Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mit jelent az hogy "a magyarok...

Mit jelent az hogy "a magyarok istene"?

Figyelt kérdés

Azért érdekel a kérdés, mert ezt gyakran vallásos emberek mondják, vagy Petőfi Nemzeti Dal-ban van benne.


Ki, mit ért alatta?

Egy monoteista vallásban hogyan kell ezt érteni.


2010. ápr. 2. 10:28
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
0%
szerintem ez alatt szószerint ezt értik.gondolom még istván korából maradt ránk ez a kifejezés,mert akkor tért vallásos létre az ország,bár egy kicsit tényleg szubjektív kifejezés...
2010. ápr. 2. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
A magyarok istene a kereszténység által elismert egyetlen isten, akit, lévén egyetlen, egyszerűen csak Istennek hívunk a hétköznapokban. Csak pl. Petőfi versei sem a világ kereszténységével foglalkoztak, hanem a magyarokkal.
2010. ápr. 2. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
Mindennapos használatban is gyakran hallani lehet;"Az én Istenem áldja meg." Ez természetesen nem azt jelenti, hogy a többmiliárd embernek kúlön-külön van egy személyes Istene.
2010. ápr. 2. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 A kérdező kommentje:

De ezt az emberek a múltban sem így értették, szerintem.

Ezzel a "szubjektív" kisajátító kifejezéssel inkább azt akarták sugallni az embereknek, mintha az Isten (persze mindenki Istene:) ), a magyarok oldalán állna valami konfliktusban, amiből ugye, volt elég.


De hát ezzel meg az a baj, hogy más nemzetek, saját "nemzeti dalukban" szintén így gondolkoztak. Most akkor kinek az oldalán állt az Isten különböző alkalmakkor?


Ezt szeretném én megkérdezni egy vallásos embertől, aki bizton el tudná magyarázni, hogy Isten ebben és ebben a háborúban miért pont a magyarokkal volt, vagy miért volt MINDIG éppen velünk?


Bocsi, ha provokatív a kérdés, de ésszerű nem?

2010. ápr. 2. 11:14
 5/25 anonim ***** válasza:
74%
Nem ésszerű amit mondasz. Forradalom volt és buzdítani kellett a népet. A II. vh-ban is a német katonák övcsatján az volt, hogy velünk az Isten. Sőt gyakorlatilag minden háborúban, minden fél azt vallotta, hogy neki van igaza ezért az ő oldalán áll az Isten. Meg amúgy ez egy vers, valahogy ki kel jönnie a rímnek.
2010. ápr. 2. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 A kérdező kommentje:

"Meg amúgy ez egy vers, valahogy ki kel jönnie a rímnek."


No, ez tetszik! Jót mosolyogtam rajta.


Ámde, ha a vers kényszerű szabályaitól eltekintünk, mert ugye nem Petőfi találta ki a fogalmat, akkor is érdekes lenne egy olyan ember véleménye, aki komolyan istenhívő.


Nem tartom elegendőnek azokat az érveket, hogy ez és ez volt a szitu, ezért mondták ezt.

De így minden nemzet magának akarta kisajátítani azt az egy Istent. Nem fura? Mert talán azt gondolja a(z) (hívő) ember, hogy minden háborút aszerint lehet elemezni, hogy valakiknek igazuk van, másoknak nem?

Én nem vagyok ilyen idealista és optimista ezzel kapcsolatban.


Szerintem a háborúkat nem az "igazság" vezérli, hanem sokkal inkább az emberi gyarlóságok. Azt is hallottam már, hogy a háború első áldozata az igazság.


Ha meg ilyen módon nem lehet indokolni a konfliktusokat, akkor végképp nem értem, hogyan lehet az egyházaknak nemzetileg kisajátítva eladni az istenüket?

2010. ápr. 2. 11:46
 7/25 anonim ***** válasza:

Remélem, nem megint egy "okos, művelt" Jehova Tanúja kérdez ilyet, mert belőlük kinézem.

Írd már meg azt a linket légyszi, ahol Petőfi versében ez a szó "magyarok istene" nagy betűvel kezdődik. Mertha nem negy betű (és te sem azzal írtad) akkor egyszerű köznév és nem tulajdonnév. Ésha visszaolvasod a saját írományod, nálad is Isten nagy betűvel szerepel, de az idézetedben kisbetű.

A magyarok istene- egyébként meg nem biztos a monoteista vallás istene, hiszen az ősmagyaroknak is lehetett istenük és utalhat rá is. Vagy egyszerűen egy felsőbbrendű személyre. Ami szerintem az utóbbi. Ugyanúgy, mint a himnusz szó, mint műfaj.

2010. ápr. 2. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
51%

Szerintem ennek semmi köze Istenhez, aki nem részesít előnyben egyetlen nemzetet sem. Régen Ábrahámmal (Izrael)kötött szövetséget, az ő leszármazottait támogatta. Miután ők megölték Jézust, Isten Fiát, már nem lehettek tovább kiválasztott nép. Minden nemzetből választ magának népet Isten. Mindegy, hogy milyen nemzetiségű valaki, Isten népéhez tartozhat, ha hitet gyakorol a Fiában.

Persze, lehet mondani, hogy "magyarok istene", de Isten nem mondja sehol, hogy ő a magyaroké.

Ha valaki azt mondja, hogy "az én istenem", az csak megkülönböztetni akarja a maga nézetét a másikétól. Szerintem Isten az, akinek joga van azt mondani egy emberre, hogy "ő az enyém", de fordítva semmiképp sem.

2010. ápr. 2. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:

Kérdező, te Petőfi versén kívül, hol a búbánatban hallottad azt, hogy a magyarok Istene (v. istene)?

Amúgy meg irigyellek, hogy van időd ilyen h*lyeségeken gondolkozni. Isten kisajátítás, áááá az összes vallás ezt csinálja amelyikben van isten, csak a sajátját ismeri el kvázi kisajátítja,

2010. ápr. 2. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 A kérdező kommentje:

Irigyelsz? Éjszakás voltam, csak fent maradtam. Most már csak este jöhet a szunya-brunya.


Az erősen nemzeti érzelmű emberektől lehet hallani, meg dalszövegben is, több együttes dalában is megvan.

Most direkt nem akarok nevet mondani, mert ha mellé lövök, akkor égek, mint a rongy.

2010. ápr. 2. 16:13
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!