Ki hisz a beszélö kígyóban?
Szerintem a "beszélő kígyó" csak egy szimbólum. Nem konkrétan egy piton aki osztja az észt.
A kígyót ugye mindig a gonoszsággal, az alattomossággal kötik össze. Ezért jelenik meg a "gonosz lélek" is ebben a formában. És azért beszél, mert hát valahogy el kell mondania amit akar :)
Nem.
Nos amikor Sátán megszólította Évát, a kígyó a fán véletlenül tekeredett éppen arra. Mivel Sátán szellemi lény ezért láthatatlan, így arra gondolhatott Éva, hogy a kígyó beszél hozzá.
Persze ezt ma már tudjuk, hogy ez nem így van.
*** w11 1/1 12. o. Miért egy kígyó által beszélt Sátán Évához? ***
Sátán alaposan meggondolta, ki legyen az áldozata. A világegyetem összes értelmes teremtménye közül Éva volt a legfiatalabb. Sátán elhatározta, hogy kihasználva Éva tapasztalatlanságát, becsapja őt, és ráveszi, hogy helytelenséget kövessen el. Azzal, hogy egy kígyó „mögé bújt”, mely igen óvatos, jól tudta leplezni szégyenteljes és nagyra törő terveit (1Mózes 3:1). De nézzük meg, mit ért el azzal, hogy úgy szólaltatta meg a kígyót, mint ahogy egy hasbeszélő a bábját.
*** w81 3/1 30. o. Az első nő, akit becsaptak ***
. Isten szellemi fiai közül az egyik, aki ismeretlen volt Éva előtt, csaló módon felhasználta a kígyót, mint ahogyan a hasbeszélő a bábuját.
"A kígyót ugye mindig a gonoszsággal, az alattomossággal kötik össze"
A kígyót egy kultúra sem köti össze ezekkel. Ezt érdekes módon csak 1000 éve teszik a keresztény hívők.
A kígyók a tudás szimbólumai.
"minden keresztény hívönek kell ebben hinni"
Nem kell ebben hinni. Sőt, abban sem, hogy két embertől származik az egész emberiség. Meg abban sem, hogy 300 éves nők szültek gyermekeket.
A Bibliát meg kell tanulni olvasni és értelmezni, nem feltétlenül szó szerint. Javaslom, a beszélő kígyó helyett gondolkozz el inkább azon, hogy egyetlen alma megevése miért zúdított ennyi bajt az emberiségre. Ott van minden a Bibliában, az Ószövetségben is és az Újszövetségben is.
# 6 Ld. Gilgames-eposzt. Ott is van azért a kígyónak némi szerepe, és nem épp pozitív.
Egyébként a Bibliai kígyó szerintem nem kifejezetten gonosz! Sokkal inkább az önmagaddal való szembesítés, a kísértés eszköze. Az ószövetségi ördögkép sem gonosz, hanem Isten eszköze arra, hogy az ember szembesüljön a saját gyengeségeivel, bűneivel. Az Újszövetségben kulturális hatásokra teljesen átalakult az ördög képe, akkor kapcsolódott hozzá a gonosz fogalma.
#6 vitatkoznék egy kicsit:
Egyiptomi mitológia: Apep a káosz szimbóluma (kígyó)
Észak Európai mitológia: A gonoszság szimbóluma Nidhogg aki nevezetesen kígyóként/sárkányként jelenik meg
Görög mitológia: Gorgó/medúza kígyó hibrid
Azték mitológia: Az alvilágot (Mictlan) szintén kígyók őrzik.
Tehát nem gondolnám, hogy a kígyókat a kereszténység tette a gonosszá ahogy állítod. A legtöbb kultúrában negatív szerepet tölt be ami alapvetően abból ered (szvsz) hogy az emberek féltek tőlük.
Abban viszont igazad van, hogy megjelenik a bölcsesség és a gyógyítás szimbólumaként is. Abban is igazad van, hogy fogalmazhattam volna pontosabban is. Azért írtam hogy "mindig a gonoszsággal kötik össze" mert a Bibliában elsősorban a kígyó így jelenik meg és a kérdés erre vonatkozott.
(#1 voltam, sry az offért)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!