Hogy lehet Isten abszolút jó, ha a jó egy szubjektíve értelmezhető fogalom?
Úgy, hogy a jó relatíve és abszolúte is létezik. Ha előre kijelentesz olyan dolgokat, amik tévesek, akkor sosem fogsz rájönni az igazságra. Tipikusan hibás materialista gondolkodás. Ne vedd rossz néven.
Előre kijelentünk valamit, ami nem is biztos, majd ez a gondolatmenetünk fő bizonyítéka. Erről mindenki beláthatja, hogy hibás gondolkodás.
Isten jónak a bűnös világ miatt kell mondani, amúgy ha minden jó, akkor ez is értelmét veszti. Nem véletlenül nevezték a fát is jó- és rossz tudásának fájának.
Az isten jó, de ennek szinonimája az istendefiníció szerint a lét, az igazság, stb...
A logika pedig megengedi az abszolút jót is...
Akit érdekel a téma, itt van bővebben:
"Mivel embere válogatja hogy kinek mi a jó, nem létezhet a jónak egy abszolút állaota, hisz nincs olyan ami minden létező szempontból mindenkinek jó."
Ha nem létezne abszolút jó, akkor nem lenne a jóról tudomásod sem ...
"Előre kijelentünk valamit, ami nem is biztos"
Dehogynem biztos! Csak kérdezz meg egy rakás embert a jóról, mindenkinek egy saját egyéni elképzelése lesz a dologról.
"Sokmindenbe bele lehet szokni vagy nevelkedni, de tisztában vagyunk vele, hogy ez mennyire helyes vagy helytelen."
Hát, nem egészen, ez pont fordítva működik. A helyes és helytelen fogalmát az adott társadalmi normák szabják meg, amik nem állandóak.
Egész más a helyes viselkedés pl Kínában, mint nálunk. Plusz még nálunk is egész más volt ez 100 éve, mint ma.
A helyes és helytelen fogalma is ugyanúgy szubjektív mint a jó vagy a rossz.
Ez a saját hitem egy apró szelete.
Most leírom neked amit még soha senkinek. Egészség = Abszolút jó. Az egészségen felül lehetsz bármi, lehetsz szakács, könyvelő, ovónő, politikus vagy diák, bármi. Ha egészséges vagy, abszolút jó vagy. Az egészség nem csak a testedre vonatkozik hanem a szellemedre is. Egy beteg szellem nem kreatív, nem élénk és megosztja magát, létrehoz egy ellenséget. A tested ebbe bele is betegethet habár ez annak függvénye, hogy mennyire szigetelődik el a szellemed az egésztől. Ha meggyógyul a szellemed, akkor a test is. Isten nem egy test akivel majd beszélgetni lehet egyszer, Isten a lét és a lét minden aspektusa. A beteg szellem a lét ellen működik és önmagát emészti fel. (Ezt hívhatjuk rossz karmának) Ez a pokol. Az egészséges szellem a léttel harmóniában működik ezért nem szenved és élénk, kreatív. Ez az igazi gazdagság kulcsa, az igazi boldogságé. Ez a mennyország. A közös jó Isten. Gondolj bele ha a sejtek elszigetelődnének és egymással kezdenének versenyezni. Mi történne a szervezettel? Darabokra hullana, egy kupac trutyi lenne belőle a földön. Ez az ős-káosz. Isten viszont nem hullik szét mert nem anyag, csupán anyagi megnyilvánulásai vannak, önálló tudatossággal. Ez a valóság. A hit pedig azt jelenti, hogy tudatában vagy annak, hogy mind Istenhez tartozunk és Isten harmóniára törekszik, minden porcikájával. Ez a szeretet. Ha van hited, van mindened mert nyitott vagy a világra, Istenre, és az életre. Szereted és ismered, nem csak egy porszem vagy amit véletlenek mozgatnak.
Természetesen nézőpont kérdése, hogy mi a jó, vagy mi a rossz.
Ha Isten pestisjárványt bocsájt egy országra, akkor az feltűnően jó a temetkezési vállalkozók számára és hasznos a sírásóknak, meg a koporsókészítőknek, akiket Isten nagy jóságában konjunktúrával ajándékoz meg.
"Most leírom neked amit még soha senkinek. Egészség = Abszolút jó. Az egészségen felül lehetsz bármi, lehetsz szakács, könyvelő, ovónő, politikus vagy diák, bármi. Ha egészséges vagy, abszolút jó vagy."
Na de ezzel most csak elnevezted az egészséges önmagadat Istennek.
Ráadásul ez is szubjektív, hiszen a saját egészséged a te szempontodból jó. Egy idegennek pl közömbös.
" Ha létezik Isten, akkor csak jobban tudja nálad, hogy mi neked a jó, nem?"
Attól függ. A keresztény istenkép alapján például nem, hiszen paradoxon lenne hogy szabad akaratot ad, de mégsem képes az ember szabadon választani hogy számára mi számít jónak.
Ennek egy olyan isten esetében lenne csak értelme, aki egy kaptafára alkotta meg a teremtményeit, akik mind ugyanazokat a dolgokat szeretik, mind ugyanarra vágynak. Onnantól hogy két teremtmény képes két eltérő dologra vágyni, nem lehet meghatározni abszolút jót, mert ez egy logikai ellentmondás.
"Ha ez így lenne, soha semmi nem változna, vagy mindig mindenki azt követné amibe beleszületett. Mégis, ha lassabban, ha gyorsabban, de előbb-utóbb más utakat követnek az emberek mint az elődeik"
Igen, pont ezt magyaráztam én is. A dolog teljesen szubjektív, ezért is változik.
"Vagy te mondjuk mi alapján döntöd el, hogy mi a helyes vagy a helytelen? Mindig megkérdezed valakitől, hogy éppen mi az elfogadott mostanában?"
Neveltetés alapján, mások viselkedését, bizonyos helyzetekre adott reakcióit figyelve alakul ki az emberben egy alapvető értékítélet.
"Na de ezzel most csak elnevezted az egészséges önmagadat Istennek."
Ez a gondolatod miatt siklott félre a megértés részedről. Te nem vagy Isten és én sem. Ha figyelmesen elolvasod amit írtam, nem fogod benne megtalálni, hogy én azt állítanám, hogy Isten vagyok. Ha én az lennék akkor mindenki más is az lenne, ezen a vonalon tovább haladva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!