Meddig léteznek még vallások?
Előre leszögezem, hogy a kérdést nem provokációnak szánom.
Szóval a fejlett nyugati országokban a vallások egyre inkább hattérbe szorulnak az emberek életéből.
Sokan már csak azért keresztelik meg a gyerekeiket, mert szokás.
Nem élnek vallásos életet, nem is érdekli őket a téma.
Amikor kiejtik a szájukon az "istenem" szót, már nem egy felsőbb hatalomra gondolnak, hanem csak általános megkönnyebbülésüknek, elégedetlenségüknek adnak hangot.
Szóval a kérdés adja magát:
Mikor tűnnek el teljesen az emberek életéből?
A fejlett nyugati országokban több a vallásos,mint nálunk.
A vallások pedig nem fognak eltűnni,amíg az emberiség fönn marad. Legfeljebb- ahogy ma is- új vallások keletkeznek.
Engem jobban irritál,hogy ma egyre több a babonás,mindenféle szellemekben,jóslásokban hívő fiatal.
Sok minden volt régen amit az ember nem értett. Ha valamit nem értesz akkor félsz tőle. Jobb s könnyebb a tudatnak, ha azt hiszed valaki irányít s nem a vakvilágba élsz. Erőt ad elviselni a sok fájdalmat, éhezést, nélkülözést s szörnyűséget ha tudod nem hiába van, van sors, van remény, a kitartás megtérül, jutalmat kapsz, esetleg befolyásolhatod ha imádkozol. Valaminek KELL lennie s régen ez a felsőbb akarat, sors, természeti lények, istenek, egy isten volt. Ez kellett az embereknek, hogy ne féljenek mindentől, legyen bennük erő s akarat a túléléshez, élethez.
Azóta a tudomány s társadalmi változások már több információt adnak a világról amiben élünk. Miért van aszály, eső, tűzvész, hogy terjed a betegség- gyógyítás, mit hogy tegyél s mi miért van. Ez már kicsit pontosabb s megnyugtatóbb ha tudod mi miért történik, minek mi volt az oka. Az ember utál rettegni. A tudomány manapság elfogadottabb mint a vallás (nem mindenhol)- de az már oly mélyen gyökerezik az emberekben, ez volt ük-ük ük apáink óta s elégé belénk ivódott(hagyomány), ha baj van fohászkodjunk.Ez zsigerből jön, mint az ösztön s azt elég nehéz ki írtani.
Bár most elég lanyha a szívbéli hit de ha az emberiség ismét veszélybe érzi magát (kb50-100év)pl: globális felmelegedés miatti vízözön, tűzvész, felmelegedés, állatok kipusztulása stb. akkor ismét erős lesz a hit.
Azért is van, hogy támogasson mikor gyengének érzed magad a rád szakadó élet miatt.
(remélem segítettem) :D
"Engem jobban irritál,hogy ma egyre több a babonás,mindenféle szellemekben,jóslásokban hívő fiatal."
Ezek is ugyanolyanok, mint a vallás, nem értem, miért zavar téged jobban, mint pl. a kereszténység. Ez is hit.
"én biológus vagyok, tehát én nem hiszek ilyesmiben"
Nem értem, minek ide a "tehát", a biológia és a vallás nem zárja ki egymást. Nem is hinnéd, milyen sok a vallásos tudós.
Kérdező, vallások mindig léteztek és mindig létezni is fognak. Ami pedig a nyugati országokat illeti, nem tudom, honnan vetted, amit kiírtál, de ahogy fölöttem írták, Amerika tele van keresztény emberekkel, sokkal nagyobb arányban vannak, mint itt Európában.
Jogos a kérdés? Csak azt ne felejtsd el, hogy amit megállapítottál, az az összes vallásra érvényes az Iszlámon kívül.
Nyomozgassál csak egy kicsit a neten, és máris rájössz hogy mi a helyzet!
"Sokan már csak azért keresztelik meg a gyerekeiket, mert szokás. "
Te itt csupán a kereszténység háttérbe szorulásáról beszélsz. Viszont - főleg Nyugaton - egyre elterjedtebbek az újpogány vallások. Ismétlem, terjednek, nem örökítődnek a családi hagyományokkal.
Vagyis hit mindig lesz, csak nem ugyanaz a vallás.
"a fejlett nyugati országokban a vallások egyre inkább háttérbe szorulnak az emberek életéből"
-A vallási élet(hitélet)gyakorlása valóban nem jellemző a jóléti társadalmakra, de még ez is túlzó leegyszerűsítés. A probléma ennél sokkal komplexebb. Az Egyesült Államok például hivatalosan szekularizált állam, de még a dolláron is az a felirat szerepel;In God we Trust". Isten a mi erősségünk.(Erős várunk nekünk az Isten/ református népének).
Ha pedig az iszlámról beszélünk, abból gyakorlatilag lehetetlen kilépni.Salman Rushdie-ra kimondta Khomeini a fetvát, azóta Rushdie gyakorlatilag védőőrizetben él, gyakorlatilag élete végéig.
OFF. Személyes élmény, amikor a budapesti könyvfesztiválon Rushdie volt a diszvendég( én is ott voltam) soha nem látott biztonsági előírások voltak érvényben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!