Ha valaki bérmakeresztszülő szeretne lenni és nem fizetett egyházadót akkor hány évre vissza kell befizetnie?
Elméletileg az a feltétel, hogy ne álljon egyházi büntetés alatt, 16 évnél idősebb, megkeresztelt, megbérmált legyen a bérmaszülő, aki a katolikus hitnek megfelelően él, hogy a bérmagyerekét is ennek megfelelően tudja nevelni.
Az egyházi adó befizetéséről nem szoktak kérni igazolást, legalább is itt felénk nem is hallottam még ilyenről. Egyébként én fizetek egyházi adót, de nehezen tudnám ezt utólag bizonyítani... Amúgy ennek az éves mértéke helyenként változó, tehát erre nem lehet konkrét számot mondani, nálunk pl. 2500 forint/év.
Hasonlót sem hallottam még, bérmaszülő jöhet akár másik országból is, ilyenkor igazolni sem lehetne az "egyházadót", aminek a neve helyesebben egyházi hizzájárulás, nem pedig adó.
+ az egyházi hozzájárulás a kereset 1%-a egyébként, de mindenki annyit fizet be, amennyit szeretne. Vannak akik nem tudnak ennyit, míg mások többet is adnak. Például az előző hozzászóló által említett 2500 Ft nem túl nagy összeg, könnyedén fizethető évente.
"+ az egyházi hozzájárulás a kereset 1%-a egyébként, de mindenki annyit fizet be, amennyit szeretne."
Ez egy átlagos kereset mellett évi majdnem 20 ezer forint. Ha két kereső van a családban, akkor 40 ezer. Emellett fizetős minden egyházi szolgáltatás szinte (misézés, temetés, esküvő, keresztelő stb.). Jó, mi?
Nézőpont kérdése, mint írtam 1% az csak egy javasolt érték, például az első hozzászóló lakhelyén csak 2500 Ft/év van megszabva. Sőt, most hogy utánanéztem jobban, csak 0.5%, nem pedig 1%.
Ezzel szemben a legtöbb szektánál keményen bevasalják rajtad a 10%-ot. Tehát pont 20-szorosát, mint a katolikusok, sőt volt pár kérdés már itt a fórumon, abból kiderül, hogy bizony néhol az adózatlan jövedelem 10%-át.
Az említett szertartások esetében pedig általában nem a papot fizeted meg, hanem a kántort (orgona, ének), a sekrestyést, harangozásnál annak költségeit (nem is olcsó, meg kopik is).
"Emellett fizetős minden egyházi szolgáltatás szinte (misézés, temetés, esküvő, keresztelő stb.). Jó, mi?"
Ez így ebben a formában tévedés. Mert ha pl. tagja vagy az egyházközségnek (Mucsaröcsögén élsz, akkor oda tartozol és oda is jársz rendszeresen), akkor nem kell fizetni (egyéb esetben meg a helytől függ). Nekem sem kellett fizetnem semmi ilyesmiért. De ha mondjuk a bazilikában szeretnék házasodni, akkor nyilván kell fizetni, mert egyfelől nem oda tartozunk, másfelől meg műemlék épület, nem kevés fenntarttási költséggel.
Egyébként más esetben sem magát az "egyházi szolgáltatást" fizeted meg, mert magát a szentségkiszolgáltatásért az egyház nem kérhet pénzt.
"Egyébként más esetben sem magát az "egyházi szolgáltatást" fizeted meg, mert magát a szentségkiszolgáltatásért az egyház nem kérhet pénzt."
Akkor a jó ég tudja, hogy miért kell fizetni hivatalosan, de biztosan kell, az egyházközösségen belül is. Még csak hírből se hallottam olyat, ahol ezekért nem kérnek egy jó vastag borítékot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!