Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Mi történt a római istenekkel,...

Mi történt a római istenekkel, miután Róma áttért a kereszténységre?

Figyelt kérdés
Évezredeken át emberek milliói hittek bennük, áldoztak nekik, élték nézeteik szerint az életüket, csak nem lehet, hogy sosem léteztek :)

2015. okt. 9. 11:08
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Ugyanaz történt velük, mint ami a sumér, asszír, babiloni, egyiptomi, görög, maja, azték, inka és a jóég tudja hányezer egyéb, millók által tisztelt és rettegett istenekkel.

Gondolkozz egy kicsit! :)

2015. okt. 9. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

De, léteztek. Az ember elméjében rengeteg minden létezhet, kezdve a hétfejű sárkányoktól a hupikék törpikéken át egészen a csillámf*$zlámáig minden. Miért pont néhány istenség ne létezhetne?


Amúgy meg, ha egy isten csak a tengerekhez ért, egy másik csak a tűzhöz, egy harmadik meg csak a szerelemhez, akkor egy olyan isten, amelyik mindezekhez együtt is ért, az logikus, hogy hatalmasabb kell hogy legyen ezek bármelyikénél. Mint ahogyan egy okostelefon pusztán azért, mert tud fényképezni, zenét lejátszani, és gps-ként is működni, így többet ér az ember szemében, mint külön egy telefon, egy fényképezőgép, egy walkman vagy egy gps.

2015. okt. 9. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Mivel a hívőknek mindig igaza van, így mindenki számára más formában jelennek meg. Mert az lehetetlen, hogy bármelyik ember is tévedjen a saját hitében. Azért hisz, mert megismerte az igazságot. Csak mindenki mást és más módon, de ezt megoldják az istenek.

Képzeld el, ahogy végtelen hatalmú istenek formálódnak át az emberi hithez igazodva. Hihetetlen látvány lehet, és mindez miattunk.

2015. okt. 9. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Clark Kent.. ***** válasza:

Kérdező,


Én nem vagyok biztos abban, hogy abban az időben, vagyis a negyedik században a római nép annyira hitt azokban az istenekben.


Lényegében már a görögöknél is volt az ókorban egy olyan időszak, amikor kétségbe vonták az istenek létezését. A római uralom alatt az emberiség már érettebb volt mint korábban, ami a logikus és tudományos gondolkodást illeti, nagyobb rálátásuk volt a dolgokra. Ha megnézed például a császárkultuszt, ahol az az uralkodók istenítették magukat, azt sem úgy kell elképzelni, hogy a rómaiak azt gondolták volna, hogy például Néró császár egy valódi isten. A vallás abban az időben már csak hagyomány volt, kb ugyanaz, mint amikor egy katolikusnak keresztelt ember egy évben egyszer, karácsonykor elmegy az éjféli misére. Kb így érinthette a római lakosság egy részét, sőt, meg merem kockáztatni, hogy a nagyobb részét a vallásváltás.

2015. okt. 9. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
76%

több szempontot is érdemes szóbahozni:


-az antik vallásosság a mai ezotériának felel meg nagyjából, nem követel meg semmit, nem voltak olyan nézetek elvek sem erkölcsök amiket te a kérdésedben említesz, maximum 1-2 tabujuk volt, na de tovább a lista: mechanikus, szinkretikus, szinte senki nem veszi igazán komolyan, sőt igazán nem is hisz benne, "spirituális TERMÉK jellegű"


-antik istenek sorozatosan tűntek el és fel, bármiről lehetett istenséget elnevezni, ha valakinek volt egy ügye, kitalált hozzá egy istent elnevezte arról a dologról és valamivel megpróbálta rávenni hogy segítsen, mintha ma kineznéd az autószerelés istenét, és mivel sok embernek kell szerelni az autóját egy ideig ez a kultusz fenmaradna


-"róma áttért a kereszténységre" már a második téves alapvetésed, Róma nem tért át, Konstantin megszüntette a keresztényüldözést, egy későbbi császár a hivatalos államvallássá tette, de nem volt semmiféle erőszakos megtérítésről szó soha Rómában, továbbra is működött az összes vallás, az antik is, a keresztények pl még akkor sem engedték kívülállónak megnézni az aucharisztia nevű szertartást mikor már államvallás volt a kereszténység


-a kereszténység térnyerése alapvetően annak köszönhető, hogy sokkal "több" a vasárnapi blikk horoszkóp rovatához mérhető komolyságú vallásoknál + interkulturális és internacionális


-az erőszakos térítések nyugateurópában a "sötét" középkor/kora középkor lezárultával kezdődtek amikor nyugatok a vallásos élet a filozófusok kezéből a katonákéba került, de még akkor is bőséggel működtek más vallások, a kereszténységet a köztudattal ellentétben mindig is lehetett kritizálni egy bizonyos szintig, ak eleti kereszténységben ilyesfajta erőszakos térítés nem volt

2015. okt. 9. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Ha a rómaiak annyira nem vették komolyan az isteneiket, akkor miért áldoztak számukra annyi ételt, emeltek számukra olyan pompás templomokat?
2015. okt. 9. 17:12
 7/11 anonim ***** válasza:
87%

A 6. számú kérdésre:


Azért az, hogy általában nem nagyon hittek (illetve ahogyan találóan írták előttem, csak amolyan ezoterikus-nyúédzses szinten) az nem jelenti azt, hogy ne lett volna egy szűkebb réteg, aki ezt komolyabban veszi. És ők nyilván hajlandók voltak a kultuszukra komolyabban áldozni is.


Emellett lehetett egy templomépítés presztízsberuházás is a helyi közösség vagy az uralkodó részéről.


Továbbá a templomok jó alkalmat adtak a társadalmi érintkezésekre azoknak is, akik nem voltak mélyen hívők. Ma is a falubúcsún ott van az egész falu, meg a szomszéd faluk mulatósabb közönsége is.


Aztán volt, hogy azért épült templom, hogy mások viszont ne gyakorolhassák a saját vallásukat. Hadrianus császár Jeruzsálemben az ószövetségi zsidó templom romjain is meg Krisztus sírja fölé is Jupiter-templomot épített, hogy a zsidók és a keresztények ne tudják látogatni saját szent helyeiket.


És még számos oka lehetett egy konkrét templom megépítésének.

2015. okt. 9. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

"Ha a rómaiak annyira nem vették komolyan az isteneiket, akkor miért áldoztak számukra annyi ételt, emeltek számukra olyan pompás templomokat?"


Mert mondjuk egyes rómaiak komolyabban hittek bennük, míg mások kevésbé.

Sőt, egy i.e. 200-ban élt római is jobban hitt bennük, mint egy időszámítás után 300-ban élt.

Az a baj veled, hogy szerinted a rómaiakra, mint egységre kell tekinteni és nem veszed figyelembe, hogy voltak ilyen és voltak olyan rómaiak is.

2015. okt. 9. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Ha léteznek, akkor Jupiter elgondolkodott, hogy vajon hol, milyen néven jelenhetne meg csapatával. De lehet, hogy erre nem is volt szüksége, mert lehet, máshol valahol már tisztelték más néven.


Vagy kitalálták, hogy hogyan keseríthetik meg a keresztények életét. Bizony, a keresztények hitték, hogy ők léteznek, csak nem hitték, hogy ők istenek lennének. Vagy úgy hitték, hogy emberek, akik már meghaltak (hiszen ismerjük születésük helyét, idejét, és halálukat is), vagy úgy, hogy démonok.

2015. okt. 9. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

azért áldoztak nekik és azért építettek templomokat mert:


- ki akarták fizetni őket, sokat adok sokat kapok elv


- azért amiért ma is rengeteget fizetnek sokan csodanyakláncokért, ezoTv-s telefonbeszélgetésekért, az édesvíz kiadó könyveiért stb, ettől még nem lesznek ezek olyan komoly dolgok, mint írtam mechanikus volt a felfogás, ha egy magát orvosnak nevező valaki placebójáról elhiszük hogy "csodazer" rengeteget vagyunk hajlandók fizetni érte, így működött ez akkor is és ma is, a mai ezotéria és szeret áltudományos elemeket beemelni, így volt ez az antik fiolzófia-vallás esetében is


- despotizmus, a császároknak az istenek nevében kellett harcolni és uralkodni, ez legitimálta őket, amikor egyszerre több embernek is volt trónigénye mindenki igyekezett az istenek kegyeltjének bemutatni magát, egy idő után maguk a császárok is már életükben is istenek voltak saját templomokkal, papsággal és szertartásokkal, rómában széleskörű volt a vallástolerancia de minden vallásnak be kelett emelnie a panteonjába az aktuális császárt mint főistent, ez alól a zsidók kivételt képezetek, a keresztényüldözések egyik fő oka az volt ,hogy a keresztények nem ismerték el a császárt istennek


kaligula próbált ezen fordítani egyet, ő azt a látszatot igyekeeztt kelteni (bár azthiszem ő valóban el is hitte) hogy legyőzte az isteneket, tehát mindegyik isten fölött álló főisten, puseidon-t pl úgy "győzte le" hogy a légiókkal megkorbácsoltatta, és megdárdáztatta a tengert, győzelmi menetet rendezett és diadalívet építtetett ahol halakat, kagylókat, tenger-gyümölcsét, és egyebeket kelett a katonáknak cipelni mint hadizsákmányt és fogjokat


azt is megcsinálta, hogy az öszes istenszobor fejét leüttette és a saját arcát ábrátoló fejeket tetetett a helyükre :D


caligua -> thug life :D

2015. okt. 9. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!