Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mi a véleményetek George...

Mi a véleményetek George Carlin előadásáról?


2016. okt. 4. 13:13
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
90%
Mindig is egyetértettem George Carlin-nal ebben a témában. A vallásokkal kapcsolatos ellentmondások felhozatala pedig még nem gúnyolódás.
2016. okt. 4. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 Ozmium42 ***** válasza:
94%
Érdekes Anonymous érvelése egyébként, aki szerint a vallásán gúnyolódni egyenlő Luciferrel. Pedig csak azért gúnyolódnak a vallásán, mert nonszensz dolgokat állít, a démonizálás meg tipikus érvelési hiba. Lucifer egy kitalált szereplő Madách művében, soha nem mondott magától semmit, és nem gúnyolódott semmin, mindent Madách adott a szájába. Akkor most Madách is Lucifer? Az eredeti Sátán is csak kitalált szereplő a Biblia ide vonatkozó íróinak tollából, amit a Bibliában mond, azt is csak azért mondja, mert így írta meg az író. Lucifer vagy Sátán szerepe elég világos a Biblia pszichológiája/marketingje céljából.
2016. okt. 4. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 A kérdező kommentje:

"A hallgatóság pedig sikítva röhög, pedig ezen sírni kéne. Persze elmekórtanból is ismert, hogy minél kisebb valakinek az IQ-ja, annál könnyebben tud röhögni mindenen. ;)"


135 fölötti IQ-val(15-ös szórás) nagyon jól szórakoztam rajta. Továbbá az is tény h bizonyos IQ alatt az ember nem ért meg dolgokat, pl a viccet ;)

2016. okt. 4. 19:35
 14/27 Alex Fly ***** válasza:
59%
Aztn hogy mit keres ebben a topicban? Egy humorista színházi előadásan ami nem jelent semmit, csak szórakoztatja az erre fogékony közösséget. Végül is ez a dolga, nem?
2016. okt. 5. 05:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:
24%
Alex hát igen ... arról van szó, a kérdező és az itt ezt a szemetet éljenezők az igen magas IQ-juktól nem látták, nemcsak azt, hogy egy fos, hanem azt sem, hogy ez bizony nem valláskritika. Egyszerűen a magas IQ-juk eltakarta ezt, és nem látták :D:D
2016. okt. 5. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 A kérdező kommentje:

"Aztn hogy mit keres ebben a topicban? "


Én amikor még vallásos voltam, úgy vettem h a szektákat és elgondolásait jól parodizálja. Tudom h az egyház álláspontja árnyaltabb, de sok szektás valóban úgy gondolja h egy öreg muki ül a felhőkön, ilyen szempontból egy kereszténynek is lehet szórakoztató.

2016. okt. 5. 09:27
 17/27 A kérdező kommentje:

" hanem azt sem, hogy ez bizony nem valláskritika"


"A valláskritika egy olyan gyűjtőfogalom, ami a vallások, vallási csoportok és egyházak vélt vagy valós érdemeit, nézeteit, tetteit vitató véleményeket foglal magába."



Ahha szóval mivel a hited nézeteit humoros formában kritizálja, az nem lehet kritika. Ezt gondold át újra ;).

2016. okt. 5. 09:35
 18/27 Alex Fly ***** válasza:
@17: én speciel kereszténynek tartom magam, tehát a hitem nézetei említve sincsenek ebben a videóban. Számomra tehát nem valláskritika, csak egy humorosnak szánt monológ.
2016. okt. 5. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:

Akkor azon lépjünk túl, hogy én nem tartom humorosnak, főleg nem szellemesnek és + ellenszenves is az ürge úr. Mert ez egyéni problémám.

De:

Valójában nincs az a pálinkás kenyérrel etetett gyerekből felnőtt szegény nyomorult ember a Földön, és nem is volt: aki úgy gondolja/ gondolta / gondolta volna "hogy egy öreg muki ül a felhőkön" / hogy a szentiratok mesekönyvek, agykárosodásra lettek/ hogy az emberek megtévesztésére ravaszdiságból anyagi haszonért jöttek létre...


Ez sajnos a marxista-leninista emlőkön nevelkedett utóbbi két generáció téveszméje, melynek gyalázatos vallásüldözése és embertelensége mára már köztudott. Annyira sikerült megzavarni és szétdúlni az archaikus, tradicionális világképet az emberekben, hogy ez a generáció már nem is tudja, hogy a lenini tételeket fújja, és nem tudja mi hiányzik, miért érzi egy sejthalmazként a heideggeri kifejezéssel élve 'világbavetettnek' magát, miért kell annyi embernek vegyszerekért/gyógyszarokért rohanni a világ elviseléséért, vagy menekül bele egy fogyasztói idiotizmusba, vagy testi hedonizmusba.


Az egyes egyházak (nem csak keresztény, más vallásokra is vonatkozik) dogmatikája (tanrendszere, teológiája) nem "árnyaltabb", hanem egész más,

mélységesen keresi az Igazság megfogalmazhatóságát emberi nyelven

- ez a megfogalmazás már egy szinttel lejjebb lesz, mert a teljes értelme nem kimondható, "rész szerint van az ismeret" nem látjuk színről-színre - töredékesen lehet kimondani.

Ezt tapasztalhatod fordításnál: egy egyszerű pl. Heute ist Mittwoch. -> föllépsz a kifejezés értelméhez és -> lehozod egy másik formában: Ma szerda van.

Ez a fordítás persze bonyolultabb esetben vita tárgya lehet és kritikai elemzést is igényelhet. Ilyen kritikai vitázó vallásról pl Anzelmus Miért lett Isten emberré, vagy a Proslogion - felveti az ellenvetéseket is.


"Én túllépek e mai kocsmán,

az értelemig és tovább!" - ma már sokan elérhetik amit József Attila ír- ha nem ragadnak bele a lenini mákonyba- az értelem felettit.


Az Igazság keresése régebben egy képi megfogalmazásban is megnyilvánult - mert sokan nem tudtak olvasni, valamint a régi emberek tudati világa más volt, sokban hasonlított a gyermekekéhez, akik intuitíve gazdag képzelettel kezdik a világot megismerni, nem egy leszorított racionális tudattal - ez a felnőttnél szükséges és jó, de nem elégésges. Ezért az igazi művészet (mely igazi múvészet mindig szakrális) ezt segíti.


Így pl Velemér - ahol a freskók körben a falon és a kis ablakokon beeső fény a Nap járásával szinte végigolvassa a teológia egy részét

https://www.youtube.com/watch?v=M9X0uiKVI5g

vagy a kapu: szibolikusan az egész teológia megjelenik: mert egy átlépés, a zárt kapu mögött nem tudom mi van- felkészít, hogy a hétköznapi térből az átlépéssel egy szakrális térbe érkezem.

[link]


Én mondom: Még nem nagy az ember.

De képzeli, hát szertelen.

Kisérje két szülője szemmel:

a szellem és a szerelem!

(József Attila)

2016. okt. 5. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:

Carlin, több, egyébként kiváló amerikai standuposhoz (pl. Louis C.K.) hasonlóan többször is abba a hibába esik, hogy rossz emberrel vitatkozik. Az USA jelentős részének a vallás fogalma a fundamentalista neoprotestáns, vagy televangelista egyházak alapján alakul ki, amik elég gyakran szektás működés jeleit mutatják, vagy ténylegesen szekták. Ezeknek az érvelésével aztán nem nehéz vitába szállni, mivel gyakran eleve primitív, alapítók szájízére alakított hittételekből vagy alapfeltevésekből származik, akik gyakorlatilag egy terméket csinálnak Istenből, és egy brandet építettek rá (én eredetileg nem hittem Istenben, de mióta hiszek, azóta sokkal jobb az életem, többet keresek blabla... akár valami mosóporreklám).


Az a probléma, hogy ezek a standuposok, akik egyébként kiváló elmék szerintem, abba a tévedésbe estek, hogy ezeket a kezdetleges rakományvallásokat azonosították a vallás egészével, majd a nem túl nehéz racionális földbedöngölésükkel fényezik saját szellemi felsőbbségüket, hirdetik az ész diadalát a babona felett. Nem Szent Jusztinosszal, hippói Szent Ágostonnal, Eckhart mesterrel, Hegellel vagy Junggal szállnak vitába, vagy épp Buddha, Lao Ce, Csuang Ce vagy Avicenna gondolataival mérettetnek meg, hanem ilyen pitiáner L. Ron Hubbardokkal meg Pat Robertsonokkal.


Persze világos, azokkal való vita talán feszített lenne és közel sem olyan szórakoztató, de ez nem változtat azon, hogy pusztán szalmabábokat vernek szét, és lealacsonyítják magukat ezeknek a szélhámosoknak a szintjére.

2016. okt. 5. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!