Hogy nem veszi észre az emberek nagy többsége, hogy a hit az csak hit? Nem valóság.
Utálom, amikor alaptalanul állítanak mindenféle marhaságokat.
Ha valaki úgy él, hogy másoknak nem árt, rossz ember nem lehet, ez a felfogásom, de ne hülyítsék már magukat mindenféle irányzatokkal, nevetséges az egész.
A hit és a tudás két külön dolog.
Ha mondjuk Ádám nem eszik a fáról, akkor csak hiszékeny lehetne, de mivel már evett, így tud.
Csakhogy az büntetendő a Biblia szerint, mert ott csak hinni szabad...
Valaki itt jött a szokásos fundi szöveggel a "szubjektív valóság" témáról.
A valóság objektív. Az azt értelmező elme, ahogy a beérkező információt átkódolja és értelmezi valamennyire szubjektíven teszi, de kísérlettel igazolható, hogy mennyire vág össze két(vagy kétmillió vagy hétmilliárd, a szám mindegy) eltérő elmének a valóságról alkotott képe, ebből pedig lehet következtetni a valóság objektív vagy szubjektív mivoltára. Persze ez a folyamat eltorzulhat és itt jön a képbe az illúzió. De az illúzió több eltérő elme általi empirikus megvizsgálással kizárható.
Úgy tűnik, nem olvastad elég figyelmesen a hozzászólásomat, kedves utolsó! Nem azt mondtam, hogy a valóság teljesen szubjektív mindenki számára. Van egy bizonyos százalék, amelyik mindenki világképében ugyan az, de egy jelentős részt mindenki másképp lát.
Van ugyanis a mi világunk, ami körülvesz bennünket. És van a mi agyunk, ami úgy fogja fel a világban tapasztalt élményeket, ahogy csak akarja/akarjuk, és így alakul ki a világról alkotott képünk, a valóságunk. Azt mondod, a valóság objektív, abszolút! Vitatkoznék vele!
Vegyünk például egy dalt. Meghallgatod te és meghallgatom én. Te azt mondod, hogy ez egy mennyire de mennyire jó dal. Én pedig értetlenkedve nézek rád, mert számomra ez a legrosszabb dal, amit valaha hallottam. Szóval melyikünk állítja a valóságnak megfelelő véleményt? Most jó vagy rossz az a dal? Számodra, a te valóságodban az a dal nagyon jó lesz. Az én valóságomban azonban valami borzalom.
Kedves rajcziz,
Te kevered az egyéni véleményt egyes dolgokról és azt, hogy hogyan érzékeljük a világot.
Az lehet, hogy az a dal nekem tetszik, számodra meg borzalmas, de mind a ketten ugyan azt a dalt hallgatjuk és mind a ketten tudjuk, hogy hogyan készült az a dal, hogyan tudjuk most meghallgatni, stb.
Szóval lehet, hogy a dolgokról más a véleményünk, de a puszta létezésük vagy nem létezésük mindenki számára tény.
A hit pedig nem tudás, ezt mindenkinek tudnia kéne már.
És a vélemények szerinted nincsenek összefüggésben a "valósággal"? A véleményeinkre alapozva szemléljük a világot.
"Te kevered az egyéni véleményt egyes dolgokról és azt, hogy hogyan érzékeljük a világot."
Az, hogy hogyan érzékeljük a világot, egyenlő a világról kialakított véleményünkkel. Nézzünk csak egy másik példát! Egy ember mond valamit. Én teljesen felháborodom a véleményén, te viszont egyetértesz vele. Az én véleményem az, hogy ez az ember milyen goromba, számomra ő egy goromba ember lesz. Én azt a mondatot gorombának "érzékeltem". Te viszont ezzel teljesen ellentétes véleményen leszel, másképp "érzékelted" a világot.
A világot lehet másképp érzékelni. Ez nem kérdéses.
"a puszta létezésük vagy nem létezésük mindenki számára tény"
Már ha létezik bizonyíték a létezésére vagy épp a nem létezésére. És itt a nagy bökkenő az istenhittel. Nem létezik megcáfolhatatlan bizonyíték Isten létezésére, ahogy a nem létére sincs bizonyíték.
"A hit pedig nem tudás, ezt mindenkinek tudnia kéne már."
Szerintem ezt mindenki tudja. Elvégre miért is lenne két külön szó rá?
Látom még mindig nem érted. Ha te gorombának is gondolod azt az embert, akkor is elismered, hogy
1, ő egy emberi lény
2, mondott valamit
3, egy olyan dolgot mondott, amit sokféleképpen lehet értelmezni
Ilyenkor egy értelmes ember felfogja, hogy hiába értelmezi ő úgy azt a dolgot, attól még van pár alap dolog, amiben egyetért a máshogyan értelmező emberekkel, így a valóság még mindig nem a személyes meggyőződésünk alapján alakul (a fejünkben).
De szerintem te nem csak ezt, hanem a világképet és a valóságról alkotott képet is összekevered. Még az egyik eszméket foglal magába, a másik viszont a konkrét fizikai világot.
OK, akkor hadd részletezzem, mit értek én világkép alatt! Az ember eszmerendszerét ugyanúgy, mint a "valóságról alkotott képet", mivel szerintem ez a két dolog szorosan összefügg egymással. De hisz a kifejezésben is benne van: valóságról alkotott kép. Vagyis valaki alkotja azt a képet, ennél fogva nem lehet egyforma.
"Látom még mindig nem érted. Ha te gorombának is gondolod azt az embert, akkor is elismered, hogy
1, ő egy emberi lény
2, mondott valamit
3, egy olyan dolgot mondott, amit sokféleképpen lehet értelmezni"
Igen, ezek a dolgok a valóság abszolút részei. Csakhogy a valóság nem kizárólag különálló dolgok összessége. A valósághoz hozzátartoznak a "tényekre" adott reakcióink, véleményünk is.
Mindenkinek van valamilyen képe arról, honnan van a világ és az ember. Valószínűleg nem gondoltál még bele, de ilyen hited neked is van! Ugyanis az evolúció is hitet igényel, mert egy nem bizonyított elmélet, amit kövületek és egyebek alapján állítottak fel, úgy, hogy azok létére igyekezzen magyarázatot találni. Persze azért nem érzed hitnek, mert meg vagy győződve az igazságáról, ezért ténynek veszed. Akik Istenben hisznek, ugyanilyen ténynek veszik a létét, például a Bibliában szereplő próféciák alapján, amelyek napjainkban teljesednek (katasztrófák sűrűsödése, a világ élhetetlenné válása, stb).
Ha arra gondolsz, ki volt az apád, annak az apja, majd annak, és így tovább, azt gondolod, hogy előbb-utóbb az apáid sorában Béla bácsi és Józsi bácsi után csalánozó, meg egysejtű lenne? Mert ez igen erős hitet igényel. És honnan van a világ? Az evolúció szerint volt a semmi, ami aztán felrobbant, és lett a sok valami. Ha ezekben hiszel, az is hit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!