennék, azt se akadályozná meg senki és semmi. Míg sokkal optimistábbnak és biztosabb hitűnek látom azokat az embereket, akiknek az apjuk jobban odafigyelt rájuk és gondoskodóbb családokból jönnek.
2019. jún. 20. 18:28
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Van ilyen összefüggés, de nem kizárólagosan működik ez.
2019. jún. 20. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
0%

Kedves Kérdező!


Ugyan, dehogy érzed te ezt. Ezt a pszichológus szakma évtizedes kutatásnak eredménye. Olvastad valahol, és adaptálni próbálod a saját életedre.

----

Oké, tegyük fel, hogy ezt érzed, így érzed stb. Akkor tégy különbséget édesapád és az Isten közt. (Tudod, a két személy nem ugyanaz.) Egyikük olyan amilyen, cserébe a másikuk is olyan lehet, amilyen: nem kell hogy egyformán érezz velük szemben, nem kell hogy ugyanolyan legyen a viszonyotok egymáshoz. Mit gondolsz, fog menni?

---

Ha nem tudsz nagyobb, igazságosabb, kegyesebb, támogatóbb "apukát" még csak elképzelni sem a biol. édesapádnál, akkor az Istent se tudod. Ha nem tudsz kegyesebb "apukát" még csak elképzelni sem magadnak, nem vagy hívő.

2019. jún. 20. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Szóval ha szerintem Isten nem létezik, akkor nincs apám? Vagy mi?
2019. jún. 20. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Nem teljesen. Ugyanis egy apa nem biztos, hogy keresztény alapelvek alapján és, és neveli a gyermekét.

Azonban a gyermek Isten elrendezése alapján, a szülő felügyelete alá tartozik, amíg nagykorú nem lesz. S akár jó akár nem, tisztelettel tartozik a szüleinek, és szó fogadással.

Persze ez azt jelenti, hogy mint kinevezett felügyeletnek, azzal mutat jó példát, ha engedelmes, kivéve, ha a szülő, Istentelen, vagy Istentől tiltott dolgot kér, vagy tilt olyat amit Isten kér.

2019. jún. 21. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

"Ugyan, dehogy érzed te ezt. Ezt a pszichológus szakma évtizedes kutatásnak eredménye. Olvastad valahol, és adaptálni próbálod a saját


Nem olvastam sehol. Magamtól jutottam el erre a megfigyelésre.



"Ha nem tudsz nagyobb, igazságosabb, kegyesebb, támogatóbb "apukát" még csak elképzelni sem a biol. édesapádnál, akkor az Istent se tudod."


Nem látom be, mi lenne a "kegyes" istenben. Az élet nem kegyes. Az élet teljesen közömbös. Van, aki gazdagnak születik és semmit nem tesz érte, más meg halva születik. Van, aki békés korba születik, van, akit kiirtanak a nácik. Az életben nincs semmi kegyes. Esetlegesség van. Ha én holnap megölöm magam, senki nem fog megmenteni, és a világ nem fog gyászba borulni. Egy csepp leszek a hétmilliárdos tengerben, ami pedig egy csepp az elképzelhetetlenül nagy univerzumban. Senki nem érdekel senkit. Csak a közvetlen emberi kapcsolatok menthetik meg az embert.


Én értem, hogy az embernek SZÜKSÉGE VAN arra, hogy higgyen valami nagy, támogató erőben, mert anélkül lelkibeteg lesz. De attól, hogy szükséged van rá, még nem fog létezni. Nem egy mesevilágban élünk, ahol a jók jutalmat, a gonoszok büntetést kapnak. Az életben csak az erő meg a szerencse számít.



"Ha nem tudsz kegyesebb "apukát" még csak elképzelni sem magadnak, nem vagy hívő."


Nem, tényleg nem vagyok. Szeretnék az lenni, de sose tudtam. Őszintén azt érzem, hogy idekerültem használati utasítás nélkül egy pár évtizedre, és nincs senki felül, aki figyelne vagy vigyázna rám. Aki mást hisz, az szerintem csak áltatja magát. Senkinek nincs semmiféle terve a világgal. Különben is, pszichológiai tény, hogy az ember a tudáshézagokat hiedelmekkel tölti ki. Ugyan miért van, hogy az istenkép sem állandó, hanem fejlődik? Azért, mert az emberi kollektív tudás is fejlődik. Ugyanez az eszmecsere 3000 éve még a napistenről szólt volna, akinek áldozni kell. Később a zsidók istenéről, aki állatáldozatot kíván. Később Zeuszról, aki a villámok istene. A germánoknál a fák meg a folyók isteneiről. Mindegyik nép hitt valamiben és mindegyik meg volt győződve róla, hogy az ő hite az igazi. És most el kéne hinnem neked, hogy véletlenül pont a te hited az egy igaz hit, ugye?

2019. jún. 21. 14:06

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!